TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.10.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Wydział Zarządzania
Weronika Janowicz, która ukończyła Wydział Mechaniczno-Energetyczny oraz dr inż. Tomasz Szandała, absolwent Wydziału Zarządzania to główni laureaci konkursu na najlepszych absolwentów naszej uczelni w roku akademickim 2023/2024.
Najlepszą absolwentką PWr studiów I stopnia w roku akademickim 2023/24 została Weronika Janowicz, która ukończyła kierunek odnawialne źródła energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.
– Studia na tym kierunku wybrałam, bo zależało mi na zrozumieniu zasad działania systemów konwersji energii, opartych na odnawialnych źródłach energii – mówi Weronika Janowicz. – Zdaję sobie sprawę z tego, że będą one odgrywały coraz większą rolę w transformacji energetycznej, więc moim zdaniem ich rozsądne wykorzystywanie jest jedną z głównych możliwości walki ze zmianami klimatu – dodaje.
Weronika Janowicz w swojej pracy inżynierskiej „Wodny system chłodzenia modułów fotowoltaicznych”, napisanej pod kierunkiem dr. inż. Michała Pomorskiego z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, podjęła próbę oceny możliwości chłodzenia modułów fotowoltaicznych przy pomocy wody i wpływu tego chłodzenia na parametry pracy modułu, w tym wzrost ich sprawności.
Główna część pracy poświęcona była badaniom eksperymentalnym. – Na zaprojektowanym i zbudowanym przeze mnie stanowisku przeprowadziłam pomiary w różnych warunkach atmosferycznych, pozwalające określić wpływ chłodzenia cieczowego modułów na ich parametry – wyjaśnia laureatka z W9.
Aktualnie Weronika Janowicz kontynuuje naukę na studiach magisterskich na kierunku energetyka w języku angielskim, specjalność Computer aided mechanical and power engineering. Postanowiła skupić się na zagadnieniach związanych z wymianą ciepła i mechaniką płynów. Zaangażowała się też w projekt realizowany w Katedrze Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii związany z badaniami struktur przepływu cieczy przy wykorzystaniu techniki PIV (Particle Image Velocimetry).
– W przyszłości planuję dalej rozwijać się naukowo oraz rozpocząć naukę w Szkole Doktorskiej PWr – mówi studentka W9, która w wolnym czasie lubi wędrować po górach. – Jestem w trakcie zdobywania Korony Gór Polski, a ponadto, gdy tylko jest taka okazja, kibicuję polskim lekkoatletom oraz tenisistom – dodaje.
Najlepszym absolwentem II stopnia studiów naszej uczelni został wybrany dr inż. Tomasz Szandała z Wydziału Zarządzania, który ukończył specjalność zachowania i decyzje menedżerskie. Dwa lata wcześniej obronił doktorat ze sztucznej inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, gdzie obecnie pracuje w Katedrze Informatyki Technicznej.
– Dodatkowe studia magisterskie podjąłem głównie dla siebie, a zainspirowała mnie do tego moja narzeczona Natalia – mówi dr Tomasz Szandała. – Mamy na PWr wielu wspaniałych studentów i studentek i liczę, że kiedyś stworzę z nimi obiecujący startup na miarę Revoluta, Tesli czy OpenAI.
Laureat przyznaje, że bardzo dużo nauczył się, będąc po drugiej stronie katedry. – Jestem pewien, że wykorzystam to doświadczenie w mojej pracy dydaktycznej – przyznaje badacz z W4. – Nawet mam pomysł na nowy, biznesowo-informatyczny przedmiot na naszym wydziale.
Dr Tomasz Szandała łączy pracę na uczelni z karierą w przemyśle jako inżynier DevOps. W swojej pracy magisterskiej „Motives and Consequences of Multiple Job-Holding among IT Professionals”, napisanej pod kierunkiem dr Beaty Bajcar z Wydziału Zarządzania, postanowił zbadać fenomen dwuetatowości w branży IT i przeanalizować przyczyny, dla których specjaliści z tego obszaru podejmują dodatkowe zatrudnienie. – Spoiler: nie zawsze chodzi o pieniądze – zaznacza dr Szandała. – Zdumiewająco częstą motywacją jest hobby, chęć spróbowania czegoś nowego czy ucieczka od wypalenia zawodowego.
Absolwent W8 obecnie przebywa na stypendium w Lugano w Szwajcarii, gdzie pracuje nad wykrywaniem deepfake'ów w fotografiach. – Obrazy generowane przez AI są zagrożeniem dla społeczeństwa, wierzę, że mogę w tym pomóc i zrobić coś naprawdę przydatnego dla każdego – mówi. – Do tego wiele elementów ze szwajcarskich uczelni chciałbym przenieść na nasze podwórko, np. angażowanie młodych studentów do pracy naukowej poprzez uczelniane mikrogranty naukowe czy zachęcanie by pracujący studenci dzielili się wiedzą – np. przez prowadzenie laboratoriów. Studenci są super, warto im zaufać i dać szansę na zrobienie czegoś wyjątkowego. Wiem też, że będę zachęcał młodych ludzi, by postarali się o taki wyjazd. To niesamowite doświadczenie, ale też pokazuje, że wszędzie są zarówno zalety, jak i wady – dodaje.
Jeśli chodzi o swój wolny czas, to zdecydowanie stwierdza, że to towar deficytowy. – Jeśli już mam na coś czas, to przede wszystkim są to wszelkie gry, zwłaszcza planszowe, w które gram z przyjaciółmi i rodziną. Zawsze szukam chętnych, by zagrać, np. w planszówkę Everdell – opowiada Tomasz Szandała.
Najlepsi absolwenci PWr w roku akademickim 2023/2024
studia I stopnia
studia II stopnia
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »