TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

O rewitalizacji miast w wałbrzyskiej Starej Kopalni

Data: 14.09.2016 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Urbaniści, samorządowcy, architekci i wielu innych specjalistów spotka się w poniedziałek, 19 września na IV Kongresie Rewitalizacji Miast. Wydarzeniu towarzyszą XIV Kongres Miast Polskich oraz konferencja naukowa dla studentów i doktorantów i konkursy na najlepsze prace: magisterską i doktorską

starakopalnia2.jpg

Po raz pierwszy Kongres Rewitalizacji Miast będzie miał także swoją akademicką odsłonę w postaci konferencji naukowej dla studentów i doktorantów. W jej organizacji pomagały cztery studenckie koła naukowe – Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Politechniki Wrocławskiej, Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej oraz Koło Naukowe Geografów im. S. Pawłowskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

–  Organizatorzy zaprosili nas do współpracy w kwietniu – opowiada Piotr Kryczka z SKN Gospodarki Przestrzennej. – Naszą rolą była promocja konferencji oraz konkursów na najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Oba są związane z szeroko pojętą tematyką rewitalizacji miast i wsi, w aspekcie urbanistyczno-architektonicznym, prawnym, ekonomicznym i społecznym.

Studenci zorganizowali także wystawę „WROCŁAW sz(t)uka”, którą będzie można oglądać podczas całego Kongresu Rewitalizacji Miast. – Złożą się na nią szkice, prace malarskie w technice temper i akwareli oraz rysunki atramentem – opowiada Kryczka. – Wszystkie powstały podczas zajęć plenerowych Bloku Kompozycyjno-Plastycznego.

Autorami są studenci architektury z roczników od I do IV. Ich prace przedstawiają przestrzenie historycznego, odrestaurowanego Wrocławia, m.in. odbudowane wyróżniki Ostrowa Tumskiego i Wyspy Piasek (m.in. Katedę św. Jana Chrzciciela oraz Kościoły Św. Krzyża i św. Bartłomieja, Najświętszej Maryi Panny na Piasku), place: biskupa Nankiera i Uniwersytecki z Wieżą Matematyczną na gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, poddane renowacji kamienice przy ul. Prusa, ul. Ukrytej i ul. Św. Józefa oraz Halę Stulecia, wnętrza Muzeum Architektury we Wrocławiu i Wydziału Architektury PWr.

Kongres rozpoczyna się w poniedziałek, 19 września i potrwa trzy dni. Miejscem obrad będzie Stara Kopalnia w Wałbrzychu – centrum muzealne, wystawiennicze i rozrywkowe, które powstało dzięki rewitalizacji dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia”, najstarszej na terenie Wałbrzycha i okolic (zamkniętej, podobnie jak i inne, w latach 90. XX w.). Uczestnicy spotkania będą dyskutować na temat diagnozy zjawisk kryzysowych i delimitacji obszaru rewitalizacji, partycypacji społecznej i partnerstwa w rewitalizacji oraz odnowy i rewitalizacji wsi. Będzie także okazja, by przyjrzeć się praktykom projektowym w rewitalizacji – np. rewitalizacji Oświęcimia czy właśnie wałbrzyskiej Starej Kopalni.

Podczas kongresu z prelekcją wystąpi m.in. reportażysta Filip Springer, który opowie o swoim najnowszym projekcie związanym z byłymi miastami wojewódzkimi („Miasto Archipelag”). W Wałbrzychu skupi się na przemianach architektonicznych i urbanistycznych tych miejscowości. Uczestnicy kongresu wybiorą się też z wizytą studyjną na wałbrzyskie Nowe Miasto. Przyjrzą się jego unikalnym założeniom modernistycznym, układom ulic i ciągów komunikacyjnych, a przede wszystkim elementom zrewitalizowanym i przeznaczonym do odnowienia w najbliższym czasie.

Konferencja dla doktorantów i studentów zajmie trzeci dzień wydarzenia. Prelegenci będą przedstawiać swoje badania i obserwacje związane z partycypacją społeczną w rewitalizacji miast i odnowie wsi, rewitalizacją miast i obiektów poprzemysłowych, działaniami rewitalizacyjnymi w przestrzeni mieszkaniowej i osiedli miejskich, a także opowiedzą o przykładach rozwiązań projektowych w rewitalizacji i zrealizowanych projektach rewitalizacyjnych. Wśród poruszanych tematów będzie m.in. zagospodarowanie  obszaru poprzemysłowego wrocławskiego Hutmenu i projekt przekształcenia jego hali głównej, projekt i realizacja dwunastu kolekcji botanicznych Śląskiego Ogrodu Botanicznego jako przykład rewitalizacji terenów powojskowych oraz studium przypadku: rewitalizacja Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu.

IV Kongres Rewitalizacji Miast (któremu towarzyszy XIV Kongres Miast Polskich) organizuje Instytut Rozwoju Miast.  Szczegółowy program w pliku poniżej.

lucy

Pliki do pobrania

iv_krm.pdf [ .pdf 506.39 KB ]

14-09-2016

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję