TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 09.07.2025 Kategoria: współpraca z przemysłem
Laboratorium Układów Dyspersyjnych wzbogaciło się m.in. o analizator piany i tensjometry pozwalające na dokładną analizę właściwości dynamicznych badanych roztworów. Nowe stanowisko badawcze zostało zakupione dzięki grantowi „Wsparcie zielonych technologii dla przemysłu”.
Aparatura będzie wykorzystywana na Wydziale Chemicznym. Stanowisko posłuży do pomiaru właściwości dynamicznych roztworów substancji powierzchniowo aktywnych. Stanowi połączenie specjalistycznych aparatów przeznaczonych do kompleksowej charakterystyki właściwości fizykochemicznych roztworów dodatków funkcjonalnych do agrochemikaliów.
Składa się na nie m.in. analizator piany oraz tensjometry umożliwiające precyzyjny pomiar napięcia powierzchniowego i międzyfazowego w szerokim zakresie warunków – od różnych stężeń po zmienne temperatury – co pozwala na dokładną analizę właściwości dynamicznych badanych roztworów.
Stanowisko pozwoli naukowcom na prowadzenie badań obejmujących m.in.: oznaczanie właściwości fizykochemicznych nawozów płynnych, analizę zwilżalności powierzchni i proszków, np. liści, gleby czy pancerzy szkodników roślin, oraz ocenę parametrów pianotwórczych (np. skuteczności środków antypiennych stosowanych w agrochemikaliach rozprowadzanych urządzeniami mechanicznymi).
Jak podkreślają, możliwości badawcze tej aparatury wykraczają poza typowe zastosowania agrochemiczne. Urządzenia mogą być wykorzystywane także np. w badaniach prowadzonych dla przemysłu chemicznego, kosmetycznego czy środowiskowego – wszędzie tam, gdzie istotne jest precyzyjne określenie właściwości powierzchniowych cieczy i zachowania pian.
Dzięki nim możliwa będzie realizacja zarówno zaawansowanych projektów badawczo-rozwojowych, jak i usług badawczych świadczonych dla przedsiębiorstw w zakresie poprawy efektywności i bezpieczeństwa stosowania agrochemikaliów, a także ograniczania ich negatywnego wpływu na środowisko.
Aparatura została zakupiona w ramach grantu „Wsparcie zielonych technologii dla przemysłu” z Programu Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021–2027.
To projekt, który koncentruje się na rozwoju zielonych formulacji dla rolnictwa (czyli procesów dostosowania substancji aktywnej do formy użytkowej danego wyrobu, w tym przypadku dla rolnictwa), a także na wykorzystaniu tworzyw sztucznych z recyklingu, monitorowaniu hydrologiczno-meteorologicznym, zrównoważonym wytwarzaniu za pomocą technologii przyrostowych oraz badaniu nowych materiałów dla odnawialnych źródeł energii.
W ramach inicjatywy laboratoria Politechniki Wrocławskiej są wyposażane w odpowiednią aparaturę badawczą, a jednocześnie trwa wdrażanie (w ich obrębie) struktur organizacyjnych zdolnych do tworzenia konsorcjów/partnerstw i efektywnego prowadzenia prac B+R w obrębie działalności gospodarczej i niegospodarczej.
W realizację projektu zaangażowane są cztery Wydziały: Chemiczny, Inżynierii Środowiska, Mechaniczny i Podstawowych Problemów Techniki.
Realizowany projekt wpisuje się w strategiczne działania Politechniki Wrocławskiej na rzecz wspierania zielonych technologii i stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia współpracy nauki z przemysłem w zakresie wdrażania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań technologicznych.
Wsparcie zielonych technologii dla przemysłu
Program Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027
FEDS.01.01-IZ.00-0004/24
Priorytet nr 1 „Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Dolnego Śląska”
Działanie nr 1.1 „Rozwój jednostek naukowych”
Całkowita wartość Projektu: 9 815 555,00 PLN
Całkowite wydatki kwalifikowalne Projektu: 7 978 500,00 PLN
Finansowanie UE: 5 253 528,00 PLN
Rozpoczęcie realizacji Projektu: 01.10.2024 r.
Zakończenie realizacji Projektu: 30.10.2026 r.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »