TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.11.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale
Premier Mateusz Morawiecki przyznał Politechnice Wrocławskiej odznakę honorową „Za zasługi dla Wynalazczości”. Wyróżnienie odebrał w poniedziałek w Warszawie prof. Cezary Madryas, rektor uczelni
Odznaczenia zostały przyznane na wniosek Urzędu Patentowego RP w uznaniu szczególnych zasług w dziedzinie ochrony własności przemysłowej i rozwijania innowacyjności w kraju.
Odznaki „Za zasługi dla Wynalazczości” otrzymali również prof. Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Jan Koch, twórca i wieloletni dyrektor Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii.
Nasza uczelnia od lat znajduje się w czołówce szkół wyższych pod względem liczby patentów. Według opublikowanego raportu Urzędu Patentowego RP za rok 2017 Politechnika Wrocławska uzyskała 120 patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe, rejestrując również 100 zgłoszeń nowych wynalazków i wzorów użytkowych.
W sumie w latach 2008-17 naukowcy z PWr otrzymali najwięcej patentów i praw ochronnych na wzory użytkowe – 1232. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie z 798 patentami i prawami ochronnymi, a na trzecim Politechnika Łódzka z 629.
Ceremonia wręczenia odznaki odbyła się na Zamku Królewski w ramach obchodów 100-lecia ustanowienia Urzędu Patentowego i systemu ochrony własności przemysłowej w Polsce.
Urząd Patentowy RP ustanowiony 28 grudnia 1918 roku dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego był jedną z pierwszych instytucji państwowych utworzonych po odzyskaniu niepodległości.
W ciągu 100 lat nieprzerwanej działalności urząd udzielił ponad 228 tys. patentów na wynalazki, zarejestrował ponad 69 tys. wzorów użytkowych, 42 tys. wzorów przemysłowych, zdobniczych oraz wzorów rysunkowych i modeli oraz ponad 461 tys. znaków towarowych. Łącznie w tym okresie do Urzędu Patentowego RP wpłynęło ponad 1,2 mln zgłoszeń.
Obecnie do urzędu trafia w trybie krajowym łącznie ponad 20 tys. zgłoszeń wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych rocznie. Na terenie Polski pozostaje aktualnie w mocy ponad 320 tys. praw wyłącznych, w tym ponad 22 tys. patentów i wzorów użytkowych.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »