TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

O przyszłości biomedycyny. Międzynarodowe warsztaty na PWr

bip_slider.jpg

40 osób z Polski, Słowacji, Portugalii i Wielkiej Brytanii bierze udział w kursie „Modern Topics and Methods in Biomedical Research”. To pierwsze tego typu spotkanie na naszej uczelni organizowane w ramach unijnego programu Blended Intensive Programme (BIP).

University of Aveiro (Portugalia), Comenius University (Słowacja), Oxford University (Wielka Brytania), Wojewódzki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, firma nanotechnologiczna Lipid System z o.o., oraz Katedra Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej – studenci i pracownicy tych właśnie uczelni i jednostek biorą udział w zajęciach laboratoryjnych, warsztatach i prelekcjach poświęconych najnowszym osiągnięciom medycyny i inżynierii biomedycznej.

bip_3.jpg

Część stacjonarna potrwa do 10 września, a następnie – już w formule online – uczestnicy będą kontynuować swoje projekty w mały grupach i pod opieką tutorów. Projekt zakończy się 14 października.

– Nasz kurs rozpoczęliśmy pod koniec sierpnia wykładami wprowadzającymi  na platformie ZOOM, a teraz przeszliśmy do najważniejszej części, czyli zajęć stacjonarnych – wyjaśnia dr inż. Joanna Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, inicjatorka i koordynatorka wydarzenia.

Wykłady, spotkania i laboratoria

Za uczestnikami już pierwsze warsztaty w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, gdzie przygotowywali wizualizację DNA w żelu elektroforetycznym. – Odwiedzili także firmę Lipid System – dodaje dr inż. Joanna Bauer. – Tam zapoznawali się z technologią liposomalną, która jest używana przy produkcji najnowszej generacji kierunkowych nośników leków, wytwarzanych w oparciu o innowacyjne procesy produkcyjne inspirowane dynamiką molekularną.

bip_5.jpg

Wysłuchali też kilku prelekcji poświęconych najnowszym technologiom i trendom stosowanym w medycynie. Dr Tanveer Tabish z Oxford University mówił na temat praktycznych zastosowań nanotechnologii, inżynierii tkankowej, bioinżynierii i biochemii w spersonalizowanych rozwiązaniach diagnostycznych i terapeutycznych.

Dr Jaroslav Varchola z Comenius University opowiadał z kolei o biologii kwantowej, biofizyce świadomości oraz kwantowej teorii mózgu. Natomiast dr inż. Mateusz Popek z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki wytłumaczył zastosowania wytwarzania addytywnego oraz druku 3D w medycynie.

W kolejnych dniach uczestnicy nie tylko poszerzą swoją wiedzę z zakresu medycyny 4P (4P Medicine: Personalised, Predictive, Preventive and Participatory Medicine), ale także najnowszych trendów badawczych i technologii związanych z innowacyjną profilaktyką, diagnostyką i terapią. – Realizując wspólne projekty nabiorą doświadczenia w pracy w międzynarodowych zespołach – opowiada dr inż. Joanna Bauer. – Natomiast dzięki kolejnym spotkaniom z przedstawicielami firmy Lipid System, zapoznają się z aktualnymi wymaganiami i oczekiwaniami przedsiębiorców działających w branży biomedycznej – dodaje.

Nie tylko Wrocław

Część pracowników i studentów z Katedry Inżynierii Biomedycznej uczestniczyła już w tym roku w innym Erasmus Blended Intensive Program (BIP), koordynowanym przez University of Aveiro, gdzie wspólnie z partnerami z Valladolid University z Hiszpanii oraz Marmara University z Turcji pogłębiali wiedzę z zakresu nanomedycyny.

Blended Intensive Programme (BIP) to cykl krótkich intensywnych kursów, w którym poszczególne elementy kształcenia realizowane są wspólnie przez minimum trzy uczelnie należące do programu Erasmus+. Składa się z obowiązkowej części zajęć prowadzonych online oraz części stacjonarnej organizowanej przez jednego z partnerów szkolenia. Ich celem jest rozwój u uczestników umiejętności pracy zespołowej, wymiana doświadczeń w zakresie innowacyjnych form nauczania oraz szkolenie studentów i pracowników w zakresie aktualnych zagadnień i trendów wdanej dziedzinie

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję