TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Piastowski zamek w Czechach jak za czasów świetności. Zobacz rekonstrukcję

Data: 08.03.2023 Kategoria: Wydział Architektury

Rekonstrukcja zamku Edelštejn

Po zamku Edelštejn – średniowiecznej warowni chroniącej górnicze osady przy kopalniach kruszców – zostało dzisiaj niewiele. Jak wyglądał w XIV w., za swoich najlepszych czasów, możemy zobaczyć dzięki najnowszej szczegółowej rekonstrukcji przygotowanej przez studentów architektury. To jeden z kilkunastu takich projektów, jakie powstały w poprzednim semestrze na PWr.

Marcin Błażejewski i Joanna Trzaniec - autorzy rekonstrukcjiCyfrową rekonstrukcję zamku przygotowali Marcin Błażejewski i Joanna Trzaniec, studenci architektury na naszej uczelni. Odtworzyli najbardziej prawdopodobny wygląd tego obiektu wraz z obwarowaniami istniejącymi na przełomie I i II połowy XIV w. – a zatem w czasach świetności warowni, kiedy była uznawana za jedno z większych tego typu założeń na Śląsku.

Szlak handlowy, złoto i inne kruszywa

Zamek Edelštejn wznosił się na szczycie wzgórza o wysokości około 690 m n.p.m. na wschód od Jesionika w Czechach. Powstałe w XIII w. obwarowania miały za zadanie chronić urobek złota i innych szlachetnych kruszców, a także osady górnicze zakładane w najbliższej okolicy i sam szlak handlowy, prowadzący ze Śląska od Wrocławia przez Nysę, Głuchołazy i Bruntal na Morawy.

Został najpewniej zbudowany przez Przemyślidów, książąt opawskich lub biskupów wrocławskich, ale szybko znalazł się w orbicie wpływów Piastów podczas długoletniego (1282-1287) sporu Henryka IV Probusa z biskupem Tomaszem II. Po pożarze w 1445 r. zamek został odbudowany przez kolejnego Piasta – Bolka V Wołoszka (Husytę), stając się jedną z największych twierdz na Śląsku.

Rekonstrukcja zamkuObecnie z zamku pozostały fragmenty dolnych partii murów, części baszty narożnej i okrągłej wieży typu Bergfried, a także obwałowania ziemne i przekop fosy. Całość porasta las, co utrudnia turystom wyobrażenie sobie, jak przed laty wyglądało to miejsce.

A było niegdyś imponujące. Jak opisują studenci, warownia miała złożony układ o wielkości około 65 na 120 metrów, dzieląc się na zamek górny i dolny. Teren chroniły wały ziemne wykute w skale oraz fosa. Krętą drogę prowadzącą do zamku otaczała drewniana palisada.

Zamek górny tworzyły pałac przy murze południowo-zachodnim i cylindryczna wieża od strony południowej, a od strony zachodniej – poniżej głównego budynku – znajdowała się potężna basteja.

Teren dolnego zamku zajmował duży dziedziniec (ograniczony z trzech stron murem z chodnikiem obronnym), czworoboczna narożna wieża i budynek gospodarczy z czterospadowym dachem.

Do dolnego zamku prowadziła czworoboczna wieża bramna, a na terenie podzamcza znajdowały się mniejsze basteje działowe.

Bardzo szczegółowe analizy

Rekonstrukcja zamkuOczywiście do tej pory powstało już kilka rekonstrukcji tego zamku – z najstarszą pochodzącą jeszcze z lat 30. poprzedniego wieku. Te opracowania to jednak najczęściej rzuty zamku i rekonstrukcje rysunkowe – od bardziej szczegółowych, po dość poglądowe. Praca studentów PWr jest natomiast najświeższą rekonstrukcją cyfrową – bazującą m.in. na dostępie do aktualnych badań i analiz, zdjęć, danych z geoportalu oraz na krytycznej analizie dotychczasowych opracowań i modeli.

– Każda rekonstrukcja takich historycznych obiektów jest autorską wizją i na pewno w dużym stopniu zależy od dostępnych danych. Przygotowując naszą, zaczęliśmy m.in. od analizy ukształtowania terenu, czego – jak nam się wydaje – nie zrobiło wielu autorów poprzednich rekonstrukcji, bo na wielu z nich geometria zamku jest dość uproszczona – opowiada Marcin Błażejewski. – Tymczasem na bryłę zamku musiały mieć wpływ różnice terenu ze względu na jego dużą nieregularność, liczne nasypy, przekopy, spadki itd.

Rekonstrukcja zamku– Bardzo szczegółowo analizowaliśmy też różnice między dotychczasowymi opracowaniami, zastanawialiśmy się, z czego wynikały, nakładaliśmy na siebie przebieg murów rozrysowywanych na rzutach, planach, mapach historycznych i współczesnych, odrzucając te rozwiązania, które były najmniej logiczne – opowiada Joanna Trzaniec. – Analizowaliśmy też rozwiązania stosowane w zamkach wznoszonych w podobnym okresie, które zachowały się do dzisiejszych czasów.

W porównaniu do poprzednich rekonstrukcji ta przygotowana przez studentów PWr ma więc m.in. bardziej złożoną geometrię murów, a także pokazuje wygląd budynków w zamku dolnym (w układzie kalenicowym, z widocznym szczytem po bocznej stronie) oraz prowadzi komunikację między zamkiem dolnym a górnym poprzez budynek bramny na osi muru w centrum, zaraz obok jednego z budynków mieszkalnych.

newsletter_2023_14.jpg

Tradycja praktycznych kursów

Zamek Nowy Dwór w WałbrzychuRekonstrukcja zamku Edelštejn to jedno z kilkunastu takich opracowań, jakie powstały w poprzednim semestrze na PWr. Przygotowują je studenci architektury (na specjalnościach architektura i urbanistyka oraz architektura i ochrona zabytków) w ramach kursu metodologia badań naukowych prowadzonego przez dr. Rolanda Mruczka.

Jak podkreśla naukowiec, tego typu opracowania tworzone przez studentów to już ponad 25-letnia tradycja na Wydziale Architektury PWr. Zapoczątkowali ją w latach 90. profesorowie Jerzy Rozpędowski i Stanisław Medeksza, którzy przygotowywali w ten sposób młodych ludzi do pracy badawczej w misjach archeologicznych.

Zamek Kaltenstein–  Obecnie nasi studenci w ramach kursu opracowują studium historyczno-architektoniczne wraz z modelem 3D wybranej budowli zabytkowej lub odkrytych właśnie w terenie reliktów dawnej architektury – opowiada dr Mruczek. – Dzięki temu udział w tych zajęciach oznacza dla nich prowadzenie własnych badań, często z analizami terenowymi, poszukiwania archiwalne i modelowanie 3D. Efektem są cyfrowe rekonstrukcje, które poza walorami naukowymi odgrywają dużą rolę w popularyzacji takich badań. Możliwość obejrzenia modelu zamku, klasztoru czy innej historycznej budowli w wersji 3D działa na wyobraźnię dużo bardziej niż najdokładniejszy nawet rzut czy najbardziej poetycki opis zabytku.

W tym semestrze studenci przygotowali także rekonstrukcje m.in. zamku Nowy Dwór w Wałbrzychu, czeskiego zamku Kaltenštejn, alzackiego zamku Ortenberg w miejscowości Scherwiller we Francji czy wieży templariuszy Tour de Temple w Paryżu oraz wielu śląskich kościołów.

Dwie rekonstrukcje pokazane powyżej to zamek Nowy Dwór w Wałbrzychu (autorzy: Maciej Taborski, Tomasz Staniecki i Weronika Marciniak) oraz zamek Kaltenštejn (autorzy: Mikołaj Cichański, Dorota Janik i Elżbieta Krzywonos).

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję