Nowa wersja Magna Charta Universitatum podpisana przez PWr

Data: 16.09.2022 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa

magna_charta.jpegNa Uniwersytecie w Bolonii uroczyście podpisano zaktualizowaną wersję Magna Charta Universitatum (MCU). W gronie sygnatariuszy dokumentu znalazła się także nasza uczelnia.

Magna Charta Universitatum (MCU) została podpisana po raz pierwszy 18 września 1988 roku w 900. rocznicę założenia Uniwersytetu Bolońskiego. Akt parafowało wtedy 388 rektorów uczelni z całego świata. Politechnika Wrocławska również była wśród sygnatariuszy pierwotnej wersji dokumentu.

Podpisanie MCU to deklaracja i potwierdzenie podstawowych zasad, na których powinna opierać się misja uniwersytetów.

Akt opiera się na trzech filarach:

• badania i kształcenie muszą być intelektualnie i moralnie wolne od wszelkich wpływów politycznych i interesów ekonomicznych,
  • nauczanie i badania powinny być nierozłączne, to znaczy, że już studenci powinni być zaangażowani w poszukiwanie wiedzy i pogłębiania zrozumienia otaczającego nas świata,
  • uniwersytet powinien być miejscem swobodnych dociekań i debaty, wyróżniającym się otwartością na dialog i odrzucającym wszelkie przejawy nietolerancji.

Magna Charta po nowemu

Zaktualizowana wersja dokumentu, opracowana w 2020 r., uwzględnia wyzwania współczesnego świata, globalny charakter działalności uniwersytetów, jednocześnie podkreślając ich rolę lokalną.

Nową wersję MCU przyjęło w sumie 21 polskich uczelni, w tym Politechnika Wrocławska. W imieniu rektora prof. Arkadiusz Wójsa podpis pod dokumentem złożyła prof. Katarzyna Chojnacka, pełnomocniczka ds. współpracy europejskiej. Wartości zawarte w dokumencie przyjęło już 947 uniwersytetów z 94 krajów świata.

charta_plaskie.jpg

Nad przestrzeganiem zasad zawartych w karcie czuwa Magna Charta Observatory. Organizację działającą na rzecz poszanowania i ochrony fundamentalnych wartości akademickich założył w 1988 roku Uniwersytet Boloński i Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów.

newsletter

Uroczystość była częścią konferencji "Universities engaging with society in turbulent times" organizowanej na Uniwersytecie w Bolonii. W jej trakcie rozmawiano m.in. o szansach i możliwościach, jakie dają uniwersytetom media, współpracy uczelni z samorządami, kwestiach wolności akademickich, a także roli uniwersytetów we wspieraniu społeczeństw podczas kryzysów.

Obejrzyj transmisję z uroczystości