TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowe technologie w medycynie. Jak je wdrażać?

Data: 28.09.2018 Kategoria: konferencje/seminaria/wykłady

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

- Nauki inżynieryjne i medyczne mają ze sobą wiele wspólnego, a będą miały jeszcze więcej.  W rozwoju nowych technologii stawia się bowiem na interdyscyplinarność - mówił prof. Cezary Madryas, rektor PWr podczas Europejskiego Forum Technologicznego, odbywającego się w Katowicach

innowacyjna_medycyna01.jpgPolitechnika Wrocławska wraz z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu  przygotowywała w ramach forum jedną z konferencji tematycznych zatytułowaną  „Innowacyjna medycyna”. Dotyczyła ona zagadnień szeroko związanych z rozwojem technologicznym w branży medycznej.

Do grona panelistów zaproszeni zostali eksperci z różnych dziedzin, m.in. prof. Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych, prof. Michael Giersig z Freie Universität Berlin, prof. Andrzej Gamian z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Paweł Grieb z Polskiej Akademii Nauk, prof. Zbigniew Nawrat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a także przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej – prof. Halina Podbielska, prof. Edward Chlebus czy prof. Marcin Drąg.  Moderatorem dyskusji był prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad rolą nauk podstawowych  w rozwoju nowych technologii, wyzwaniami i barierami w rozwoju medycyny innowacyjnej, ale także nad przyszłością robotyki w medycynie, nowymi lekami, czy telemedycyną.

- Polska ma dużo ośrodków naukowych zajmujących się najnowszymi technologiami, jednak nie przekłada się to na skuteczne implementowanie ich do przemysłu. Może to kwestia niewłaściwego źródła finansowania badań? – zastanawiał się prof. Michael Giersig z berlińskiego uniwersytetu, wyjaśniając na przykładzie Niemiec, jak ten system może działać dużo skuteczniej. - Kilka lat temu przestaliśmy tak bardzo skupiać się na patentowaniu naszych osiągnięć, a bardziej na publikowaniu wyników i udostępnianiu ich szerokiemu gronu. W ten sposób możemy przyciągnąć potencjalnych inwestorów, zainteresowanych zakupem naszych technologii – mówił profesor Giersig.

innowacyjna_medycyna02.jpgZ kolei prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego PWr podkreślił, jak ważne jest współpracowanie z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Profesor wspólnie  z partnerami z USA realizuje wiele projektów. –  Amerykanie chcą z nami pracować, ale zależy im na rozwijaniu innowacyjnych technologii. U nich proces wdrożeniowy do badań klinicznych np. nad nowym lekiem jest znacznie szybszy – dodał profesor.

Z kolei prof. Zbigniew Nawrat przedstawił, jak wygląda na świecie wykorzystywanie robotów w naukach medycznych. Przytoczył dane, z których wynika, że w sumie na świecie pracuje 4600 robotów chirurgicznych „Vinci”, z czego w Polsce zaledwie trzy. – A z szacunkowych prognoz wynika, że mamy zapotrzebowanie na 34 takie robotów – mówił profesor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.  Dodał, że od wielu lat trwają prace nad stworzeniem polskiego robota medycznego „Robin Heart” i wiele wskazuje na to, że niedługo ten projekt wejdzie w fazę wdrożenia klinicznego. – Polska naprawdę ma możliwości, żeby stać się producentem robotów medycznych – podsumował profesor Nawrat.

Paneliści zwracali też uwagę na potrzebę utworzenia  centrów badawczych, działających przy uczelniach, które prowadząc działalność komercyjną, mogłyby finansować własną pracę naukową. Mówiono też o wspieraniu projektów studenckich, które powstają w kołach naukowych, bo tam przyszli naukowcy stawiają pierwsze odważne kroki na polu niekonwencyjnych badań. -  Dużą szansą na rozwój innowacyjności stanowi edukacja podyplomowa i szkoły doktorskie. Warunek jest jednak taki, że muszą to być programy interdyscyplinarne między różnymi uczelniami i ośrodkami naukowymi. Nikt teraz nie robi już badań w pojedynkę, lekarze korzystają z pomocy inżynierów, biochemików czy informatyków, bo w tę stronę idzie świat nauki – stwierdził prof. Piotr Dzięgiel z Uniwersytetu Medycznego wre Wrocławiu.

Wszystkie wystąpienia uczestników ukażą się w specjalnej publikacji podsumowująej konferencję „Innowacyjna medycyna”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję