TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy system informacji wizualnej ułatwi poruszanie się po kampusie

Tablice informacyjne - zdjęcie

Nasza uczelnia przyjęła nowe zasady projektowania informacji wizualnej. Określone zostały w nim reguły tworzenia tablic informacyjnych umieszczanych w budynkach. Mają one być czytelne dla wszystkich użytkowników, także tych o szczególnych potrzebach.

Koordynatorkami projektu pt. „Standard projektowania informacji wizualnej Politechniki Wrocławskiej” są dr inż. arch. Natalia Ratajczak-Szponik oraz mgr inż. arch. Agnieszka Marek-Kwocz. Znalazły się w nim m.in. szczegółowe wytyczne dotyczące tablic informacyjnych, które mają ułatwiać poruszanie po wszystkich obiektach PWr.

Przykładowe oznaczenie pięter - grafika– Opracowanie nowych założeń w tym zakresie wynikało z konieczności stworzenia ujednoliconego systemu informacji wizualnej we wszystkich budynkach uczelni. Główny akcent położony został na jego czytelność dla różnych grup użytkowników, także osób z niepełnosprawnościami – mówi Agnieszka Marek-Kwocz. – Dlatego m.in. tak ważny był dobór odpowiednich elementów graficznych, rodzaj i wielkość czcionek, zastosowane kontrasty, wprowadzenie dwujęzycznego nazewnictwa oraz dodanie napisów w alfabecie Braille'a – wyjaśnia.

Zgodnie z przyjętymi założeniami w obrębie budynku powinny się znaleźć cztery typy informacji wizualnej – spis pomieszczeń, oznakowanie kondygnacji, informacja kierunkowa oraz informacja określająca funkcję danego pomieszczenia. Wszystkie tablice powinny być także wykonane z matowych materiałów, czyli nieodbijających światła. W dokumencie znalazły się m.in. informacje o lokalizacji poszczególnych tablic, kolorystyce i stosowanych piktogramach.

Ułatwienie dla wszystkich

Zmiany mają w pierwszej kolejności pomóc wszystkim użytkownikom budynków Politechniki Wrocławskiej, czyli studentom, pracownikom i gościom naszej uczelni. Ujednolicony system pozwoli na łatwiejsze i szybsze poruszanie się po wszystkich obiektach.

– Oznakowanie zostało wykonane zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli jest dostępne w równym stopniu dla jak najszerszego grona użytkowników, również osób niedowidzących, niewidomych oraz osób nie posługujących się językiem polskim – podkreśla dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

– Wszyscy będziemy mogli skorzystać z dostępności tego standardu – kody QR i znaczniki NFC  pozwalają na zamieszczenie dowolnej informacji, np. o godzinach konsultacji – i można aktualizować je znacznie prościej niż drukowane tabliczki – dodaje.

Znaczniki NFC (ang. near-field communication - Komunikacja bliskiego zasięgu) pozwalają na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów. Dzięki takiemu znacznikowi użytkownik może na swoim smartfonie odczytać informację z tabliczki. Z kolei Kody QR dają tę samą możliwość, ale wymagają od użytkownika zeskanowania kodu z tabliczki.

Przykładowe oznakowanie klatek schodowych - zdjecie

Przykłady kształtowania oznakowania kondygnacji

Wprowadzony standard ma również pomóc administratorom obiektów oraz projektantom w ramach przeprowadzanych inwestycji, stanowiąc spójny zbiór wytycznych.

Prace nad dokumentem trwały przez ostatnich kilka miesięcy i opierały się na stosowanych już w tym aspekcie rozwiązaniach. W trakcie jego przygotowania prowadzone były także konsultacje z osobami z niepełnosprawnością.

– System będzie  wdrażany systematycznie na całej uczelni. Na pewno przy planowaniu wszelkich nowych inwestycji będzie należało  już stosować przyjęte rozwiązania. Czekamy też na wdrożenie systemu USOS, w którym będzie możliwe np. drukowanie planów w formie zgodnej z tym standardem – wyjaśnia prof. Katarzyna Jach.

W opracowanie dokumentu zaangażowany był zespół Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, natomiast w ocenę i korektę Dział Informacji i Promocji, Dział Inwestycji i Remontów oraz Dział Administracyjno-Gospodarczy.

Link zapisów do newslettera - grafika

Z całym dokumentem można zapoznać się na stronie (plik .pdf).

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję