TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nominacja profesorska dla naukowca z Wydziału Chemicznego

Data: 12.09.2024 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Chemiczny

Prof. Wiktor Zierkiewicz z Katedry Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej na Wydziale Chemicznym został nowym profesorem tytularnym na naszej uczelni.

Prof. Wiktor Zierkiewicz (Wydział Chemiczny)

prof. Wiktor Zierkiewicz - zdjęcieW 1995 r. ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, a w 2014 r. doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych, w dyscyplinie naukowej chemia, na tym samym wydziale. Obecnie pracuje w Katedrze Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej.

Działalność naukowa prof. Zierkiewicza obejmuje badania teoretyczne oddziaływań niekowalencyjnych w wybranych układach, w których zaangażowana jest dziura σ i/lub π. Do tego typu oddziaływań należą między innymi: wiązanie aerogenowe, halogenowe, chalkogenowe, pnikogenowe, tetrelowe, trielowe. Dodatkowo obiektem jego badań są układy stabilizowane kontrintuicyjnymi oddziaływaniami niekowalencyjnymi.

Istotnym aspektem działalności naukowej prof. Zierkiewicza było nawiązanie współpracy z uznanymi na świecie autorytetami w obszarze badań teoretycznych oddziaływań niekowalencyjnych, w tym z prof. Stevem Scheinerem z Uniwersytetu Stanowego Utah (kilkadziesiąt wspólnych publikacji) oraz prof. Pavlem Hobzą z Czeskiej Akademii Nauk (kilkanaście wspólnych artykułów).

W dorobku naukowym prof. Zierkiewicza aktualnie znajduje się ponad 115 publikacji, które ukazały się w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Wypromował jednego doktora, a obecnie pod jego opieką znajduje się kolejna doktorantka. Był opiekunem kilkudziesięciu prac dyplomowych.

Prof. Wiktor Zierkiewicz jest członkiem Komisji Chemii Teoretycznej i Obliczeniowej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

W 2018 r. otrzymał Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję