TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.12.2017 Kategoria: życie uczelni
Na naszej uczelni odbyły się obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy, jak co roku, odwiedzili kolejne stacje Drogi Solidarności w Politechnice WrocławskiejUroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie modlono się w intencji ofiar stanu wojennego. Następnie złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą doc. Tadeusza Huskowskiego (hol bud. D-2) - matematyka, żołnierza AK batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, działacza „Solidarności”, który zmarł w 1984 r.
Główna część obchodów odbyła się na skwerze Obrońców Solidarności przy ul. Norwida. Pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a przemówienia wygłosili m.in. Tomasz Wójcik, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PWr, Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, dr Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, oraz Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”.
Ofiary stanu wojennego wspominał też rektor Politechniki Wrocławskiej. - Znajdujemy się pod pomnikiem, który zaświadcza o historii tamtych dni i wielkiej ofierze ludzi, których część oddała życie za to, by Polska była wolna - mówił prof. Cezary Madryas. - Dziś nasza ojczyzna jest wolna i im to zawdzięczamy. Naszym patriotycznym obowiązkiem jest to, by to przesłanie, ideę, która wtedy powstała, przekazać następnym pokoleniom.
Na koniec, w holu gmachu głównego naszej uczelni, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu. Współpracownik PWr i delegat „Solidarności” z Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zmarł w tym miejscu na serce podczas pacyfikacji przez ZOMO strajku okupacyjnego, 15 grudnia 1981 roku.
Ponadto w piątek, 8 grudnia, w auli gmachu głównego odbył się specjalny Koncert Pokoleń. W jego trakcie można było usłyszeć światowe przeboje, piosenki patriotyczne oraz utwory romantyczne w wykonaniu artystów dwóch pokoleń.
Obchody 36. rocznicy stanu wojennego zostały zorganizowane przez Zarząd Regionu Dolny Śląsk i Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” na Politechnice Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »