TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowoczesny sprzęt w wyremontowanym laboratorium na W7

Laboratorium Procesów Separacji Membranowej - zdjęcie

Na Wydziale Inżynierii Środowiska otwarto po remoncie dydaktyczno-badawcze Laboratorium Procesów Separacji Membranowej. Pracownia będzie wykorzystywana m.in. do realizacji projektów związanych z oczyszczaniem wody i ścieków.

Laboratorium Procesów Separacji Membranowej - zdjęcieTechniki membranowe pozwalają na separację zanieczyszczeń o wymiarach cząstek i cząsteczek na poziomie molekularnym lub jonowym. Są to procesy technologiczne, które w ostatnich latach rozwijają się coraz szybciej stając się tematem wielu prac badawczych. Zastosowanie znajdują w takich gałęziach przemysłu jak np. oczyszczanie wody i ścieków, ochrona środowiska czy odsalaniu.

– W laboratorium prowadzone będą badania związane z zastosowaniem ciśnieniowych i dialitycznych procesów membranowych: mikro-, ultra- i nanofiltracji, elektrodializy, dializy Donnana, diafiltracji czy osmozy bezpośredniej – mówi dr inż. Martyna Grzegorzek z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska. – Wyniki mogą być wykorzystywane np. do  oczyszczania wody i ścieków, odzyskiwania wody wysokiej jakości i wartościowych składników ze strumieni odpadowych, odsalania czy do usuwania uciążliwych składników z wody – dodaje.

Laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczną aparaturę tj. urządzenia do osmozy bezpośredniej (tzw. forward osmosis) i do procesów ultrafiltracji. Ciekawostką jest fakt, że instalacja ultrafiltracyjna wykorzystuje do działania płaskie membrany ceramiczne zamiast używanych najczęściej ceramicznych modułów rurowych.

– Płaskie membrany swoim kształtem przypominają dysk i są pewnego rodzaju nowością. Dotychczas nie były prowadzone szersze badania z ich wykorzystaniem, co wynikało m.in. z dość wysokiej ceny i trudnej dostępności – wyjaśnia dr inż. Martyna Grzegorzek.

Modernizacja zaplecza badawczego pozwoli w przyszłości na ubieganie się o granty naukowe oraz prowadzenie wspólnych badań z firmami i przedsiębiorstwami miejskimi np. MPWiK. Z laboratorium korzystać będą również studenci z kierunków inżynieria środowiska oraz gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu.

Remont zrealizowano ze środków Wydziału Inżynierii Środowiska.

newsletter

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję