Obiekt z Muzeum PWr cześcią wystawy w Warszawie

Data: 18.06.2024 Kategoria: aktualności ogólne

Do 30 czerwca przed siedzibą Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 32) można oglądać wystawę „Unikatowe zbiory polskiej nauki. Dziedzictwo akademickie w kolekcjach muzealnych”. Wśród prezentowanych obiektów znajduje się także jeden z Muzeum PWr.

stolik_warszawa.jpgOrganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych, dzięki któremu uczelniane jednostki muzealne z całego kraju połączyły swoje siły, by zaprezentować szerokiemu gronu odbiorców polskie dziedzictwo akademickie.

W gronie 28 prezentowanych i opisanych na planszach obiektów znalazł się także „Geodezyjny stolik topograficzny” pochodzący z zasobów Muzeum Politechniki Wrocławskiej. Powstał on w latach dwudziestych XX wieku w Niemczech (P.W. Breithaupt&Sohn, Kassel)

– Ten podstawowy niegdyś przyrząd geodezyjny używany był do sporządzania bezpośrednio w terenie map topograficznych – wyjaśnia Piotr Machlański, dyrektor politechnicznego muzeum.

Projekt „Unikatowe zbiory polskiej nauki” dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg