TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pierwsza organizacja esportowa na PWr

Data: 05.03.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Promocją kultury esportowej oraz szkoleniem zespołów i zawodników będzie się zajmowało Akademickie Stowarzyszenie Esportowe, które powstało na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego typu organizacja studencka na naszej uczelni

finaly_ligi_akademickiej_6.jpgStowarzyszenie powstało z inicjatywy studentów z zespołu „Inżynierzy” PWr, którzy od 2017 r. rywalizują w T-Mobile Lidze Akademickiej. To rozgrywki esportowe, w których szesnaście drużyn przez osiem tygodni rywalizuje, tocząc boje m.in. w popularnej grze League of Legends. W tej sieciowej produkcji o zwycięstwo walczą dwa pięcioosobowe zespoły, a ich zadaniem jest dotarcie do bazy przeciwnika i zniszczenie tzw. „Nexusa”, głównego budynku w grze.

Nasz zespół dwukrotnie wygrywał w zawodach zdobywając tym samym tytuł mistrza kraju. Wśród największych sukcesów „Inżynierów” jest także zdobycie brązowego medalu w Akademickich Mistrzostwach Europy, które w 2018 r. odbyły się na Teneryfie. Obecnie w skład drużyny „Inżynierów” wchodzą: Adam Howaniec (kapitan), Bartosz Stopyra, Tomasz Duda, Paweł Stępień, Robert Binek oraz dwóch zawodników rezerwowych - Krzysztof Śliwa i Dawid Gofryk.

– Pomysł powołania stowarzyszenia pojawił przed ubiegłorocznymi wakacjami. Wszystkie dokumenty zaczęliśmy przygotowywać we wrześniu, a w listopadzie nasza organizacja oficjalnie rozpoczęła działalność. Wydaje mi się, że e-sport jest już na etapie rozwoju porównywalnym z akademickimi klubami sportowymi, ale na uczelniach brakuje organizacji, które zrzeszałyby jego pasjonatów. Tę niszę chcielibyśmy zagospodarować – mówi Adam Howaniec, kapitan „Inżynierów”.

wladze_akademickiego_stowarzyszenia_esportowego_pwr_1.jpgStowarzyszenie zrzesza obecnie ok. 30 studentów i studentek – graczy i osób odpowiedzialnych za organizację i promocję. Zawodnicy podzieleni są na sekcje odpowiadające tytułom, w które grają. Obecnie są to produkcje – League of Legends, Overwatch, Rainbow Six: Siege oraz Starcraft II. W planach jest także powołanie sekcji FIFA oraz Counter Strike: Global Offensive.

– Zakładając stowarzyszenie chcieliśmy wypromować e-sport i nasze drużyny na Politechnice Wrocławskiej. Już teraz nasz profil na Facebooku śledzi kilkaset osób i liczba ta systematycznie rośnie. Zainteresowanie tego typu rozrywką jest na uczelni większe, niż można by przypuszczać. Na zorganizowanej przez nas pierwszej rekrutacji pojawiło się kilkudziesięciu kandydatów, co pokazuje, jak wielki jest potencjał wśród naszych studentów – podkreśla Justyna Strojna z zarządu stowarzyszenia.

Co ważne, pomysł od samego początku spotkał się z przychylnością władz uczelni. – Mamy także ogromne wsparcie ze strony Michała Bociana, kierownika Działu Studenckiego, który nie tylko stara się wspierać wszystkie nasze działania, ale też stał się w pewnym sensie naszym mentorem – dodaje Klaudia Wawrzyniak z zarządu stowarzyszenia.

E-sport coraz popularniejszy

wladze_akademickiego_stowarzyszenia_esportowego_pwr_3.jpgPopularność e-sportu systematycznie rośnie. W zakończonych właśnie w Katowicach mistrzostwach Intel Extreme Masters 2019 można było oglądać zmagania najlepszych zawodników i drużyn z całego świata, a transmisje on-line z meczów śledziły setki tysięcy widzów. Pula nagród w turniejach wyniosła 1 mln dolarów.

Ubiegłoroczny finał T-Mobile Ligi Akademickiej nie był aż tak spektakularny, ale zgromadził na Politechnice Wrocławskiej kilkuset kibiców, którzy szczelnie wypełnili Strefę Kultury Studenckiej. – Było to dla nas duże zaskoczenie, bo nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania. Co więcej, na trybunach pojawili się nie tylko studenci, lecz także osoby związane z wrocławskim środowiskiem e-sportu – dodał Adam Howaniec.

Kolejna okazja do wzięcia udziału w esportowych zawodach nadarzy się już niebawem, bowiem stowarzyszenie, wspólnie z samorządem studenckim PWr, planuje w czerwcu organizację dwudniowej imprezy poświęconej grom sieciowym. W wydarzeniu będą mogli wziąć udział wszyscy wrocławscy studenci, a w jego trakcie odbędą się najprawdopodobniej turnieje w League of Legends, CS:GO, FIFA oraz Heartstone. 

– W planach mamy także udział w kolejnych sezonach T-Mobile Ligi Akademickiej i Edu Esports League oraz Esportowych Akademickich Mistrzostwach Polski. Jeśli jednak będą organizowane jakieś turnieje LAN (czyli turnieje offline), to również będziemy chcieli w nich wystartować, bo to dobra okazja do zdobycia doświadczenia i zgrywania poszczególnych zespołów – wyjaśnia Adam Howaniec.

Połączyć pasję z nauką

wladze_akademickiego_stowarzyszenia_esportowego_pwr_4.jpgCzy jednak łączenie pasji do gier z nauką jest możliwe? Zespół „Inżynierów” pokazuje, że jak najbardziej. Dwóch zawodników – Tomasz Duda oraz Krzysztof Śliwa – rozpoczęło właśnie studia magisterskie, a Paweł Stępień przygotowuje się do obrony pracy inżynierskiej. Dla większości z nich granie to hobby i dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo rywalizacja na poziomie akademickim nie wymaga zbyt obciążających treningów i mozolnych przygotowań do każdych zawodów.

Sukcesy „Inżynierów” zostały już zauważone przez zawodowe organizacje esportowe. Nasi studenci podpisali bowiem kontakt z Esports Academy, szkołą gamingową dla młodych zawodników sportów elektronicznych, a ich spotkania można już oglądać w Ultralidze.

– Dla większości z nas to przygoda, dzięki której możemy sprawdzić swoje umiejętności w starciu z najlepszymi graczami w Polsce. Z naszego grona tylko Paweł Stępień planuje związać się z e-sportem zawodowo i w opinii wielu ekspertów ma potencjał, by grać w najlepszych europejskich zespołach – dodaje Adam Howaniec.

Władze stowarzyszenia myślą także o przyszłości i rotacji zawodników, która w organizacjach studenckich jest nieunikniona. Już teraz istnieje druga drużyna League of Legends, której gracze mogliby zastąpić członków pierwszego składu w razie nieprzewidzianych okoliczności. Docelowo takie podwójne zespoły będą miały wszystkie sekcje stowarzyszenia.

Więcej informacji o stowarzyszeniu na Facebooku.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję