TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowe leki i bioimplanty – wspólne projekty naukowców z PWr i Uniwersytetu w Porto

Politechnika Wrocławska będzie prowadzić wspólne projekty z uczelniami z Portugalii. W ramach grantów z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) dwie nasze badaczki podjęły współpracę z Uniwersytetem w Porto.

Nowe leki przeciwpasożytnicze

Dr Monika SzefczykDr Monika Szefczyk z Katedry Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemicznym będzie realizować projekt „Nanofold – Nanostruktury na bazie foldamerów peptydowych jako potencjalne nośniki leków przeciwpasożytniczych”. To wspólne badania z zespołem prof. Pauli Gomes z Universidade do Porto.

Zdaniem naukowców jest opracowanie i przetestowanie nowatorskich nanosystemów opartych na foldamerach peptydowych jako nośników leków przeciwpasożytniczych (np. przeciwmalarycznych). 

Foldamery peptydowe to oligomery posiadające zdolność do samoorganizacji w precyzyjne nanostruktury o stosunkowo łatwo modyfikowalnych właściwościach. W projekcie zespoły z Polski i Portugalii połączą wysiłki, żeby pokazać założoną użyteczność nanonośników opartych na foldamerach peptydowych do kontrolowanego dostarczania leków przeciwpasożytniczych. 

Leki wytwarzane przez zespół portugalski będą enkapsulowane w nanonośnikach opracowanych przez zespół polski, a następnie oceniane pod kątem działania przeciwpasożytniczego i uwalniania leków in vitro.

Projekt jest okazją do wymiany doświadczeń między obydwoma laboratoriami i poznania specyfiki pracy w różnych ośrodkach naukowych. Badania zaplanowano na 2 lata. 

newsletter

Bioimplanty żuchwy

Z kolei dr inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym będzie prowadzić badania w ramach projektu „Ocena integralności strukturalnej rusztowań obciążonych biologicznie stosowanych w regeneracji układu stomatognatycznego”.  

dr inż. Patrycja Szymczyk-ZiółkowskaW medycynie regeneracyjnej postępuje zmiana podejścia do zastosowania implantów litych na rzecz inżynierii tkankowej, która wykorzystuje rusztowania (ang. scaffolds) zintegrowane z komórkami biologicznymi. Polsko-portugalskie badania dotyczą modelowania, analizy MES oraz wytwarzania złożonych konstrukcji przestrzennych (rusztowań) do zastosowań medycznych z wykorzystaniem technologii przyrostowych (ang. Additive Manufacturing).

W oparciu o dane uzyskane z badań MES najbardziej obiecujące geometrie rusztowań zostaną wytworzone z wybranego stopu tytanu z wykorzystaniem technologii przyrostowej z grupy Laser Powder Bed Fusion, a następnie przetestowane na zaprojektowanym do tego celu stanowisku badawczym.  

Siły przyłożone do żuchwy powodują różne strefy rozciągania i ściskania w zależności od umiejscowienia siły zgryzu. Weryfikacja w ramach wieloosiowego stanu naprężeń jest istotnym zagadnieniem badawczym z punktu widzenia wykorzystania struktur przestrzennych (rusztowań) w medycynie regeneracyjnej tkanki kostnej układu stomatognatycznego.

W projekcie uczestniczą pracownicy i doktoranci z Wydziału Mechanicznego oraz zespół naukowców z Uniwersytetu w Porto pod kierownictwem dra Marco Parente. 


Więcej o projektach naszych naukowców realizowanych w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej:

Slajder rekrutacyjny

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję