Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - zdjęcie

Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W ich trakcie uczestnicy odwiedzili na kampusie trzy miejsca związane z wydarzeniami tamtych dni.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennegoUroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego, matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. Tablica jego pamięci znajduje się w holu budynku D-2.

Główna część obchodów odbyła się na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a przemówienia wygłosili m.in. dr inż. Tomasz Wójcik, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PWr, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski oraz Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Odczytany został też list od europosłanki Beaty Kempy.

– Pomnik, pod którym stoimy, obrazuje, jak z rozbitego społeczeństwa poprzez wspólny cel udało się stworzyć monolit. Tym, którzy doprowadzili do tego scalenia, oddajemy dzisiaj cześć. Kiedy myślimy o ofiarach z tego okresu, to bardzo często mamy na myśli tych, którzy wtedy zginęli. Jednak życie można było też oddać poprzez swoją pracę, poświęcenie, rezygnację ze swoich pasji i oddanie całego swojego czasu dla ojczyzny i Solidarności. Tych ludzi były miliony i są miliony – mówił dr inż. Tomasz Wójcik.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennegoRektor prof. Arkadiusz Wójs dodał, że pomnik symbolizuje też dążenie do wolności i prawdy oraz fakt, że ludzie potrafią mieć wielkie marzenia, cele i razem je osiągać.

– Symbolem, kiedy nauka spotkała się z tym dążeniem do wolności, jest Kornel Morawiecki, który na naszej uczelni wykładał matematykę i jest jednym z wielkich bohaterów polskiej wolności – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – 13 grudnia 1981 r. był sprawdzianem. Wydawało się, że gdy uderzy się potężną pięścią, to ludzie się rozpierzchną, a jednak mamy dzisiaj wolną Polskę i za to dziękujemy wszystkim bohaterom Solidarności – podkreślił.

Na koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.

W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na 16 grudnia zaplanowano również galę „Niezłomni”, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. W trakcie wręczone zostaną odznaczenia oraz odbędzie się koncert młodzieży z XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Obchody upamiętnienia ofiar wprowadzenia stanu wojennego zostały zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.

mic