TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

O przyszłości europejskiego przemysłu

IV Saksońsko-Polskie Dni Innowacji - zdjęcie

Rozszerzenie współpracy w dziedzinie nauki i przemysłu to główny cel IV Saksońsko-Polskich Dni Innowacji, które w czwartek rozpoczęły się na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie spotkania zostaną poruszone kwestie związane m.in. ze zrównoważonym rozwojem i cyfryzacją.

Konferencja, odbywająca się w tym roku pod hasłem „Przyszłość europejskiego przemysłu. Elastyczny – cyfrowy – zrównoważony”, łączy naukowców, firmy i podmioty zajmujące się transferem technologii z Polski i Saksonii, tworząc konkurencyjną na skalę międzynarodową sieć. Celem jest skuteczne i trwałe rozszerzenie współpracy w dziedzinie badań i rozwoju.

Wzorcowa współpraca

IV Saksońsko-Polskie Dni Innowacji - zdjęcie– Współpraca pomiędzy Dolnym Śląskiem i Saksonią trwa już wiele lat i stanowi wzorcowy przykład tego, jak powinny być rozwijane relacje pomiędzy tego typu regionami. Przekłada się ona nie tylko na ważne, symboliczne gesty, ale także na realną współpracę naukowców, studentów i przedsiębiorców – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W trakcie paneli i wykładów uczestnicy poszukają wspólnie odpowiedzi na pytania w jaki sposób trendy zrównoważonego rozwoju wpływają na przemysł Europy Środkowej, jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą sprostać wyzwaniom zmieniających się rynków i przełomowych technologii i jaki jest potencjał innowacyjny długoterminowej współpracy między sektorem badań i przemysłu.

– Trudna sytuacja, która w tym roku dotknęła przemysł w całej Europie związana jest m.in. z problemem zabezpieczenia energetycznego. Tę kwestię w ostatnich latach mocno zaniedbaliśmy, ale teraz przyszedł czas, żeby skupić się jej rozwoju. Duża w tym rola uczelni i przedsiębiorców z Polski i Niemiec – zaznaczył prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr.

Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podkreślił, że działanie strefy w obecnym kształcie nie byłoby możliwe bez współpracy i wsparcia z Niemiec. Wynika to m.in. z dużej liczby niemieckich firm, które funkcjonują na jej obszarze.

– Patrzymy również na doświadczenia Saksonii, jeśli chodzi o kształcenie branżowe, a więc element mocno w naszym kraju zaniedbany, który teraz powoli odbudowujemy. Stawiamy też na rozwój nowych technologii tworząc m.in. Klaster Technologii Kosmicznych. Naszym partnerem w tych projektach jest Politechnika Wrocławska – mówił Przemysław Bożek.

newsletter

Odnowienie umowy

Prof. Dariusz Łydżba - zdjęcieW trakcie czwartkowej uroczystości otwarcia wydarzania odnowiono umowę o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a Technische Universität Dresden.

– Długoletnia współpraca obu uczelni przyczynia się do tworzenia silniejszych powiązań pomiędzy nauką, przemysłem i w efekcie naszymi obydwoma krajami – podkreślił Martin Kremer, Konsul Generalny Niemiec. – Efektem tych działań jest nie tylko organizacja konferencji, ale też współpraca projektami naukowo-badawczymi – dodał.

Saksońsko Polski Dzień Innowacji to wspólna inicjatywa Politechniki Wrocławskiej, Technische Universiät Dresden, Wrocławskiego Centrum Akademickiego, Wirtschaftsförderung Sachsen oraz Biura Łącznikowego Saksonii we Wrocławiu. Spotkania odbywają się pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Tematy dotychczasowych Dni Innowacji:

  • 2017 – „Elektromobilność: sieci R&T jako siły napędowe innowacji”,
  • 2018 – „Spersonalizowana biomedycyna i technologie medyczne“,
  • 2019 – „Zrównoważone projektowanie obiektów technicznych w aspekcie humanistycznym”.

Więcej o spotkaniu oraz szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie konferencji.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję