TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.11.2024 Kategoria: ludzie politechniki, uroczystości uczelniane, Wydział Chemiczny, Wydział Medyczny, Wydział Podstawowych Problemów Techniki, życie uczelni
Prof. Halina Podbielska, prof. Marek Samoć, dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni, Beata Cybulska oraz Monika Macińska to tegoroczni laureaci i laureatki uczelnianego wyróżnienia „Lew Politechniki Wrocławskiej”.
Od 2011 r. obecny i byli rektorzy Politechniki Wrocławskiej wręczają Lwy Politechniki Wrocławskiej. To wyraz szczególnego wyróżnienia dla pracowników uczelni, niezależnie od zajmowanych przez nich stanowisk, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i pomysłami rozsławiają uczelnię i podnoszą jej prestiż w środowisku akademickim.
Statuetka nawiązuje do symbolu Lwowa i podkreśla intelektualne korzenie PWr. Do tej pory statuetki trafiły do 43 osób.
W tym roku otrzymali je:
Prof. Halina Podbielska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Jest wybitnym pracownikiem naukowym z interdyscyplinarnym dorobkiem, liczącym się w skali międzynarodowej, wpisującym się w dyscyplinę inżynieria biomedyczna. Przyczyniła się do wypromowania kilkuset inżynierów i magistrów, doktorów, doktorów habilitowanych, którzy zasilili kadrowo m.in. dolnośląskie instytucje, bądź utworzyli własne miejsca pracy. Jej zespoły naukowe świetnie rozwijają się pod czujnym okiem jej wychowanków.
Prof. Halina Podbielska jest absolwentką WPPT i Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tytuł profesora otrzymała w 2002 r.
Aktywnie działa na rzecz interdyscyplinarności badań naukowych i dydaktyki. Z sukcesem zaangażowała się w działania na rzecz przywrócenia w Polsce kierunku inżynieria biomedyczne, dla którego opracowała autorskie wykłady. Brała czynny udział w utworzeniu Instytutu Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej, którego następnie była dyrektorką. Kierowała Katedrą Inżynierii Biomedycznej i liderowała zespołowi pracującemu nad aplikacją o prawie nadawania stopnia doktora w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna.
W 2023 r. otrzymała tytuł profesor magnus Politechniki Wrocławskiej. W uznaniu jej działalności dydaktycznej została odznaczona medalem Komisji Edukacji Naukowej (2012) oraz otrzymała nagrodę Doscendo Discimus PWr (2016).
Aktywnie współpracuje z wrocławskim środowiskiem naukowym. Należała do zespołu przygotowującego wniosek o utworzenie na PWr Wydziału Medycznego, opracowując przy tym nowoczesny program nauczania anatomii. Mocno angażuje się w działania promocyjne dla młodzieży oraz działalność społeczną, za co prezydent Wrocławia przyznał jej medal Merito de Wratislavia (2021).
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, należy do wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji. Na jej dorobek naukowy składa ponad 400 opracowań naukowych, w tym 13 patentów.
Prof. Marek Samoć (Wydział Chemiczny)
Prof. Marek Samoć jest wybitnym chemikiem, który ponad 20 lat pracował w zagranicznych jednostkach badawczych i renomowanych zachodnich uczelniach. Od powrotu na naszą uczelnię w 2008 r. znajduje się w grupie osób o najwyższym współczynniku Hirscha (69 wg Google Scholar).
Ma ogromny wpływ w rozwój Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Chemicznego, zarówno poprzez międzynarodową rozpoznawalność jego, jak i jego zespołu oraz przez rozwój infrastruktury, kadry badawczej i kierunku inżynieria materiałowa (obecnie chemia i inżynieria materiałów).
Jego dokonania naukowe doceniła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznając mu m.in. grant Welcome, grant Mistrz oraz prestiżową Nagrodę FnP, którą otrzymał jako pierwszy reprezentant Politechniki Wrocławskiej.
Jest laureatem ważnych grantów Narodowego Centrum Nauki, był też członkiem Rady NCN. Należy do organizacji EurASC oraz jest członkiem-korenspondeten PAN. Laureat medali Polskiego Towarzystwa Chemicznego (2017 – Medal im. Jana Zawidzkiego, 2019 – Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego) oraz medalu Francuskiego Towarzystwa Chemicznego (2019). Bogatą aktywność naukową i organizacyjną prof. Marka Samocia kontynuują jego wychowankowie (dziesięciu wypromowanych na PWr doktorów, trzech uzyskało habilitację, a dwóch tytuł profesora).
Dr inż. Iwona Hołowacz, prof. uczelni (Wydział Medyczny)
Jako pełnomocniczką rektora ds. zapewnienia jakości kształcenia ma bezpośredni wpływ na podnoszenie standardów dydaktycznych oraz kreowanie innowacyjnych rozwiązań w edukacji. Była odpowiedzialna za zarządzanie procesem wdrożenia systemu Sylabus na PWr.
Prof. Iwona Hołowacz pełni funkcję prodziekana ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Medycznym, gdzie nieustannie przyczynia się do podnoszenia jakości edukacji oraz budowania przyjaznej i profesjonalnej przestrzeni akademickiej. Jej zaangażowanie nie ogranicza się jedynie do zadań administracyjnych. Obecność prof. Iwony Hołowacz jest odczuwalna w każdym obszarze: pracownicy administracyjni i dydaktyczni mogą liczyć na jej wsparcie i otwartość w rozwiązywaniu problemów.
Wsłuchuje się ona w potrzeby zespołu i studentów. Jej profesjonalizm i zaangażowanie są powszechnie doceniane, co znajduje odzwierciedlenie w doskonałych relacjach ze studentami. Za szczególne osiągnięcia w nauczaniu otrzymała nagrodę Doscendo Discimus (2023), a pracując wcześniej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki otrzymała nagrody: „Najlepszy E-prowadzący” i „Złoty Lew”.
Beata Cybulska (Dział Kształcenia)
Na uczelni pracuje od ponad 20 lat, przez cały czas utożsamiając się z PWr i głęboko wierząc w jej dalszy rozwój.
Obecnie kieruje Działem Kształcenia, który objęła w bardzo trudnym okresie (zmiana regulaminu studiów, prace nad wdrożeniem systemu USOS, aktualizacja Zarządzeń Wewnętrznych).
Beatę Cybulską cechuje bardzo dobra organizacja pracy i wielozadaniowość. Swoją pracę zawsze wykonuje z wielkim zapałem i ogromnym zaangażowaniem. Jest osobą o bardzo wysokiej kulturze osobistej i wielkej pokorze. Swoim zaangażowaniem w wykonywaną pracę i ze swoimi pomysłami działa na rzecz rozwoju Politechniki Wrocławskiej. Swoją pracę zawsze wykonuje z wielkim zapałem i ogromnym zaangażowaniem.
Monika Macińska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)
Od ponad 35 lat pracuje w dziekanacie Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, którym od 1997 r. kieruje. W tym czasie przeorganizowała dziekanat, budując całkiem nowy zespół. Była inicjatorką i organizatorką wielu przedsięwzięć mających na celu modernizację pracy dziekanatu, w tym automatyzacji i komputeryzacji procesu dydaktycznego.
Monika Macińska była jedną z głównym konsultantek przy wprowadzaniu na uczelni Jednolitego Systemu Obsługi Studentów. Pełniła funkcję koordynatorki ds. wdrożenia systemu Edukacja.CL.
Powołała na uczelni tzw. „forum kierowników dziekanatów”, co przyczyniło się do lepszej współpracy zarówno między poszczególnymi wydziałami, jak i Działem Kształcenia. Uczestniczyła również w pracach nad zmianą regulaminu studiów, przyczyniając się do powstania procedur stosowanych w obsłudze toku studiów. Dodatkowo angażowała się organizację Studium Talent oraz Międzynarodowego Konkursu Gier Matematycznych i Logicznych.
Jest osobą niezwykle odpowiedzialną i wkładającą dużo energii i wysiłku w swoją pracę, cenioną zarówno przez studentów, jak i pracowników. Laureatka nagrody Poliludek 2013, należała do Rady WPPT, Senatu PWr kadencji 2020-2024 i pracowała w Komisji Senackiej ds. Kształcenia i Działalności Studenckiej. Otrzymała m.in. Złotą Odznakę PWr, Medale Srebrny i Złoty za Długoletnią Służbę oraz nagrody Rektora PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »