Obchody 79. rocznicy zamordowania profesorów lwowskich

Data: 04.07.2020 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich odbyły się w sobotę uroczystości upamiętniające 79. rocznicę aresztowania i rozstrzelania przez hitlerowców grupy profesorów oraz członków ich rodzin. Do mordu doszło 4 lipca 1941 r. we Lwowie.

uroczystosci_pod_pomnikiem_6.jpgObchody rozpoczęły się od mszy świętej w akademickim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Martyrologii Profesorów Lwowskich znajdujący się na Skwerze prof. Idaszewskiego.

Kwiaty złożyli Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, przedstawiciele władz samorządowych, prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, rektor elekt naszej uczelni i korpus dziekański PWr, delegacje wrocławskich uczelni, szkół, stowarzyszeń oraz członkowie rodzin pomordowanych.

– Jak co roku spotykamy się pod pomnikiem, by oddać hołd ofiarom tego okrutnego mordu. Nasi przyjaciele z Ukrainy również kontynuują tę tradycję i pomimo trwającej epidemii na Wzgórzach Wuleckich także odbyła się uroczystość w rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Epidemia koronawirusa dobitnie pokazuje, jak ważna jest nauka, bo teraz to właśnie w niej i w środowisku medycznym pokładamy nasze nadzieje. Chrońmy naukę i oddajmy cześć naukowcom i ich rodzinom, którzy 79 lat temu stracili życie – powiedział prof. Ceazary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

uroczystosci_pod_pomnikiem_7.jpgJacek Sutryk, prezydent Wrocławia podkreślił, że totalitaryzmy z XX w. walczyły m.in. z otwartością, uniwersytetami, tolerancją, ale nie potrafiły sobie z tymi wartościami poradzić, dlatego postanowiły je zgładzić. – To się nie udało, bo pamięć o tych wydarzeniach jest ciągle żywa, zwłaszcza we Wrocławiu. To tu odbywają się różnego rodzaju akademie, wydarzenia kulturalne, kwitnie nauka. To nie byłoby możliwe, gdyby nie środowisko akademickie i jego przedstawiciele, którzy po wojnie przyjechali do tego miasta – dodał.

W trakcie uroczystości hołd poległym oddała także kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych  im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W  1941 roku profesorowie lwowskich uczelni i ich rodziny (razem 45 osób) zostali rozstrzelani w pobliżu Politechniki Lwowskiej zaraz po wkroczeniu Niemców do Lwowa. Wśród zabitych byli m.in. Roman Longchamps de Bérier, rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza i jego trzej synowie, prof. Kazimierz Bartel, premier RP, prof. Kasper Weigel, rektor Politechniki Lwowskiej, prof. Antoni Cieszyński, twórca polskiej stomatologii i Tadeusz Boy-Żeleński.

Kaźń przeszła do historii Polski pod nazwą mordu profesorów lwowskich, przy zastrzeżeniu, że ofiarą tej zbrodni padli również docenci wyższych uczelni Lwowa oraz członkowie rodzin i współlokatorzy naukowców.

newsletter-promo.png

mic