TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy rok w Klubie Seniora PWr

Data: 05.02.2019 Kategoria: seniorzy

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od rejsu na Antarktydę rozpoczęli nowy rok członkowie Klubu Seniora Politechniki Wrocławskiej. W podróż zabrała ich Marta Kasprzak, która przedstawiła prezentację z wyprawy na szósty kontynent

ks1.jpgMultimedialną prelekcję pt. Moja Antarktyda Marta Kasprzak zaprezentowała w czwartek, 10 stycznia. Była to relacja z wyprawy, która odbyła się na przełomie 2013/2014 w gronie doświadczonych żeglarzy-polarników na niewielkiej łodzi kpt. Piotra Kuźniara pod nazwą Selma Expedition.
Załoga rozpoczęła podróż w argentyńskim mieście Ushuaia, zwanym World's End (koniec świata). Na Oceanie Lodowym Południowym zatoczyli pętlę i najpierw – przez Cieśninę Drake'a – popłynęli na południe, w kierunku antarktycznego lądolodu, gdzie znajdują się bazy m.in. polskich badaczy Antarktydy. Następnie skierowali się na zachód, poza Przylądek Horn, po czym zawrócili – by wśród wyjątkowo dokuczliwych na tym obszarze groźnych burz i sztormów – powrócić do Ushuaia.
Marta Kasprzak, pasjonatka narciarstwa i żeglarstwa, przez cały czas morskiej eskapady skrupulatnie prowadziła dziennik podróży, jednocześnie fotografując i filmując morskie oraz lądowe pejzaże, tamtejszą florę i faunę oraz potężne góry lodowe i sztormy okolic przylądka Horn. I wszystkim tym podzieliła się z uczestnikami spotkania.

Ciekawie przebiegło także wtorkowe (15 stycznia) spotkanie z Elżbietą Bulbiak-Koziar i architektem Ryszardem Wróblewskim, którzy w ramach wernisaży w klubowej Galerii Sztuki, zaprezentowali swoje zbiory. Pani Elżbieta przyniosła do klubu kolekcję solniczek i pieprzniczek, które przez wiele kompletował jej mąż i dzięki czemu trafił do Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych Teleexpressu. Pan Ryszard z kolei pokazał rysunki samochodów oraz autorskie malunki portretów mniej i bardziej znanych osób, wybieranych z gazet lub Internetu.

ks4.jpgPodczas kolejnego czwartkowego (17 stycznia) spotkania prof. Maria Cieślak-Golonka opowiadała o układzie okresowym pierwiastków. Jak się okazało ONZ ogłosiła bieżący rok Międzynarodowym Rokiem Układu Pierwiastków Chemicznych, czyli tablicy Mendelejewa.

Styczniowy Salonik Literacki (wtorek, 21 stycznia) miał być poświęcony ostatniemu tomikowi Doroty Ziemińskiej pt. Prześwietlone kalendarze. Plany pokrzyżowała choroba autorki, ale – choć nie zaprezentowano najnowszych wierszy poetki – była mowa o jej elegijnym utworze pt. Nie było Wiosny, nie było Lata w czarnym tunelu, który znalazł się w książce wydanej niedawno przez Politechnikę Wrocławską pt. Aby pamięć przetrwała. Pracownicy i studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy przeszli przez niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady 1939-1945.

W czwartek, 24 stycznia, w Klubie Seniora PWr odbyło się spotkanie z cyklu Wielkie pytania o wszechświat i prawa nim rządzące, na które zaproszono o. dr. Łukasza Mścisłowskiego, dominikanina, z wykształcenia fizyka oraz filozofa przyrody ze szkoły prof. Michała Hellera z Papieskiego Uniwersytetu Teologicznego im. Jana Pawła II w Krakowie. Podczas wykładu gość podzielił się swoimi przemyśleniami na temat determinizmu, indeterminizmu i recepcji różnych teorii atomistycznych i kosmologicznych. Mówił też o recepcji tych teorii na początku XX w., m.in. w czasie dwudziestolecia wojennego, kiedy żył i tworzył prof. Czesław Białobrzeski. Wśród słuchaczy byli i fizycy, i matematycy, dlatego po wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja.

Ostatnie zaplanowane w styczniu spotkanie niestety nie odbyło się z powodu choroby gościa. 31 stycznia klub miał odwiedzić dr Andrzej Saj, poeta i krytyk sztuki, redaktor naczelny Pisma Artystycznego Format, absolwent naszej uczelni, od lat zawodowo związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie wykłada architekturę wnętrz i historię designu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję