TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ogromne zainteresowanie nauką w Szkole Doktorskiej PWr

Data: 19.06.2020 Kategoria: aktualności ogólne

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Szkoły Doktorskiej PWr. W sumie zarejestrowano ponad 300 kandydatów, w tym aż 104 obcokrajowców. Teraz czekają ich rozmowy kwalifikacyjne, a listy rankingowe poznamy w pierwszej połowie lipca.

Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Powstała na mocy przepisów nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. To całkowicie nowy system kształcenia doktorantów, który zastępuje działające jeszcze do 2023 r. studia doktoranckie.

Obecnie w Szkole Doktorskiej kształci się 152 doktorantów, w tym czternastu cudzoziemców i 24 doktorantów programu „Doktorant wdrożeniowy”. Nauka w odbywa się w dwunastu dyscyplinach naukowych. Są to:

  • Architektura i urbanistyka;
  • Automatyka, elektronika i elektrotechnika;
  • Informatyka techniczna i telekomunikacja;
  • Inżynieria biomedyczna;
  • Inżynieria chemiczna;
  • Inżynieria lądowa i transport;
  • Inżynieria mechaniczna;
  • Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
  • Matematyka;
  • Nauki chemiczne;
  • Nauki fizyczne;
  • Nauki o zarządzaniu i jakości.

rekrutacja_do_szkoly_doktorskiej_5.jpgRekrutacja do Szkoły Doktorskiej rozpoczęła się 19 maja, trwała blisko miesiąc i prowadzona była zdalnie. Ostatecznie w systemie zarejestrowało się 314 kandydatów, w tym aż 104 obcokrajowców. Przygotowane zostały dla nich 143 miejsca.

– Podczas ubiegłorocznej rekrutacji mieliśmy nieco ponad 200 kandydatów. Tym razem spodziewaliśmy się co prawda większego zainteresowania, jednak liczba kandydatów-cudzoziemców przekroczyła nasze oczekiwania – mówi dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, prodziekan ds. doktorantów.

Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się dyscypliny naukowe „Automatyka, elektronika i elektrotechnika”, „Informatyka techniczna i telekomunikacja”, „Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka” oraz „Nauki chemiczne”. Najtrudniej będzie jednak o miejsce w dyscyplinie „Nauki o zarządzaniu i jakości” – o jedno miejsce stara się tam blisko pięć osób.

rekrutacja_do_szkoly_doktorskiej_11.jpgWśród obcokrajowców najliczniejsze grupy stanowią kandydaci z Indii (22 osoby), Pakistanu (14 osób) i Iraku (13 osób), a największym zainteresowaniem cieszyły się wśród nich dyscypliny – „Nauki o zarządzaniu i jakości” oraz „Informatyka techniczna i telekomunikacja”.

– Osobną pulę kandydatów stanowią doktoranci programu „Doktorat wdrożeniowy”, w ramach którego wpłynęło 58 zgłoszeń – dodaje prof. Agnieszka Wyłomańska.

Doktoraty wdrożeniowe prowadzone są w systemie dualnym. Od tradycyjnych odróżnia je to, że realizuje się je w dwóch miejscach – na uczelni oraz w firmie. Pisane są także pod okiem nie jednego, a dwóch promotorów: naukowego i wskazanego przez pracodawcę.

Teraz kandydatów czekają rozmowy kwalifikacyjne, które rozpoczną się 24 czerwca. Listy rankingowe mają być gotowe do 7 lipca, a od 13 lipca dziekanat Szkoły Doktorskiej będzie udzielał kandydatom informacji – wyłącznie telefonicznie – o osiągniętym wyniku rekrutacji. Wyniki zostaną zatwierdzone najpóźniej do 30 września.

W obecnym roku akademickim zajęcia w Szkole Doktorskie prowadzone są równolegle z wygaszanymi stopniowo studiami doktorskimi. Wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora, czyli blisko 2,4 tys. zł brutto. Po ocenie śródokresowej, która nastąpi po dwóch latach kształcenia, stypendium może wzrosnąć do wysokości 57 proc. wynagrodzenia profesora, czyli ponad 3,6 tys. zł brutto. Wypłacane jest ono przez 12 miesięcy przez wszystkie cztery lata kształcenia.

newsletter-promo.png

Więcej informacji o Szkole Doktorskiej PWr na stronie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję