TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowe stanowisko dydaktyczne na W9 – dla przyszłych lotników

W Laboratorium mechaniki płynów na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym stanęło nowe stanowisko dydaktyczne. Dzięki niemu studenci ze specjalności inżynieria lotnicza oraz kierunku lotnictwo i kosmonautyka będą mogli wykonywać zaawansowane pomiary. Skorzystają także studenci z inżynierii cieplnej.

Stanowisko dydaktyczneOd tego roku akademickiego studenci mechaniki i budowy maszyn ze specjalnością inżynieria lotnicza mają więcej godzin zajęć laboratoryjnych. Dwa razy więcej czasu spędzają na pomiarach i doświadczeniach wykonywanych w ramach kursu „Aerodynamiki” (na razie w formie zdalnej). W związku z tym Wydział Mechaniczno-Energetyczny postanowił doposażyć swoje Laboratorium mechaniki płynów o nowe stanowisko. – Studenci będą na nim wykonywać ćwiczenia służące pomiarowi podstawowych wielkości wykorzystywanych w aerodynamice, ale także szeroko pojętej dziedzinie, jaką jest lotnictwo – tłumaczy dr inż. Tomasz Tietze z Katedry Inżynierii Konwersji Energii.

Na „Aerodynamice” przyszli inżynierowie, korzystając ze stanowiska, będą przeprowadzać pomiary siły oporu aerodynamicznego, rozkładu prędkości w warstwie przyściennej i rozkładu ciśnienia na płacie aerodynamicznym, a także mierzyć się z Równaniem Bernoulliego i równaniem ciągłości przepływu. To ostatnie ćwiczenie będą także wykonywać na przedmiocie „Mechanika płynów” studenci mechaniki i budowy maszyn ze specjalności inżynieria cieplna. Zajęcia laboratoryjne z „Aerodynamiki” będą mieli także studenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka.

- Równania te są jednymi z podstawowych stosowanych w mechanice płynów. Stanowisko umożliwia wyjaśnienie ich w prosty sposób. Pokazuje współzależność między wielkościami występującymi w równaniach – opowiada dr Tietze.

Fragment stanowiska dydaktycznegoStanowisko składa się z głównej jednostki, będącej wspólną częścią dla wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych oraz podłączanych do niej czterech wymiennych modułów. Główną część stanowią tunel aerodynamiczny, wentylator zasilający, manometr wieloramienny i termometr. Podłączenie wybranego modułu do jednostki głównej zmienia funkcję stanowiska i umożliwia przeprowadzenie jednego z czterech ćwiczeń laboratoryjnych. - Stanowisko jest na tyle uniwersalne, że w przyszłości możliwe będzie dokupienie do niego dodatkowych modułów i tym samym zwiększenie liczby ćwiczeń laboratoryjnych – dodaje naukowiec.

W Laboratorium mechaniki płynów studenci wykonują w sumie kilkanaście ćwiczeń laboratoryjnych – każde na osobnym stanowisku. Wszystkie przeprowadzali do tej pory wyłącznie na stanowiskach zaprojektowanych i zbudowanych przez pracowników Katedry (a wcześniej zakładu) Inżynierii Konwersji Energii. Stanowiska te wykorzystują wiele przyrządów pomiarowych, takich jak manometry cieczowe, piezometry, rotametry, rurki Pitota i inne.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję