TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.12.2023 Kategoria: aktualności ogólne, historia
Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy, jak co roku, odwiedzili kolejne stacje Drogi Solidarności na Politechnice Wrocławskiej.
Uroczystości rozpoczęły się w holu budynku D-2 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego, matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. Udział wzięły w nich poczty sztandarowe oraz delegacje wrocławskich szkół średnich w tym Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr.
Główna część obchodów odbyła się na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a przemówienia wygłosili m.in. prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
– Jesteśmy na Politechnice Wrocławskiej, uczelni, której wspólnota jest związana wartościami i powinnościami. Nasza uczelnia trwa dekada za dekadą, przez wszystkie wydarzenia historyczne, również te straszne, jak właśnie stan wojenny. Działania społeczności akademickiej w tym okresie zapisały się godnie w historii i nie jest przypadkiem, że to właśnie tutaj czcimy pamięć osób, które wtedy walczyły i poniosły najwyższą ofiarę – mówi w trakcie uroczystości prof. Arkadiusz Wójs.
Dr hab. Kamil Dworaczek dodał, że we Wrocławiu są dwa niezwykle ważne miejsca upamiętniające „Solidarność”. Pierwsze z nich to zajezdnia numer 7 przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie rodziła się „Solidarność”, a drugie to właśnie pomnik poświęcony „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”.
– Tu tutaj wrocławianie bronili szesnastomiesięcznego dorobku „Solidarności”. Politechnika Wrocławska i budynek A-1 są tego niezwykłymi symbolami. 13 grudnia to właśnie tutaj rozpoczął się strajk i chociaż na ulicę wyjechały czołgi, to społeczność akademicka pokazała swoją siłę – mówił dr hab. Kamil Dworaczek.
Na koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.
W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 14 grudnia zaplanowano także galę „Niezłomni”, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. W jej trakcie wręczone zostaną odznaczenia oraz odbędzie się koncert „Nuta Wolności” w wykonaniu młodzieży z XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Obchody upamiętnienia ofiar wprowadzenia stanu wojennego zostały zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »