TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.11.2024 Kategoria: ludzie politechniki, Wydział Inżynierii Środowiska, Wydział Mechaniczno-Energetyczny, Wydział Medyczny
Na Politechnice Wrocławskiej mamy czworo nowych profesorów tytularnych. Nominacje otrzymali prof. Ziemowit Miłosz Malecha (Wydział Mechaniczno-Energetyczny), prof. Marta Rorat (Wydział Medyczny), prof. Justyna Rybak (Wydział Inżynieria Środowiska) oraz prof. Tomasz Sozański (Wydział Medyczny).
Badacz w dyscyplinie inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki.
Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2017 r. Na stanowisku profesora Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym jest zatrudniony od 2019 r. W latach 2009-2014 przebywał i pracował na kilku uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (University of Michigan w Ann Arbor, University of New Hampshire w Durham oraz University of Colorado w Boulder), gdzie zajmował się badaniami podstawowymi w zakresie modelowania numerycznego systemów wieloskalowych w geofizyce. Pobyt w USA umożliwił mu także wiele podróży, dzięki czemu miał okazję lepiej zrozumieć specyfikę funkcjonowania akademii w różnych regionach.
Po powrocie do Polski nawiązał współpracę z licznymi instytucjami zagranicznymi, w tym z CERN, gdzie odbył kilka miesięcznych pobytów naukowych, jak również z National Central University w Tajwanie oraz laboratorium SLAC na Uniwersytecie Stanforda.
Obecnie jego praca badawcza skupia się na zagadnieniach związanych z konwersją energii, transformacją energetyczną oraz wpływem wielkopowierzchniowych instalacji odnawialnych źródeł energii na środowisko.
Praca i zainteresowania prof. Ziemowita Miłosza Malechy opierają się na interdyscyplinarności, która wykracza także poza nauki techniczne.
Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom z zakresu ekologii oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii w ochronie ekosystemów. Od 2020 roku angażuje się w badania i prace rozwojowe nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w precyzyjnym rolnictwie, by ograniczyć zużycie środków ochrony roślin.
Jego aktywne zainteresowania badawcze obejmują także nauki medyczne; w ramach współpracy ze środowiskiem medycznym prowadzi prace nad modelowaniem przepływów w górnych drogach oddechowych.
Lekarka, specjalistka chorób zakaźnych, w trakcie specjalizacji z reumatologii, mgr prawa. Współautorka 90 publikacji z zakresu prawa medycznego i medycyny, w tym 35 poświęconych badaniom nad COVID-19, oraz 28 rozdziałów w monografiach naukowych.
Pracuje na I Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego oraz w Klinice Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Przez wiele lat sprawowała funkcję adiunkta a następnie p.o. Kierownika Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od 13 lat biegły sądowy, aktualnie również ekspert w Zespole ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przy Rzeczniku Prawa Pacjenta.
Jej główne zainteresowania badawcze dotyczą chorób zakaźnych, hepatologii, medycyny sądowej, prawa medycznego, a w ostatnich latach również reumatologii. Najbardziej wyróżniającą cechą jej działalności naukowo-dydaktycznej jest interdyscyplinarność i zdolność łączenia na pozór odległych dziedzin wiedzy.
Najwięcej osiągnięć naukowych prof. Marty Rorat dotyczy COVID-19, choć jej największą pasją zawodową są zakażenia inwazyjne. Z uwagi na wykształcenie lekarsko-prawnicze oraz wieloletnie doświadczenie w roli biegłego, wiele uwagi poświęca także zagadnieniom błędów medycznych i odpowiedzialności prawnej personelu medycznego. Ma szczególny udział w rozwoju diagnostyki pośmiertnej zakażeń. Współpracuje z wieloma ośrodkami w kraju i kilkoma zagranicznymi.
W 2021 r. wyróżniona Nagrodą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” Ministra Zdrowia.
Zaangażowana dydaktycznie nie tylko w nauczanie studentów prawa medycznego i medycyny, ale również w kształcenie kadry medycznej i popularyzację nauki.
Ukończyła studia (mgr biologii) i doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim (doktor nauk biologicznych). Habilitację uzyskała na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Kierowała dwoma grantami badawczymi NCN, projektem realizowanym dla Litewskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz doktoratem wdrożeniowym. Była wykonawczynią 4 grantów NCN i NCBiR, projektu KNOW oraz projektu europejskiego COST “Towards zer0 Pesticide AGRIculture: European Network for sustainability (T0P-AGRINetwork)” 2022-2024.
Jest autorką artykułów popularnonaukowych oraz uczestniczką programów i materiałów naukowych przygotowanych przez TVP, PAP, Radio Wrocław czy też „Gazetę Wyborczą”.
Wykonawczyni wielu ekspertyz przyrodniczych pod strategiczne inwestycje (budowy gazociągów, tworzenie obszarów NATURA 2000) inwentaryzacji przyrodniczych dla Orlen Płock, Anwil S.A., KGHM, Cersanit i prognoz oraz raportów oceny odziaływania inwestycji na środowisko a także ekspertyz wykonywanych na zlecenie Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Prof. Justyna Rybak jest autorką i współautorką 138 prac naukowo-badawczych, 82 artykułów (60 na liście filadelfijskiej, a 75 na liście MNSiW), 27 referatów konferencyjnych, 2 monografii, 2 podręczników w języku angielskim, 12 rozdziałów w książkach, 8 rozdziałów w monografiach i 5 komunikatów konferencyjnych. Promotorka czterech doktorantów.
Wielokrotna laureatka Nagrody Rektora Politechniki Wrocławskiej za wyróżniający wkład w działalność uczelni (lata 2011-2024) oraz nagrody za wyróżniający wkład w organizację oraz prowadzenie zajęć edukacyjnych dla młodzieży w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej.
Za swoje najważniejsze osiągnięcia uznaje rozwój innowacyjnej i nieinwazyjnej metody badania zanieczyszczeń powietrza za pomocą sieci pajęczych, prowadzenie badań nad możliwością biodegradacji tworzyw sztucznych metodami biologicznymi, badania ekotoksykologiczne pyłów i innych materiałów środowiskowych, badanie wpływu mikrozanieczyszczeń na organizmy żywe i zdrowie ludzi.
Prywatnie pasjonuje się wędrówkami po górach, biologią oraz niezależnymi dalekimi podróżami (odwiedziła m.in. Togo, Benin, Burkina Faso, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Senegal, Ghanę, Kenię, Tanzanię, Namibię, RPA, Indonezję, Kambodżę, Wietnam, Laos, Indie, Bangladesz, Rosję, Pakistan, Iran, Cabo Verde).
Farmakolog, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.
Kierownik Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej oraz prodziekan ds. ogólnych na Wydziale Medycznym. Specjalizuje się w badaniach związków naturalnych w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych.
Jest współautorem badań z zakresu farmakologii i toksykologii na liniach komórkowych, modelach zwierzęcych oraz niekomercyjnych badań klinicznych oceniających wpływ interwencji dietetycznych u pacjentów i sportowców.
Prof. Tomasz Sozański to współautor prac z wykorzystaniem wielu technik badawczych, m.in. modelu indukowanej dietą dyslipidemi i miażdżycy, perfuzji pozaustrojowej i farmakokinetyki.
Znaczna część jego prac dotyczy wpływu ekstraktów i związków pozyskanych z owoców na zmiany w przebiegu chorób układu sercowo naczyniowego i zaburzeń metabolicznych. Ich wyniki zostały opublikowane miedzy innymi w Atherosclerosis i Phytomedicine.
Współpracuje z wieloma ośrodka krajowymi i zagranicznymi. Należy do Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego.
Współautor 75 artykułów naukowych i 6 patentów, nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli - Brussels Innova oraz złotym medalem na Międzynarodowym Konkursie Wynalazków i Innowacji Eureka International Paris 2024. Znalazł się w zestawieniu 2% najczęściej cytowanych naukowców w 2023 roku w rankingu opracowanym przez wydawnictwo Elsevier i firmę SciTech Strategies.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »