TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

O najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Ważna i prestiżowa konferencja na PWr

Zdjęcie z wykładu prof. Charpienntier

Wybitni naukowcy z całego świata uczestniczą we Wrocławiu w konferencji Building Bridges. Po raz pierwszy to niezwykle ważne i prestiżowe wydarzenie gości na Politechnice Wrocławskiej. Organizuje je Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub, którym kieruje rektor PWr prof. Arkadiusz Wójs.

Building Bridges to coroczna konferencja naukowa organizowana przez Academia Europaea (AE), pozarządową organizację, której celem jest promowanie badań, a także doradzanie rządom i organizacjom międzynarodowym w sprawach naukowych.

Trzydniowe wydarzenie (26-28 listopada) to łącznie 21 sesji plenarnych i dwa panele dyskusyjne dla prawie 200 naukowców zrzeszonych w AE, którzy przyjechali w tym roku do Wrocławia. W ich trakcie poruszają najistotniejsze w dzisiejszych czasach tematy związane z naukami humanistycznymi, społecznymi, przyrodniczymi i ścisłymi.

– Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że tak ważna konferencja, o tak istotnym znaczeniu, odbywa się tutaj, na Politechnice Wrocławskiej – mówił podczas otwarcia konferencji prof. Arkadiusz Wójs. – Wierzę, że tętniąca życiem atmosfera naszej uczelni, czyli prężnego ośrodka badawczego, jak i samego miasta, pełnego innowacyjnych rozwiązań i firm, sprawi, że będzie to czas inspirujących i ważnych rozmów dla wszystkich.

Zdjęcie prof. Arkadiusza Wójsa oraz prof. Marji Makarow na scenie w Strefie Kultury Studenckiej

Academia Europaea powstała w 1988 roku z inicjatywy m.in. brytyjskiej akademii nauk, czyli Towarzystwa Królewskiego (Royal Society). Swoją główną siedzibę ma w Londynie, a przewodniczy jej prof. Marja Makarow, wybitna fińska biochemiczka i biolożka molekularna z Uniwersytetu w Helsinkach, które zwróciła uwagę na fakt, że ostatnie lata bardzo nas doświadczają, zwłaszcza jeśli chodzi o toczące się konflikty.

– Naszym zadaniem jest wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić w czasach kryzysu. Jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę i doradzać decydentom, zarówno na poziomie europejskim, jak i globalnym – mówiła prof. Marja Makarow, przewodnicząca Academia Europaea.

Dziś AE skupia ponad pięć tysięcy wybitnych specjalistów z zakresu medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych, w tym 83 laureatów i laureatek Nagrody Nobla.

Do organizacji należy też sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej, są to: prof. Arkadiusz Wójs (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), prof. Katarzyna Chojnacka i prof. Tadeusz Luty (oboje z Wydziału Chemicznego), prof. Cezary Madryas (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego), prof. Rafał Weron (Wydział Zarządzania) oraz prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny).

Wykład noblistki i prelekcje gwiazd światowej nauki

Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia był wykład prof. Emmanuelle Charpentier, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 r. Otrzymała ją wspólnie z Jennifer A. Doudną za odkrycie jednego z najprecyzyjniejszych narzędzi do edycji genów. CRISPR-Cas9 zrewolucjonizowało naukę, torując drogę innowacyjnym terapiom nowotworowym i przybliżając nas do możliwości leczenia chorób dziedzicznych.

Francuska mikrobiolożka, biochemiczka i genetyczka właśnie o tym opowiadała na Politechnice Wrocławskiej, pokazując, że mikrobiologia jest motorem innowacji w medycynie i rolnictwie.

Zdjęcie z wykładu prof. Charpienntier

Wśród prelegentów na wrocławskiej konferencji znaleźli się też laureaci nagrody Balzana – wybitny astrofizyk teoretyczny i radioastronom prof. Heino Falcke, który wygłosił prelekcję o pierwszych obrazach czarnej dziury oraz genetyk ewolucyjny prof. Eske Willerslev. Ekspert od genetyki starożytnych populacji przedstawił we Wrocławiu genomiczną historię zachodniej Eurazji, zmian ekosystemu i związanej z nimi podatności na choroby, szczególnie w kontekście chorób zakaźnych.

W czasie sesji plenarnej wystąpiła prof. Monika Bello, kuratorka i szefowa działu sztuki w CERN. Badaczka omówiła na PWr powiązania sztuki i nauki.

Częścią konferencji Building Bridges był otwarty wykład „Sustainability: what do we have to do next?”, poświęcony zrównoważonemu rozwojowi globalnego przemysłu. Wygłosił go w auli Politechniki Wrocławskiej prof. Steve Evans, dyrektor ds. badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Cambridge, od wielu lat, we współpracy ze światowymi koncernami, badający to zagadnienie.

Zdjęcie prof. Steve'a Evansa podczas wykładu w auli

Nagroda dla młodego badacza z Polski

Ponadto podczas konferencji nagrodę Young Academy of Europe André Mischke Prize for Science and Policy odebrał dr hab. Jacek Kolanowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Wyróżniono go za działalność na rzecz polityki naukowej w kraju i za granicą.

Wyróżnienie przyznawane jest za promowanie nauki, jej popularyzację oraz wspieranie przyszłych pokoleń naukowców i uczonych w Europie. W ten sposób doceniana jest wiodąca rola laureatów na arenie międzynarodowej m.in. w badaniach naukowych i komunikacji naukowej.

Zdjęcie z wykładu prof. Jacka Kolanowskiego

Laureat wygłosił okolicznościowy wykład „Opportunities and Challenges for Early-and-Mid-Career Researchers in Trans-Sectoral and Community Engagement: A Chemical Biologist’s Methodological Perspective”.

Ważne panele tematyczne

Wydarzenie na Politechnice Wrocławskiej trwa do czwartku, 28 listopada. Przed uczestnikami jeszcze m.in. dwa panele dyskusyjne.

Pierwszy poświęcony jest innowacjom w miastach. Jego moderatorką będzie prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, a goście debaty, wśród których jest dr hab. inż. Barbara Widera, prof. uczelni z Wydziału Architektury PWr, omówią podstawy naukowe wspierające transformację miast w inteligentne, piękne, sprzyjające inkluzywności, neutralne dla klimatu i środowiska. Zaprezentują też postępy w zakresie infrastruktury miejskiej, zielonych technologii i inteligentnego zarządzania miastami.

Z kolei uczestnicy drugiego panelu skupią się na tematyce przyszłości nauk ścisłych i przyrodniczych, omawiając dotychczasowe postępy w ich rozwoju oraz spodziewane trudności w dalszej perspektywie. Dodatkowo w programie są też dwie sesje plenarne, dotyczące nauk humanistycznych, a także nauk społecznych.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję