Nowe laboratorium Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych na W5

Laboratorium dydaktyczne Nowoczesnych Aparatów Elektrycznych zostało otwarte wraz z rozpoczęciem roku akademickiego na Wydziale Elektrycznym PWr. Nowe laboratorium wyposażono w najnowsze urządzenia i rozwiązania czołowych producentów osprzętu elektroenergetycznego.

Nowoczesne rozwiązania dla studentów

img_3459.jpg

Można w nim m.in. sterować napędami przemysłowymi, kompensować moc bierną, odczytywać zdalnie wszystkie istotne parametry w rozdzielnicy nn, programować SZR albo wykrywać łuk elektryczny w instalacjach elektrycznych.

– Profil działalności laboratorium skupia się na przedstawieniu studentom nowoczesnych rozwiązań w zakresie opomiarowania inteligentnych rozdzielnic. Ideą, która przyświecała powstaniu laboratorium, było wykorzystanie wiedzy, jaką studenci posiadają z podstaw użytkowania urządzeń elektrycznych i zainteresowania ich nowymi rozwiązaniami – wyjaśnia dr inż. Joanna Budzisz z Wydziału Elektrycznego. – Dodatkowo współpraca z firmami zewnętrznymi sprawiła, że studenci sami wybrali i stworzyli to, co ich interesuje. Pomysł był taki, by student urzeczywistnilł swoje pomysły i pokazał je swoim kolegom, którzy przyjdą na studia w kolejnych latach. Liczba prac, które w ten sposób zostały wykonane, pozwoliła na stworzenie nowego przedmiotu, który umieszczono w planach zajęć i teraz studenci kierunku elektrotechnika mają szansę ćwiczyć na pomysłach swoich kolegów – dodaje.

Wespół w zespół

20201021_145619.jpg

Laboratorium powstało dzięki współpracy z firmami zewnętrznymi – czołowymi producentami osprzętu elektroenergetycznego takimi jak ABB, Schneider Electric, Schrack, Siemens, ale także dzięki studentom, którzy realizowali swoje prace dyplomowe u dr inż. Joanny Budzisz.

Oferta dydaktyczna jest sukcesywnie powiększana m.in. dzięki zaangażowaniu studentów w realizowane prace dyplomowe, działalność koła naukowego oraz zajęć tutoringu naukowego. – Zachęcamy do zapisywania się na kurs. Zapewniamy sporo ciekawej, aktualnej i praktycznej wiedzy. Koniec z protokołami na kartce papieru – zachęca doktorant Michał Czosnyka, prowadzący zajęcia w laboratorium.

Zdalna nauka... smartfon wystarczy

img_34711.jpg

Większość makiet posiada łączność z siecią internetową, a dostęp do urządzeń jest możliwy za pośrednictwem smartfona lub komputera. Główne makiety do pracy to: makieta do symulacji przełączeń automatycznych w rozdzielnicy niskiego napięcia, sterowanie i zabezpieczenie napędów elektrycznych opartych na systemie UMC 100.3, stanowisko rozruchu silników z zastosowaniem softstartu PSTX, zdalny pomiar, kontrola i monitoring w nowoczesnej rozdzielnicy, kompensator mocy biernej, detekcja zwarć łukowych oraz zdalne sterowanie napędem.

newsletter-promo.png

Jeśli z jakichś przyczyn student nie będzie mógł realizować kursu, to w ramach działalności laboratorium może skorzystać z zajęć edukacji spersonalizowanej, tutoringu naukowego. Jest dużo sprzętu, który można ciekawie wykorzystać. Dlatego też wydział poszukuje chętnych studentów, którzy chcieliby się zaangażować w taką działalność.

ula