TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy biomateriał do regeneracji kości jak gąbka

Czym wypełnić brakujący fragment kości? Grupa naukowców z Wydziału Chemicznego PWr pracuje nad materiałem najbardziej zbliżonym do naturalnego, bioaktywnym, działającym przeciwzapalnie i stymulującym pracę komórek.

prof. Konrad Szustakiewicz z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów trzyma pojemnik z biokompozytem w formie gąbki– W świecie nauki biomateriały to temat bardzo popularny, nad którym pracuje wiele zespołów. Chodzi o to, żeby opracować taką technologię, która pozwoli na stworzenie materiału kompozytowego o strukturze i właściwościach najbardziej zbliżonych do kości człowieka – mówi dr hab. inż. Konrad Szustakiewicz, prof. uczelni z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym. Jest on liderem zespołu realizującego projekt na Politechnice Wrocławskiej w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Naukowcy z czterech ośrodków naukowo-badawczych – Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Krakowskiej, Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych – Sieć Badawcza Łukasiewicz w Warszawie i naszej uczelni – stworzyli konsorcjum, żeby wspólnie opracować wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego. Kierownikiem projektu, reprezentującym całe konsorcjum jest prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk z PWr.

Zespół ma zaprojektować materiał, który ma „zachowywać się” jak kość, mający zbliżone właściwości biologiczne i przeciwzapalne, a do tego będzie elastyczny i wstrzymały. Tak, aby stanowić doskonałe uzupełnienie ubytków kości np. po urazach czy w wyniku osteoporozy.

Nasi naukowcy mają już doświadczenie z bioimplantami.Tym razem postanowili podejść do zagadnienia z nieco innej strony – wykorzystując efekt mechanotransdukcji.

Co to jest efekt mechanotransdukcji?

dr inż. Małgorzata Gazińska z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów– To efekt jeszcze stosunkowo mało zbadany. Od dawna wiadomo, że obciążenie mechaniczne wpływa na strukturę i masę kości. Jeżeli kość stale obciążamy, to jest ona naturalnie sztywniejsza, bardziej wytrzymała. Efekt mechanotransdukcji polega na tym, że cykliczne obciążenie mechaniczne ma stymulować regenerację kości – wyjaśnia dr inż. Małgorzata Gazińska z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów. 

Tłumaczy, jak można zbadać ten proces w przypadku biokompozytów: – Wytwarza się materiał z polimeru elastomerowego i na nim osadza się komórki np. macierzyste. Następnie poddaje się materiał obciążeniom cyklicznym np. ściskaniu lub rozciąganiu. Potem sprawdza się, jak to wpływa na komórki – na ich adhezję, proliferację, różnicowanie czy na ekspresję genów. Stosuje się też przy tym różne markery. Okazało się, że obciążenie mechaniczne elastomeru wzmaga różnicowanie komórek w kierunku tworzenia komórek kościotwórczych i nam właśnie na tym zależy – mówi dr Małgorzata Gazińska, która jest autorką takiej koncepcji materiału implantacyjnego.

Wiele dróg, jeden cel

W laboratoriach Politechniki Wrocławskiej powstaje odpowiedni polimer, a z niego kompozyt, który ma być wielofunkcyjny i bioaktywny. – Czynnikiem aktywnym biologiczne jest L-lizyna, czyli aminokwas egzogenny. Zwiększa on adhezję komórek, proliferację, a długofalowy efekt to zwiększenie mineralnej gęstości kości, czyli zmniejszenie zachorowalności na osteoporozę – wyjaśnia prof. Konrad Szustakiewicz. Dodaje, że wytwarzany kompozyt może mieć różne formy.

– Nam udało się wytworzyć strukturę porowatą, czyli coś w rodzaju gąbki. Dzięki temu można osadzić w nim komórki, które wnikną w ten materiał do środka, a nie osadzą się wyłącznie na powierzchni – tłumaczy badacz z PWr. 

Fragment biomateriału trzymany w szczypcachW ramach współpracy wszystkich zespołów badawczych opracowane zostaną implanty porowate do regeneracji tkanek kostnych oraz implanty stabilizujące kości, które zostaną pokryte innowacyjnymi materiałami powłokowymi wydzielające bioaktywne czynniki wzrostu oraz komponenty o właściwościach przeciwzapalnych.

– Każdy z partnerów bada zagadnienie pod innym kątem, ale wzajemnie się uzupełniajmy i korzystamy z naszych doświadczeń – wyjaśnia prof. Konrad Szustakiewicz.

Na Politechnice Krakowskiej grupa prof. Agnieszki Sobczak-Kupiec pracuje nad innowacyjnym materiałem powłokowym, zawierającym różne związki aktywne, jak np. odpowiedni antybiotyk, stosowany, aby wykluczyć wystąpienie zakażenia po wszczepie. Biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr Karoliny Rudnickiej i dra Przemysława Płocińskiego badają materiały na komórkach, a także na modelach zwierzęcych. Zespół dra Artura Oziębły i dr Moniki Biernat z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych zajmuje się między innymi wytwarzaniem włókien z fosforanów wapnia o wysokiej czystości i kontrolowanej morfologii. Dr Mirosław Kasprzak, lider tej grupy, optymalizuje nową metodę wytwarzania biowłókien, tak aby wyeliminować zanieczyszczenia, co jest bardzo ważne w dalszym medycznym zastosowaniu.

Szansa dla młodych

Projekt jest przedsięwzięciem naukowym, a jego efektem ma być gotowe rozwiązanie, które może zainteresować przemysł biomedyczny. Naukowcy na bieżąco konsultują swoje działania z przedstawicielami różnych środowisk, żeby zyskać potwierdzenie słuszności obranego kierunku badań.

– Cieszymy się, że już powstały dwie publikacje naukowe. Wiemy, że nasze działania mają ogromny potencjał. A co ważne, tworzymy interdyscyplinarny zespół, który daje szasnę na rozwój młodym naukowcom – mówi prof. Konrad Szustakiewicz. W ramach projektu powstaną prace doktorskie, a studenci mogą uczestniczyć w konferencjach, spotkaniach i stażach. Otrzymują też dodatkowe stypendium i ogromne wsparcie merytoryczne.

– Trochę im zazdrościmy, że my nie mieliśmy takich warunków, gdy pisaliśmy nasze doktoraty – śmieją się liderzy projektu z PWr. –  Z powodu pandemii część aktywności siłą rzeczy odbywa się zdalnie, ale trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy projektu są bardzo zdeterminowani, żeby pracować mimo przeszkód – zapewnia dr Małgorzata Gazińska. 

Zespół naukowców z Katedry Inżynierii i Technologii Polimerów

Zapewnia, że duży komfort pracy możliwy jest dzięki wsparciu ze strony Działu Projektów PWr. – Chodzi o konkretną pomoc w kwestiach formalnych czy finansowych, nieco „trudnych” dla naukowców. Pozwala nam to skupić się na celach naukowych projektu i prowadzeniu badań – podkreśla dr Małgorzata Gazińska. Wszystkie projekty PWr w ramach Programu TEAM – NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są bowiem zarządzane, wspierane merytorycznie i rozliczane finansowo przez zespół w Sekcji Realizacji Projektów Kluczowych: dr inż. Magdalenę Ćwikowską, Iwonę Grzegorczyk i Paulinę Przybylak.

newsletter-promo.png

W Akademickim Radiu Luz o postępach w pracach nad bioaktywnym materiałem, działającym przeciwzapalnie i stymulującym podział komórek oraz jak najbardziej zbliżonym w strukturze do kości człowieka

regeneracja_kosci_podcast.jpg

****
Projekt „Wielofunkcyjne kompozyty aktywne biologicznie do zastosowań w medycynie regeneracyjnej układu kostnego" (OsteoReg-NET) rozpoczął się pół roku temu, a ma się zakończyć w 2023 roku. Uczestniczy w nim 40 osób z czterech polskich ośrodków naukowych. Na Politechnice Wrocławskiej jest realizowany w Katedrze Inżynierii i Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym. Funkcję doradczą pełni Komitet Naukowo-Gospodarczy, w którym zasiadają przedstawiciele świata nauki i biznesu.

osteoreg_net.png

Więcej szczegółów na stronie internetowej projektu

Program finansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020; Priorytet IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego; działanie 4.4. Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R.

Logotypy projektu

Iwona Szajner

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję