Oswoić Bałtyk. Badania morza na PWr

Czy da się skuteczniej wykorzystywać zasoby Bałtyku? Pomóc ma w tym system modelowania prądów, falowania i jakości wody, który chce opracować dr inż. Agnieszka Olbert-Dąbrowska. Swoje badania będzie prowadzić na Wydziale Inżynierii Środowiska w ramach programu NAWA „Polskie Powroty”.

dr_inz_agnieszka_olbert-dabrowska_1.jpgDr Agnieszka Olbert-Dąbrowska pracuje obecnie w National University of Ireland Galway, ale już za sześć miesięcy rozpocznie na PWr realizację projektu „Zastosowanie innowacyjnych technik modelowania hydrologiczno-środowiskowego w celu skuteczniejszego zarządzania i wykorzystania zasobów Morza Bałtyckiego”.

Wszystko w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „Polskie Powroty”. Ma on za zadanie stworzyć wracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych na światowym poziomie.

Środki uzyskane w ramach programu pozwalają na zapewnienie wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie zespołu badawczego. Dzięki udziałowi w projekcie krajowe uczelnie i jednostki naukowe zyskują do współpracy specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej.

Na Politechnice Wrocławskiej projekt będzie realizowany na Wydziale Inżynierii Środowiska pod kierownictwem prof. Bartosza Kaźmierczaka.

dr_inz_agnieszka_olbert-dabrowska_2.jpgDr Olbert-Dąbrowska wraz ze swoją grupą badawczą stworzy innowacyjny system modelowania prądów, falowania i jakości wody w basenie Morza Bałtyckiego. Zostanie on użyty do symulacji i analizy zmian hydro-środowiskowych w przeszłym, teraźniejszym i przyszłym klimacie.

– Dane modelowe pozwolą zrozumieć lokalną cyrkulację, ekstremalne poziomy morza i ich wpływ na zagrożenia powodziowe oraz transport zanieczyszczeń i lokalną jakość wody – wyjaśnia badaczka. – Wiedza zdobyta w ramach projektu posłuży skutecznemu zarządzaniu infrastrukturą nadbrzeżną, rozwinięciu serwisów w zakresie odnawialnych źródeł energii morskiej, turystyki i rybołówstwa oraz ochronie środowiska morskiego Morza Bałtyckiego – dodaje.

Bezpośrednimi beneficjentami projektu będą więc instytucje rządowe ds. morskich i środowiska oraz lokalne, pozarządowe organizacje, instytucje naukowe, a także przedsiębiorstwa wykorzystujące zasoby morskie.

Projekt będzie realizowany na Politechnice Wrocławskiej we współpracy z instytucjami zagranicznymi m.in. National University of Ireland Galway, Max Planck Institute Hamburg, Cardiff University oraz Sun Yat-sen University, a także polskimi – IMGW i Uniwersytetem Szczecińskim. Projekt rozpisany został na 4 lata, a jego całkowity koszty to blisko 2,2 mln zł.

Dr inż. Agnieszka Olbert-Dąbrowska jest absolwentką Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. W 2006 r. otrzymała stopień doktora w National University of Ireland. Specjalizuje się w prognozowaniu przybrzeżnych zmian klimatu, ochronie przeciwpowodziowej, jakości wód powierzchniowych i ocenie morskiej energii odnawialnej. Jest autorką ponad 40 publikacji w czasopismach międzynarodowych i recenzowanych artykułów konferencyjnych, licznych raportów technicznych, redaktorką i recenzentką czasopism międzynarodowych.

newsletter-promo.png

mic