TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.07.2025 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Wydział Inżynierii Środowiska, Wydział Medyczny
Na Politechnice Wrocławskiej mamy trzech nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymali: prof. Jan Blachowski (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii), prof. Mariusz Chabowski (Wydział Medyczny) oraz prof. Andrzej Szczurek (Wydział Inżynierii Środowiska).
Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej (1999 rok). Stopień doktora nauk technicznych, w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska, uzyskał w 2003 r., a stopień doktora habilitowanego nauk technicznych, w tej samej dyscyplinie w 2017 roku.
Od początku związany zawodowo z Politechniką Wrocławską. Przebywał na stażach naukowych m.in. w Norwegii (2009, 2022) oraz Kanadzie (2012). W ich trakcie prowadził badania nad metodami monitorowania i prognozowania deformacji terenu spowodowanych złożoną, podziemną, działalnością górniczą.
Praca naukowa prof. Jana Blachowskiego koncentruje się wokół wykorzystania metod statystyki przestrzennej i uczenia maszynowego w systemach informacji geograficznej (GIS) w badaniach środowiska terenów górniczych i pogórniczych.
W szczególności jego zainteresowania obejmują modelowanie i prognozowanie deformacji terenu w trakcie i po zakończeniu działalności górniczej. Zakres jego zainteresowań badawczych obejmuje również inne formy oddziaływań antropogenicznych na środowisko, takie jak zjawisko miejskiej wyspy ciepła.
Wypromował troje doktorów nauk technicznych. W ramach działalności Academia Profesorum Iuniorum, w kadencji 2024-2025, rozwija grupę badawczą, w skład której wchodzi sześcioro doktorantów.
Kierował wieloma projektami badawczymi i badawczo-rozwojowymi, w tym finansowanymi ze środków Narodowego Centrum Nauki (Opus), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Kierował także projektami bilateralnymi (Fundusze Norweskie, Interreg Polska - Saksonia) i międzynarodowymi (KIC Raw Materials). Pełnił rolę eksperta ds. GIS w projekcie Politechnika Nowych Szans. Autor i współautor ponad 130 publikacji naukowych, w tym licznych w czasopismach z listy JCR.
Przewodniczący Komisji Dolnośląskiej Polskiego Towarzystwa Informacji Geograficznej oraz członek międzynarodowych towarzystw naukowych: International Society for Mine Surveying (ISM), International Society for Photogrammetry and Remote Sensing oraz UNESCO Land Subsidence International Initiative (LaSII).
Współtworzył kierunek geodezja i kartografia na Politechnice Wrocławskiej oraz program międzynarodowych studiów o podwójnym dyplomowaniu Geomatics for Mineral Resource Management. Promotor ponad 130 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.
Od początku 2021 roku kieruje Katedrą Geodezji i Geoinformatyki, wcześniej pełnił funkcje zastępcy kierownika oraz kierownika Zakładu Geodezji i Geoinformatyki. Pełnił także funkcję kierownika studium doktoranckiego na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
Pasjonat systemów informacji geograficznej oraz opiekun studenckiego koła naukowo-badawczego GIS im. J. Woźniaka na PWr. Prywatnie miłośnik jazdy na rowerze.
Specjalista w zakresie chirurgii klatki piersiowej (2001) oraz chirurgii ogólnej (2016).
Dyplom lekarza uzyskał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu (1994). Doktorem nauk medycznych został w 2000, a habilitację uzyskał w 2019. W 2023 został profesorem uczelni na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Nauk Klinicznych Zabiegowych Wydziału Medycznego.
Od 2024 pełni funkcję jednego z Zastępców Przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Medyczne PWr, a od 2025 - Kierownika Kliniki Chirurgicznej Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
Prof. Mariusz Chabowski pracował jako adiunkt w Klinice Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie w latach 1998–2009, zdobywając bogate doświadczenie w chirurgii klatki piersiowej. W 2007 r. był jednym z założycieli stowarzyszenia Polska Grupa Raka Płuca. Od 2014 był zatrudniony na stanowisku adiunkta, a następnie od lutego 2020 - profesora uczelni, na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od 2019 do 2023 był członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Zdrowiu UMED we Wrocławiu. Od grudnia 2019 do czerwca 2025 kierował Kliniką Chirurgiczną w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Pełni funkcję Sekretarza Generalnego Polskiego Towarzystwa Kardio- Torakochirurgów (2023-2027) oraz reprezentanta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Radzie Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (od 2024).
Jest aktywnym członkiem prestiżowych międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in.: European Respiratory Society (ERS), European Society of Thoracic Surgeons (ESTS) oraz International Association for the Study of Lung Cancer (IASLC).
Jego działalność naukowa skupia się na chirurgii, onkologii oraz jakości życia pacjentów po operacjach onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem raka płuca oraz raka jelita grubego.
Opublikował 184 prace naukowe, z czego 127 prac posiada łączny IF = 344,8. Prace były cytowane ponad 5.100, a H-index wynosi 22. Całkowity dorobek publikacyjny to 8.754 pkt. MNiSW.
Prof. Mariusz Chabowski kierował i uczestniczył w wielu projektach badawczych UMED we Wrocławiu oraz IITD PAN. Szczególnie istotny jest jego udział w międzynarodowych badaniach IALT i IALT-Bio (International Adjuvant Lung Cancer Trial) we współpracy z Institute Gustave-Roussy w Paryżu, dotyczących leczenia raka płuca. Wyniki tych badań stały się podstawą sformułowania międzynarodowych wytycznych klinicznych.
Angażuje się również w działalność dydaktyczną i organizacyjną. Jest promotorem trzech przewodów doktorskich, dziewięciu magisterskich i 57 licencjackich. Otrzymał osiem nagród rektorskich za osiągnięcia naukowe i dwie nagrody rektorskie za osiągnięcia dydaktyczne.
Uzyskał dwa wyróżnienia międzynarodowe Top Reviewers za działalność recenzencką.
Pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza. Jest absolwentem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tytuł magistra uzyskał w dziedzinie nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka, w specjalności fizyka ciała stałego. W 1979 roku rozpoczął pracę na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1985 r., a stopień doktora habilitowanego w 2007 r. Odbył roczny staż na Syracuse University, USA, jako Postdoctoral fellow.
Działalność zawodowa prof. Andrzeja Szczurka koncentruje się na instrumentalnych metodach pozyskiwania informacji o stanie różnych komponentów środowiska. Jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim na czujnikowych systemach pomiarowych, które mogą być zastosowane do określania jakości powietrza.
Dorobek publikacyjny profesora obejmuje: 216 prac naukowych, w tym 89 artykułów naukowych (z IF), 73 publikacji w recenzowanych materiałach konferencyjnych, 9 rozdziałów w monografiach i 8 rozdziałów w innych książkach. Jest autorem podręcznika akademickiego w języku angielskim i współautorem podręcznika w języku polskim oraz monografii habilitacyjnej. Posiada patent i trzy zgłoszenia patentowe. Uczestniczył w przygotowaniu 26 raportów z badań. Wskaźniki bibliometryczne dorobku publikacyjnego prof. Szczurka to: sumaryczny Impact Factor 177.616, liczba cytowań 916, oraz indeks Hirscha 17.
Prof. Andrzej Szczurek aktywnie uczestniczy w życiu naukowym. Był promotorem czterech zakończonych przewodów doktorskich a także opiekunem pomocniczym doktoratu na Glasgow Caledonian University. Uczestniczył w postępowaniach awansowych jako recenzent czterech prac doktorskich, recenzent w pięciu postępowaniach habilitacyjnych, członek komisji w czterech postępowaniach habilitacyjnych.
Brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Był zapraszany do wygłaszania wykładów a także udziału w pracach komitetów naukowych konferencji. Ważnym elementem działalności prof. Andrzeja Szczurka jest praca organizacyjna.
Do najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy utworzenie Laboratorium Technik Sensorowych i Badań Jakości Powietrza Wewnętrznego. W tym zespole badawczym opracowano i wykonano szereg prototypowych przyrządów pomiarowych. Na uwagę zasługuje również współtworzenie projektu „Ulopolis”, który obejmuje wydziałową pasiekę, infrastrukturę pomiarową, system udostępniania danych i obrazów oraz rabatę kwiatową. Był kierownikiem oraz wykonawcą w projektach finansowanych ze źródeł zewnętrznych (NCN i NCBiR). Ponadto był jednym z organizatorów dwóch stacji monitoringu zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, które funkcjonowały na Wydziale Inżynierii Środowiska PWr.
Prof. Andrzej Szczurek ma bogate doświadczenie dydaktyczne. Prowadził wszystkie formy dydaktyczne, w szerokim zakresie tematycznym. Przygotował autorskie wykłady dla studentów i doktorantów w języku polskim i angielskim. Był promotorem kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich. Opiekował się dwoma studenckimi kołami naukowych. W ramach projektu „Staff mobility for Teaching” wygłosił wykłady w Wietnamie, Serbii, Szkocji i w Kazachstanie. Uczestniczył w pracach licznych zespołów naukowych, eksperckich i konkursowych.
Był wielokrotnie pełnomocnikiem rektora w konkursie prezydenta Wrocławia na najlepszą pracę magisterską, poświęconą zagadnieniom poprawy jakości życia wrocławian „Wrocławska Magnolia”. Dwukrotnie był członkiem uczelnianego kolegium elektorów a także członkiem zespołu doradczego do spraw wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, (kadencja styczeń-kwiecień 2019). Uczestniczył również w pracach komitetu sterującego projektu europejskiego Life-Mapping, który zajmował się kampanią edukacyjno-informacyjną na rzecz czystego powietrza.
Prof. Andrzej Szczurek przywiązuje dużą wagę do popularyzacji nauki w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i Akademii Młodych Odkrywców.
Laureat licznych nagród Rektora PWr za wkład w działalność uczelni, nagrody Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu, Złotej Odznaki Politechniki Wrocławskiej, Medalu Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, nagrody Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo podręcznika „Meteorologia w ochronie atmosfery”, nagrody w konkursie Perspektyw Genius Universitatis 2023 w Kategorii Genius AD, nagrody Samorządu Studenckiego, Best of the Best – Księga mądrości.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »