TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Pawilon z PWr na wystawie w Brukseli [ZDJĘCIA]

Zespół projektu Caterpillar - zdjęcie

Pawilon „Caterpillar” autorstwa dr. inż. arch. Jerzego Łątki i studentów W1 i W2 stanął w Parku du Cinquantenaire w Brukseli. Wykonana z drewna klejonego i papierowych tulei konstrukcja jest prezentowana w ramach międzynarodowego Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu.  

Głównymi tematami trwającego do 13 kwietnia festiwalu są mieszkania tymczasowe i środowisko życiowe, ziemia i woda, moda oraz zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka w zmieniającym się środowisku. Wydarzenie to okazja do debaty o tym, jak kształtować naszą wspólną przyszłość w duchu zrównoważonego rozwoju, integracji społecznej i wartości estetycznych. 

Pawilon „Caterpillar” - zdjęcieW trakcie festiwalu prezentowane są także trzy projekty przygotowane przez zaproszone zespoły architektoniczne, których zadaniem było przedstawienie swojej wizji zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości. Wśród nich znalazł się projekt „Caterpillar” zaprojektowany i wykonany przez przedstawicieli PWr. 

– Pawilon składa się z 24 łuków z drewna klejonego o promieniach od 235 do 265 cm, które wraz z 330 papierowymi tulejami tworzą rytmiczny i miękki kształt pawilonu. Dodatkowo tuleje są oświetlone oddzielnie sterowanymi diodami LED w pełnym spektrum RGB – mówi dr inż. arch. Jerzy Łątka. – Wszystkie wykonano z papieru pochodzącego z recyklingu i zostały zaimpregnowane przy użyciu naturalnych produktów, takich jak pokost lniany i wosk. Zastosowanie drewna i papieru wpływa na zminimalizowanie wpływu konstrukcji na środowisko naturalne – dodaje.  

Projekt powstał w interdyscyplinarnym zespole, w skład którego – oprócz naukowca z W1 – weszli Artur Jörgen, Daria Pawłosik, Monika Tomaszewska, Nina Miłosławska, Adam Sterniuk, Michał Chodzikiewicz oraz Przemysław Ryś. 

W realizację pawilonu zaangażowani byli studenci z działającego na Wydziale Architektury Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego oraz Koła Naukowego EtaKsi z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Najbardziej zaangażowani z nich otrzymali zaproszenie do Brukseli, gdzie biorą udział w festiwalu i w warsztatach prowadzonych przez światowej sławy architekta Shigeru Bana. 

Pierwsza odsłona projektu miała miejsce dziewięć lat temu, kiedy to podobna konstrukcja stanęła na Placu Solnym z okazji 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. 

Partnerami projektu są Jagram Pro, Corex, Wkręt-met Klimas, Europlex oraz Sanok Rubber. 

newsletter_2023_14.jpg

Nowy europejski Bauhaus to interdyscyplinarna inicjatywa, która łączy założenia Europejskiego Zielonego Ładu z przestrzenią i doświadczeniem życiowym. Komisja Europejska, która chce poprzez nią zachęcić Europejczyków do zastanowienia się nad tym, jak wspólnie budować naszą przyszłość w Europie stabilnej, otwartej dla wszystkich ludzi oraz miłej dla oka, umysłu i duszy. 

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję