TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.10.2024 Kategoria: nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Ponad 3 mln euro otrzymało międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzi nasza uczelnia, na badania nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi dla fotonicznego przetwarzania informacji kwantowej. W pracach uczestniczyć będą naukowcy z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Projekt „Quantum Dot coupling engineering (and dynamic spin decoupling/deep nuclei cooling): 2-dimensional cluster state generation for quantum information processing (QCEED)” koordynuje irlandzki Tyndall National Institute (University College Cork).
Do konsorcjum należą także: Masaryk University (Czechy), Consiglio Nazionale delle Ricerche (Włochy), Commissariat à l’energie atomique et aux énergies alternatives – CEA (Francja), III-V Lab (Francja), Day One – Innovation Studio (Włochy) oraz Politechnika Wrocławska.
Na swój projekt zespół otrzymał grant z programu UE Horyzont Europa w ramach filaru Innovative Europe (Innowacyjna Europa). Całkowita kwota dofinansowania to 3 mln euro, z czego 512 tys. euro przeznaczono na badania, które będzie prowadził zespół prof. Grzegorza Sęka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Głównym celem projektu QCEED jest opracowanie nowych rozwiązań dla obecnie istniejących ograniczeń w fotonicznym przetwarzaniu informacji kwantowej. Dzisiejsze technologie informacyjne wymagają coraz wydajniejszego przetwarzania danych. Obecnie stosowane algorytmy mają istotne ograniczenia i wkrótce nie będą w stanie sprostać szybko rosnącym wymaganiom. Pomóc w ich przełamaniu mogą rozwiązania oparte na mechanice kwantowej.
– Jedna z proponowanych realizacji uniwersalnych „skalowalnych” obliczeń kwantowych wykorzystuje specyficzne stany światła, tzw. wielowymiarowe stany klastrowe, czyli splątane stany wielu fotonów – mówi prof. Grzegorz Sęk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, lider zespołu z PWr. – Natomiast technologiczna zdolność do generowania na żądanie tego typu złożonych stanów światła do tej pory nie została jeszcze udowodniona w żadnym eksperymencie.
I to właśnie w ramach projektu QCEED naukowcy zamierzają zrobić to po raz pierwszy i zademonstrować emisję na żądanie, z wysoką częstotliwością i na dużą skalę (czyli dla wielu fotonów) dwuwymiarowych stanów klastrowych światła. Będą one miały bezpośrednie zastosowanie w kryptografii kwantowej i obliczeniach kwantowych.
Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu układów półprzewodnikowych, które są łatwo integrowalne z obecnymi technologiami fotonicznymi i łatwo skalowalne do poziomu w pełni funkcjonujących urządzeń. Wymagać to jednak będzie opracowania nowych układów sprzężonych ze sobą struktur o nanometrowych rozmiarach, tzw. kropek kwantowych, oraz wykorzystania zaawansowanych technik ograniczenia ich oddziaływania z otoczeniem, które prowadzi do niepożądanej zmiany stanu układu, czyli dekoherencji.
– Najpierw należy deterministycznie zaprojektować parowanie kropek kwantowych, a następnie ostatecznie dostosować do wymogów takiej aplikacji określone stany „cząsteczkowe”, czyli stany elektronowe pary sprzężonych kropek – tłumaczy prof. Sęk. – Standardowe kropki kwantowe byłyby w tym przypadku trudne do wykorzystania.
Schematy budowy struktur z kropkami kwantowymi oraz zdjęcia z mikroskopu elektronowego (©Tyndall National Institute – UCC, ©Istituto Nanoscienze – CNR).
Dlatego twórcy projektu QCEED zdecydowali się na zastosowanie dwóch szczególnych technologii półprzewodnikowych. Chodzi o użycie deterministycznie osadzanych piramidalnych kropek z trójskładnikowego materiału półprzewodnikowego InGaAs, otrzymywanych techniką epitaksji z fazy gazowej z użyciem związków metaloorganicznych jako prekursorów (ang. metalorganic vapour phase epitaxy) - MOVPE, oraz kropek w nanodrutach ze stopu półprzewodnikowego InAsP wzrastanych metodą epitaksji chemicznej w trybie wzrostu wykorzystującym fazę gazową, ciekłą i stałociałową (ang. chemical beam epitaxy vapour-liquid-solid) - CBE VLS.
Dodatkową kwestią, którą zajmie się konsorcjum, jest kontrola kierunku, w którym będą poruszały się wygenerowane fotony oraz maksymalizacja szybkości generacji co jest warunkiem koniecznym z punktu widzenia praktycznych zastosowań. Będzie to możliwe poprzez zastosowanie specjalnie zaprojektowanych struktur fotonicznych, tj. wysokiej jakości falowodów i wnęk optycznych, zapewniających oprócz kierunkowości emisji również zwiększenie częstotliwości generacji fotonów.
Do konsorcjum składającego się z siedmiu partnerów z pięciu krajów europejskich starannie dobrano jednostki uzupełniające się w kompetencjach badawczych i zasobach laboratoryjnych.
Jedno z najważniejszych zadań, jakim jest wykonanie kompleksowych badań spektroskopowych tych nowych układów kwantowych, przypadło naukowcom z Katedry Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Oprócz prof. Sęka tymi pracami zajmie się także dr inż. Anna Musiał i dr hab. inż. Marcin Syperek, prof. uczelni (oboje z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki) oraz dwójka doktorantów.
Głównym celem, jaki stawia przed sobą zespół z W11, jest poznanie szczegółów struktury stanów energetycznych nośników związanych w kolejnych generacjach projektowanych i wytwarzanych układów kropek kwantowych.
– Dzięki bliskiej współpracy z partnerami odpowiedzialnymi za modelowanie teoretyczne i technologię wzrostu liczymy, że możliwe będzie otrzymanie par kropek o dokładnie zaprojektowanej strukturze stanów elektronowych, które spełnią wymagania generacji wielowymiarowych klastrowych stanów fotonowych – zapowiada prof. Marcin Syperek.
Zespół z PWr będzie także uczestniczył w eksperymentalnej demonstracji głównego wyniku projektu. – Przewidujemy, że w efekcie naszych działań uda się zademonstrować generację dwuwymiarowych stanów klastrowych dla co najmniej ośmiu fotonów, z częstotliwością na poziomie setek megaherców – dodaje dr Anna Musiał.
Projekt QCEED rozpocznie się 1 lutego 2025 r. i potrwa w sumie cztery lata.
Nasi naukowcy będą zaangażowani w realizację projektu od samego początku, dlatego pierwsze wyniki spodziewają się uzyskać już w przyszłym roku. – Szacujemy, że około dwa lata zajmie nam uzyskanie odpowiednio sprzężonej pary kropek kwantowych, a następnie skupimy się na zwiększeniu szybkości generacji fotonów oraz na opracowaniu metod zwiększenia czasów koherencji stanów spinowych w kropkach – wyjaśnia prof. Grzegorz Sęk z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Zaprezentowanie generacji wielowymiarowych, fotonicznych stanów splątanych ma nastąpić w drugiej połowie 2028 r.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »