TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowe uczelniane centra wspomogą badania, komercjalizację i edukację

Data: 24.01.2024 Kategoria: aktualności ogólne

Kampus Główny Politechniki Wrocławskiej - zdjęcie

Rozwój badań interdyscyplinarnych, także we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi i otoczeniem gospodarczym, komercjalizacja wyników oraz działalność edukacyjna – to najważniejsze zadania sześciu nowych centrów powołanych na Politechnice Wrocławskiej.

– Ich utworzenie jest ściśle związane z planami rozwoju uczelni, które zawarliśmy w naszej strategii. Mając na uwadze szczególną role uniwersytetów technicznych w rozwoju nowoczesnego świata określiliśmy w niej interdyscyplinarne priorytety badawcze, których zakres w ogromnym stopniu pokrywa się z obszarami badawczymi nowych jednostek – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Pod koniec 2023 roku powołano w sumie sześć interdyscyplinarnych centrów badawczych:

  • Centrum Innowacji Miejskich: Architektura, Inżynieria, Technologie, Mobilność,
  • Centrum Inżynierii Materiałowej i Obróbki Plastycznej,
  • Centrum Innowacji i Technologii Obronnych,
  • Centrum Mikro- i Nanoelektroniki, Mikro- i Nanosystemów oraz Mikro- i Nanoinżynierii,
  • Centrum Zaufanych Systemów Informacyjnych i Telekomunikacyjnych,
  • Centrum Zaawansowanych Technologii Surowcowych i Energetycznych.

Podstawowym zadaniem nowych jednostek jest integrowanie środowisk i inspirowanie współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, środowiskiem biznesowym, administracją oraz organizacjami pozarządowymi.

Dotyczy to m.in. inicjowania i wspierania badań oraz komercjalizacji ich wyników, a także inicjowania tworzenia zespołów międzywydziałowych i interdyscyplinarnych dla realizacji projektów naukowych i edukacyjnych, organizacji wydarzeń naukowych, edukacyjnych i biznesowych.

– Chcemy być uczelnią dającą silne wsparcie dla gospodarki i mającą wkład w rozwój Wrocławia i regionu, również w kontekście integracji europejskiej. Naszym zadaniem jest również nowoczesne kształcenie młodzieży i wspieranie szerokiego otoczenia edukacyjnego. Te wszystkie elementy powinny być priorytetami w działalności nowych centrów – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs.

Strukturę każdego centrum tworzą dyrektor oraz rada naukowa, w skład której wejdą pracownicy, doktoranci i studenci Uczelni, a także specjaliści zewnętrzni.

Za obsługę administracyjną nowych jednostek oraz koszty z tym związane odpowiada Centrum Innowacji i Biznesu PWr.

Budynek C-13 - zdjęcie

Zakres działania nowych centrów

Centrum Innowacji Miejskich: Architektura, Inżynieria, Technologie, Mobilność – wśród najważniejszych obszarów badawczych, którymi zajmą cię naukowcy działający w tym centrum, znalazły się architektura i planowanie przestrzenne, inżynieria budowlana i nowoczesne materiały, transport i mobilność miejska, technologie informacyjne i komunikacyjne, energia i ekologia, zagadnienia ekosystemu rzecznego i zarządzania wodami, jakość życia miejskiego, polityka miejska oraz rozwój modeli miast wspierających zrównoważony rozwój i innowacje.

Centrum Inżynierii Materiałowej i Obróbki Plastycznej – obszary badawcze tego centrum dotyczą m.in. zawansowanych technologii obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, rozwoju materiałów o wysokich właściwościach mechanicznych i termicznych, technologii recyklingu materiałów, badań nad nowoczesnymi materiałami dielektrycznymi oraz zastosowaniem nanododatków w zaawansowanych materiałach stałych i ciekłych, badań warstwowych struktur hybrydowych czy zawansowanych technologii wytwarzania materiałów dostosowanych do warunków kosmicznych oraz do warunków ekstremalnych.

Działalność Centrum Innowacji i Technologii Obronnych skoncentrowana będzie przede wszystkim na materiałach i technologiach dla zaawansowanych systemów obronnych. Dotyczy to takich obszarów badawczych, jak np. projektowanie i testowanie zaawansowanych systemów obronnych, badań nad dynamiką i aerodynamiką środków bojowych, technologii telemetrycznych i analizy danych oraz badań nad materiałami i konstrukcjami odpornymi na duże przeciążenia.

Centrum Mikro- i Nanoelektroniki, Mikro- i Nanosystemów oraz Mikro- i Nanoinżynierii – obszary badawcze tego centrum dotyczą m.in. zaawansowanych technologii półprzewodnikowych, mikro- i nanofotoniki oraz optoelektroniki, zaawansowanych technologii laserowych, światłowodowych i fotonicznych, zaawansowanych materiałów funkcjonalnych dla zastosowań w mikro- i nanoinżynierii oraz mikro- i nanosystemów do zastosowań w środowiskach ekstremalnych. Centrum zakłada ścisłą współpracę z firmą Intel w zakresie materiałów i technologii półprzewodnikowych, a w szczególności montażu, integracji oraz diagnostyki układów scalonych, a także wspierania i koordynacji kształcenia kadr.

Centrum Zaufanych Systemów Informacyjnych i Telekomunikacyjnych będzie prowadziło działalność w zakresie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych (w tym telekomunikacji kwantowej i mobilnej), sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, łączności w pasmach mikrofalowych oraz bezpiecznych systemów automatyki, mechatroniki i sterowania. Dotyczy to m.in. badań w zakresie zaawansowanych systemów ochrony danych, projektowania i testowania zabezpieczeń w infrastrukturze teleinformatycznej, rozwoju algorytmów uczenia maszynowego dla różnych zastosowań, rozwój systemów komunikacji 6G i innych zaawansowanych technologii telekomunikacyjnych, rozwoju technologii kryptografii kwantowej czy integracji cyberbezpieczeństwa w systemach automatyki i mechatroniki.

Centrum Zaawansowanych Technologii Surowcowych i Energetycznych skoncentruje się m.in. na zrównoważonym wydobyciu i zarządzaniu surowcami, w tym na technologiach wydobycia w warunkach ekstremalnych, na nowoczesnych technologiach energetycznych takich jak mikroreaktory jądrowe i innowacje w energetyce jądrowej oraz na wykorzystaniu technologii cyfrowych w obszarze surowców i energii np. teledetekcja (i GIS) dla poprawy efektywności i zmniejszenia wpływu środowiskowego górnictwa.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję