TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W nim cztery osoby z PWr

Data: 27.11.2023 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki

slide_pka.jpg

Minister edukacji i nauki ogłosił skład Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) na kadencję 2024-2027. W gronie 101 powołanych osób znalazła się czwórka badaczy i badaczek reprezentujących PWr. Nowa kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2024. 

Polska Komisja Akredytacyjna to niezależna instytucja działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Zajmuje się m.in. dokonywaniem ocen programowych kierunków studiów oraz opiniowaniem wniosków uczelni o zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie nowych kierunków studiów.

25 listopada poznaliśmy nazwiska 101 osób, które od 1 stycznia 2024 r. będą działać w ramach nowej kadencji Polskiej Komisji AKredytacyjnej, W tej grupie są cztery osoby reprezentujące Politechnikę Wrocławską: dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni (Wydział Chemiczny), dr hab. inż. Krzysztof Ryczko, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki) oraz prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny).

Nominację na przewodniczącego PKA kadencji otrzymał ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski.

newsletter

Sylwetki członków i członkini PKA z PWr

Dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni (Wydział Informatyki i Telekomunikacji)

Informatyk, wykładowca oraz profesor Politechniki Wrocławskiej. Laureat IBM Eclipse Award. Marie Curie Fellow na Bournemouth University i stypendysta DAAD na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze.

Współautor ponad 150 publikacji naukowych. Jest autorem monografii, współautorem skryptu i podręcznika, współredaktorem czterech książek. Ekspert w dziedzinie inżynierii wiedzy.

Zdjęcie profesora Dariusz Króla

Posiada rozległą wiedzę z zakresu zarządzania projektami. Kierował kilkunastoma projektami dydaktycznymi lub badawczo-rozwojowymi. Był prelegentem na renomowanych uniwersytetach, m.in. Yeungnam University, Chung-Ang University, Kyoto University, Queen Mary University of London, King's College London oraz University of Otago.

Wypromował ponad 100 dyplomantów. Prowadzona pod jego kierunkiem praca magisterska, wspólnie z Blekinge Institute of Technology, została wyróżniona w programie Double Diploma.

Jego zainteresowania naukowe i aplikacyjne są związane z zagadnieniami propagacji wiedzy, integracji i jakości danych, analizy predykcyjnej, technik kognitywnych, uczenia głębokiego, w szczególności w zastosowaniach przemysłowych.

Jest ekspertem Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz kilku zagranicznych programów stypendialnych.

W 2020 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Oddziału SMC 28 Polskiej Sekcji IEEE. Od 2021 roku pełni funkcję prodziekana ds. ogólnych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.

Jego doświadczenie w zakresie zapewniania jakości kształcenia obejmuje przewodniczenie komisji programowej dla kierunku informatyka stosowana prowadzonego na Politechnice Wrocławskiej. W ostatnim okresie wiązało się to ze znaczącą modyfikacją programów nauczania na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Celem tych prac było dostosowanie programów do wymogów szybko zmieniającego się rynku pracy jak i doskonalenie uzyskiwanych efektów uczenia się.

Prof. Dariusz Król w szczególny sposób dba o wysoką jakość zajęć dydaktycznych oraz ścisłe powiązanie treści zajęć z najnowszymi osiągnięciami w nauce i praktyce. Działania te w dużej mierze przyczyniły się do tego, że informatyka stosowana co roku cieszy się największym zainteresowaniem podczas rekrutacji na studia I stopnia na Politechnice Wrocławskiej.

Ponadto w czasie dwuletniego pobytu badawczego w Wielkiej Brytanii zapoznał się z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi (demonstracje, interakcje, uczenie kolaboratywne i interdyscyplinarne), procedurami ewaluacji nauki REF oraz rekrutacji nauczycieli akademickich.

Po powrocie do kraju z sukcesem stosował poznane metody na czterech kierunkach kształcenia: informatyka, informatyka stosowana, inżynieria systemów oraz matematyka stosowana. Był kierownikiem projektu badawczego „Rekomendacja głęboka na podstawie kolektywnej wiedzy” w ramach Programu Wykonawczego Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej realizowanego na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma. W tym czasie zapoznał się ze stosowanymi metodami dydaktycznymi dla doktorantów (dywersyfikacja, mobilność, indywidualny program badawczy, opieka naukowa). Metody te zostały wdrożone w ramach kursów prowadzonych dla Szkoły Doktorskiej, m.in. w nagrodzonym w konkursie INTERDOCSCHOOL kursie  „Introduction to Artificial Intelligence”.

Od osiemnastu lat pełni funkcję opiekuna Koła Naukowego JAVATECH. Jego członkowie, studenci informatyki, matematyki i elektroniki, mogą poszczycić się znaczącym dorobkiem, są współautorami kilkunastu wdrożonych systemów informatycznych.

Prywatnie jest mężem i ojcem czwórki dzieci, miłośnikiem sztuki, teatru oraz muzyki kameralnej.


Dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni (Wydział Chemiczny)

Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Chemicznego. W kadencji 2020-2024 członek Senatu PWr. W latach 2020-2022 pełnił funkcję przewodniczącego Rady ds. Jakości Kształcenia PWr, a od 2022 roku jest pełnomocnikiem rektora ds. sieci Unite! Od 2020 roku jest ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych. Od 2023 roku jest członkiem Komisji Rozwoju i Promocji Osiągnięć Młodych Naukowców PAN Odział w Lublinie.

Zdjęcie prof. Piotra Rutkowskiego

Kierownik projektów dydaktycznych, w tym Mistrzowie Dydaktyki (4 projekty), Akredytacje zagraniczne (5 projektów), Erasmus Mundus Joint Master – Chemical Nano-engineering (jako koordynator lokalny programu studiów wspólnych), a także Erasmus+ Unite!.

Kieruje trzema projekami badawczymi (NCN, MNiSW). Jest wykonawcą w kilkunastu projektach badawczych i badawczo-rozwojowych. Specjalizuje się w zakresie preparatyki i charakterystyki materiałów węglowych, w tym (i) biowęgli, (ii) węgli aktywnych do zastosowań w procesach adsorpcyjnego usuwania zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych z wody i (III) nanomateriałów węglowych do zastosowań w procesach wytwarzania i magazynowania energii.

Jego zainteresowania badawcze obejmują także procesy termochemicznej konwersji biomasy i mieszanek biomasa/polimery odpadowe do produktów ciekłych i gazowych jako źródła paliw i chemikaliów. W ostatnich prowadził także badania z zastosowaniem metod hydrotermalnych do konwersji lub karbonizacji biomasy. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 50 publikacji z listy JCR (łączny IF wynosi 205; liczba cytowań bez autocytowań to ponad 1000; indeks Hirscha 20) oraz kilkadziesiąt wystąpień konferencyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Promotor w dwóch zakończonych przewodach doktorskich. Obecnie sprawuje opiekę nad pięcioma doktorantami Szkoły Doktorskiej PWr, w tym dwoma w ramach projektu „Doktorat wdrożeniowy”.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Polskiego Towarzystwa Węglowego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.


Zdjęcie prof. Krzysztofa Ryczki

Dr hab. inż. Krzysztof Ryczko, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Pracuje w Katedrze Fizyki Doświadczalnej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Na W11 pełni funkcję prodziekana ds. dydaktyki.










Prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny)

Prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska jest specjalistką psychiatrą i od 2023 roku kieruje Katedrą Neuronauki Klinicznej na Wydziale Medycznym PWr. Wcześniej kierowała Katedrą i Kliniką Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (2016-2022), gdzie pełniła dwukrotnie funkcję dziekana, senatora oraz prodziekana ds. studiów doktoranckich.

Zdjęcie profesor Joanny Rymaszewskiej

Pasjonuje się zdrowiem mózgu i bada metody neurostymulacji w zaburzeniach psychicznych, problemy psychiczne w różnych chorobach, w starszym wieku, a także sposoby dbania o organizm jako całość.

Prof. Rymaszewska realizuje projekty międzynarodowe: europejskie programy ramowe m.in EDEN, EUNOMIA, DEMOBinc (badacz), JPND: MEETINGDEM, SHARED, COGNISANCE (lider krajowy). Jest autorką ponad 410 publikacji naukowych, podręczników o zaburzeniach psychicznych w chorobach somatycznych, psychiatrii konsultacyjnej, prac o metodach neurostymulacji mózgu i otępień. Organizuje co roku we Wrocławiu konferencję Psychiatria - Dialogi interdyscyplinarne.

Należy do zarządu towarzystw naukowych: European Association of Psychosomatic Medicine, INTERDEM (Network of researchers on Psychosocial Interventions in Dementia), Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Komisji Bioetycznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. W 2023 r. dołączyła do prestiżowej Academia Europaea.

Promotorka 20 zakończonych doktoratów i sześciu aktualnie realizowanych przewodów doktorskich. Wśród otrzymanych nagród za najcenniejsze uważa zaszczytny tytuł „Aktywny w walce z depresją” przyznany przez Stowarzyszenie „Aktywnie przeciwko depresji”, medal Merito De Wratislavia 2022 tytuł „Wrocławianka Roku 2022” przyznany jej w kategorii naukowo-badawczej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję