TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Piąte miejsce łazika Scorpio w międzynarodowych zawodach marsjańskich

Poszukiwanie rozbitego lądownika marsjańskiego i rannego astronauty, któremu kończy się tlen - m.in. z takimi zadaniami musieli się mierzyć studenci z Koła Naukowego Off-Road podczas Canadian International Rover Challenge.

scorpio.jpgW zawodach wzięło udział 12 ekip z całego świata. Organizatorzy Canadian International Rover Challenge przygotowali dla uczestników pięć konkurencji:

  • poszukiwanie rozbitego lądownika,
  • pomoc w naprawie uszkodzonego habitatu,
  • zebranie próbek gleby,
  • odnalezienie i pomoc rannemu astronaucie,
  • zebranie przedmiotów zgubionych podczas ewakuacji bazy.

Każde zadanie musiało zostać wykonane jak najszybciej i niezwykle precyzyjnie. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku misji poszukiwawczo-ratunkowej dla astronauty było to, że wszystko działo się w środku nocy.

Najlepiej w tym wymagającym konkursie spisał się OSURC Mars Rover z Oregon State University. Łazik Scorpio z Politechniki Wrocławskiej uplasował się na piątym miejscu. Na podium udało się za to znaleźć innej ekipie z Polski – Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawody zorganizowano w Drumheller (stan Alberta) w Kanadzie. Pełne wyniki oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

newsletter-promo.png

Nasi reprezentanci wybrali się do Kanady z łazikiem Scorpio X, który swoją premierę miał w 2017 r. Od tego czasu konstrukcja była jednak wielokrotnie modyfikowana.

scorpio1.jpgScorpio X posiada modułową budowę, co pozwala na dołączanie do niego dodatkowych elementów i właściwie dowolne modyfikowanie już działających podzespołów. Konstrukcja została zbudowana w dużej mierze z lekkich materiałów – aluminium lotniczego i poliamidu, które charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi.

Moduł jezdny jest oparty o zawieszenie zależne rocker, które jest zredukowanym zawieszeniem Rocker-Boogie, wykorzystywanym w łazikach NASA. Scorpio ma napęd na wszystkie kola, a każde z nich jest zasilane przez osobny silnik. Całkowicie autorskim rozwiązaniem naszych studentów są natomiast opony wykonane z wojskowego materiału – Cordury i wypełnione specjalną pianką, która po odkształceniu zawsze powraca do pierwotnego kształtu. Dzięki temu łazik nie tylko jest w stanie poruszać się w trudnym terenie, ale także nie zakopuje się w piasku.

We wrześniu łazik wystartuje na European Rover Challenge w Kielcach. Więcej o Projekcie Scorpio na Facebooku.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję