TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Data: 13.12.2023 Kategoria: aktualności ogólne, historia

Obchody wprowadzenia stanu wojennego - zdjęcie


Na Politechnice Wrocławskiej zorganizowano obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy, jak co roku, odwiedzili kolejne stacje Drogi Solidarności na Politechnice Wrocławskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w holu budynku D-2 od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego, matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r. Udział wzięły w nich poczty sztandarowe oraz delegacje wrocławskich szkół średnich w tym Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr.

Obchody wprowadzenia stanu wojennego - zdjęcieGłówna część obchodów odbyła się na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a przemówienia wygłosili m.in. prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Kamil Dworaczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.

– Jesteśmy na Politechnice Wrocławskiej, uczelni, której wspólnota jest związana wartościami i powinnościami. Nasza uczelnia trwa dekada za dekadą, przez wszystkie wydarzenia historyczne, również te straszne, jak właśnie stan wojenny. Działania społeczności akademickiej w tym okresie zapisały się godnie w historii i nie jest przypadkiem, że to właśnie tutaj czcimy pamięć osób, które wtedy walczyły i poniosły najwyższą ofiarę – mówi w trakcie uroczystości prof. Arkadiusz Wójs. 

Dr hab. Kamil Dworaczek dodał, że we Wrocławiu są dwa niezwykle ważne miejsca upamiętniające „Solidarność”. Pierwsze z nich to zajezdnia numer 7 przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie rodziła się „Solidarność”, a drugie to właśnie pomnik poświęcony „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności”.

Obchody wprowadzenia stanu wojennego - zdjęcie– Tu tutaj wrocławianie bronili szesnastomiesięcznego dorobku „Solidarności”. Politechnika Wrocławska i budynek A-1 są tego niezwykłymi symbolami. 13 grudnia to właśnie tutaj rozpoczął się strajk i chociaż na ulicę wyjechały czołgi, to społeczność akademicka pokazała swoją siłę – mówił dr hab. Kamil Dworaczek.

Na koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.

W ramach obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 14 grudnia zaplanowano także galę „Niezłomni”, która odbędzie się w Centrum Historii Zajezdnia. W jej trakcie wręczone zostaną odznaczenia oraz odbędzie się koncert „Nuta Wolności” w wykonaniu młodzieży z XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Obchody upamiętnienia ofiar wprowadzenia stanu wojennego zostały zorganizowane przez Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję