TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy sprzęt dydaktyczny dla pasjonatów robotyki

Zestaw laboratoryjny na W12 - zdjęcie

Studenci kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów mogą już korzystać z nowego sprzętu dydaktycznego, który symuluje działanie zrobotyzowanego magazynu. Pozwala on m.in. na zarządzania flotą robotów logistycznych.

Roboty logistyczne - zdjęcieZestaw laboratoryjny o nazwie „BotBox Warehouse Lab” składa się z modułowego modelu magazynu, trzech robotów mobilnych oraz oprogramowania zawierającego symulator pozwalający studentom i studentkom na testowanie różnego rodzaju rozwiązań. Na specjalnej macie znalazły się wirtualne miejsca magazynowe, taśmociągi, stanowiska wyładunkowe oraz korytarze z naniesionymi liniami, po których poruszają się maszyny.

– Sprzęt pozwala symulować typowe działania robotów magazynowych, czyli przejazd po wyznaczonych trasach, rozpoznanie i transport obiektów w określone miejsca. Oczywiście wszystko to w nieco mniejszej skali, ale z zachowaniem zasad obowiązujących w wielkich magazynach – mówi dr inż. Janusz Jakubiak z Katedry Cybernetyki i Robotyki na W12.

Trzy dostępne roboty zostały wyposażone w chwytaki, system wizyjny do rozpoznawania kodów na przenoszonych ładunkach oraz skaner laserowy, czyli lidar, pozwalający na mapowanie obszaru, wykrywanie przeszkód i innych poruszających się po macie maszyn.

Zestaw laboratoryjny na W12 - zdjęcie– Wszystkie te rozwiązania są typowe dla stosowanych obecnie w przemyśle robotów magazynowych, podobnie jak wykorzystywany do ich obsługi operacyjny system robotyczny ROS 2 – wyjaśnia dr inż. Janusz Jakubiak. – Studenci mogą dzięki temu przygotować różnego rodzaju zadania dla robotów, od najprostszych, czyli poruszania się po zadanych ścieżkach, aż po te trudniejsze związane np. z poprawą efektywności transportu towarów po magazynie – dodaje naukowiec z W12.

Z zestawu dydaktycznego będą mogli korzystać studenci i studentki II stopnia na kierunku automatyka i robotyka w języku polskim i angielskim. Będzie on także służył jako demonstrator na kursach podstaw robotyki prowadzonych na studiach I stopnia.

– Cały sprzęt może wydawać się prosty, ale w zupełności wystarczy do zapoznania się z zasadami programowania i działania robotów magazynowych. Może być także pierwszym krokiem do świata bardziej zaawansowanych konstrukcji, z których studenci mogą później korzystać w trakcie pisania prac dyplomowych – podkreśla dr inż. Janusz Jakubiak.

Sprzęt jest produkowany przez firmę The Construct, specjalizującą się w prowadzenie kursów inżynierskich w zakresie robotyki, a Politechnika Wrocławska jest jedną z pierwszych uczelni, na której będzie on wykorzystywany w procesie kształcenia.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję