TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Tak ich wspieramy

Data: 03.12.2022 Kategoria: uczelnia dostępna

Grafika ilustrująca akcję Porozmawiajmy o dostępności

Na Politechnice Wrocławskiej uczy się obecnie 320 studentów oraz 15 doktorantów z niepełnosprawnościami. Wspieramy ich m.in. poprzez ogólnouczelniany projekt „Politechnika Nowych Szans” oraz pracę Działu Dostępności i Wsparcia Studentów z Niepełnosprawnościami. 

Rozmawiamy o dostępności. I działamy 

Pracownicy działu dbają o dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną na PWr. Prowadzą też wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu, pracownię integracyjną, zatrudniają asystentów edukacyjnych i zapewniają indywidualne zajęcia z języków obcych. Na uczelni działa też poradnia psychologiczna. 

–  W tych względzie świadomość naszej społeczności jest z roku na rok coraz większa, ale nieustannie staramy się ją powiększać poprzez kolejne szkolenia oraz program „Lider Dostępności” – mówi pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, która dodaje, że we wtorek, 29 listopada odbyło się także wyjątkowe wydarzenie. 

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy na Politechnice warsztaty „Porozmawiajmy o dostępności”, podczas których dyskutowaliśmy o tym, jak dostępność oraz wsparcie są rozumiane i realizowane na naszej uczelni.

Panel dyskusyjny o dostępności - zdjęcie

Dla uczestników była to okazja do poznania koordynatorów ds. dostępności oraz zespołu ds. wsparcia osób z niepełnosprawnościami, zadania im pytań oraz podzielenia się spostrzeżeniami w zakresie dostosowania uczelni.

W otwartej części wydarzenia można było wysłuchać wykładu Natalii Ratajczak-Szponik i Agnieszki Marek-Kwocz „Nowoczesne rozwiązania w zakresie dostępności architektonicznej - podsumowanie targów RehaCare 2022 w Dusseldorfie". Kolejna część, skierowana była tylko dla społeczności PWr, a w jej trakcie zaprezentowano możliwości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz działania koordynatorów dostępności. 

– Cieszy mnie bardzo fakt, że nie zabrakło wielu pytań od uczestników i ożywionych dyskusji – mówi prof. Katarzyna Jach. 

Ważne pytania, konkretne odpowiedzi 

Dużym wsparciem jest też specjalna zakładka na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Studentów z Niepełnosprawnościami, która powstała z myślą o studentach oraz pracownikach uczelni. W formie prostych pytań i odpowiedzi – podzielonych na kategorie tematyczne – zostały tam zgromadzone najpotrzebniejsze informacje związane ze studentami i pracownikami PWr z niepełnosprawnościami. 

Autorami pomysłu są Anna Zgrzebnicka oraz Wiktor Kępiński. – Chcieliśmy, aby wszyscy mogli w łatwy i przyjazny sposób, bez czytania długich regulaminów, znaleźć potrzebne informacji – mówi Anna Zgrzebnicka. – Zagadnienia do niej powstały na podstawie naszych doświadczeń oraz wątpliwości, które zgłaszali nam nowi studenci PWr. Mamy nadzieję, że ta zakładka będzie przydatna dla całej społeczności uczelni – tłumaczy. 

Kilka słów, które mają wielką moc 

Rekordową liczbę ponad 800 listów napisali uczestnicy tegorocznej, szóstej już akcji „Nocnego Listowania”. Wydarzenie aktywnie wsparli m.in. rektor prof. Arkadiusz Wójs, prorektorzy PWr, poseł Sławomir Piechota, a także przedstawiciele władz Wrocławia. 

Organizatorzy i wolontariusze akcji Nocne Listowanie 2022 - zdjęcie

Pisanie listów skierowanych do firm i instytucji, z prośbą o wsparcie uczelnianego funduszu dla najzdolniejszych oraz najaktywniejszych osób z niepełnosprawnościami uroczyście rozpoczęło 21 listopada, podczas Światowego Dnia Życzliwości. W budynku H-14 pojawili się studenci, doktoranci, pracownicy, absolwenci i przyjaciele Politechniki Wrocławskiej, a gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: znana modela i inspiratorka Agata Roczniak oraz wrocławski rysownik Andrzej Tylkowski, autor tegorocznej grafiki akcji. 

Tylko podczas wydarzenia na żywo napisano prawie 500 listów. W kolejnych dniach akcja przeniosła się do sieci. W dniach 22-26 listopada uczestnicy „Nocnego listowania” pisali listy podczas wieczornych spotkań online. Do akcji dołączyły osoby z całej Polski, listy pisano m.in. na szkoleniu „Świadoma Kadra” oraz Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS. Wszystkie są teraz sprawdzane i weryfikowane przez organizatorów, ale pewne jest już, że pobity został rekord liczby napisanych listów – w sumie powstało ich ponad 800. 

Wszystkie środki, które uda się pozyskać od darczyńców zostaną przeznaczone na specjalne stypendia dla studentów z niepełnosprawnościami. W 2021 roku takie wsparcie otrzymało 76 studentów na łączną kwotę 157 000 zł (43 000 zł pozyskano z akcji Nocnego Listowania 2021). 

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję