Nie prześpij studiów! Dołącz do kół i organizacji studenckich [ZDJĘCIA]

Data: 23.10.2024 Kategoria: aktywność studencka, życie uczelni

Zdjęcie dwóch osób na tle ich robotów podwodnych

W popularnym Serowcu trwa jesienna edycja Dni Aktywności Studenckiej. Swoje wynalazki, pomysły oraz pasje prezentują przedstawiciele ponad 70 kół naukowych i organizacji studenckich. Na biorących udział w wydarzeniu czekają konkursy oraz możliwość dołączenia do wybranego koła.

Dni Aktywności Studenckiej organizowane są na naszej uczelni dwa razy w ciągu roku: w marcu i październiku. To największe wydarzenie promujące działalność kół i organizacji studenckich, podczas którego za każdym razem nasi studenci i studentki udowadniają, że podczas studiów na PWr można spełniać swoje marzenia, rozwijać pasje i realizować nawet bardzo niecodzienne pomysły.

– To też wspaniała okazja żeby zobaczyć, nad jakimi projektami studenci pracują obecnie. Wasza aktywność to tętniące serce Politechniki Wrocławskiej, dlatego trzymam kciuki za was i wasze sukcesy, które pewnie za chwilę osiągniecie – powiedział dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich.

Zdjęcie grupowe uczestników uroczystości rozpoczęcia wydarzenia

Piotr Gabrysch, przewodniczący zarząd Parlamentu Studentów PWr podkreślił, że aktywność studencka jest nieodzownym elementem studenckiego życia i warto się w nią zaangażować już na samym początku nauki. – Pamiętajcie, żeby nie przespać studiów. Zaangażowanie w działalność studencką jest zawsze wartościowe i pozwala na realizację swoich pasji. Agendy kultury i organizacje są nie tylko chlubą naszej uczelni na arenie krajowej, lecz także międzynarodowej – dodał.

Roboty, bolidy i chemiczne ogrody

Na stoisku Stowarzyszenia Naukowego Studentów Automatyk można było zobaczyć m.in. projekt automatycznego nalewaka do napojów. Wyposażony w system wizyjny robot rozpoznaje pozycje kubków, przekazuje informacje do systemu sterowania silnikami i precyzyjnie nalewa odmierzoną ilość płynu.

Studenci z Koła Naukowe Automatyk pozują przy swoim projekcie

– Zajmujemy się głównie automatyką przemysłową, ale nie boimy się też zagadnień związanych z elektronika, robotyką czy drukiem 3D. Rekrutacja do naszego zespołu, w którym jest obecnie ok. 40 osób, trwa do końca października, a następna będzie dopiero w marcu, dlatego warto się pospieszyć. Czekamy na osoby ze wszystkich wydziałów PWr – mówi Franciszek Radziwolski, przewodniczący SNS Automatyk.

Przy punkcie, w którym prezentowało się Koło Naukowe Allin z Wydziału Chemicznego, odwiedzający mogli zobaczyć szklaną konstrukcję prezentującą proces destylacji prostej, różne substancje chemiczne w czystej postaci oraz chemiczny ogród, w którym studenci pokazywali jak sole łącza się ze szkłem wodnym.

Studentki z Koła Naukowego Allin pozują na tle swojego projektu

– Nasze koło zrzesza studentów z różnych kierunków W3, ale zdarzają się też osoby z innych wydziałów. Zajmujemy się popularyzacją nauki, także wśród najmłodszych, i często bierzemy udział w organizowanych na PWr wydarzeniach np. Nocy Politechniki czy PWr Challenge – mówi Mikołaj Mroczek, prezes KN Allin. – We współpracy z naukowcami z W3 realizujemy również projekty badawcze np. związane z syntezą antybiotyków. Rekrutację prowadzimy przez cały rok, a spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu w budynku A-3 – dodaje.

Nowoczesne technologie i ...sport!

Zainteresowanych zastosowaniami druku 3D w nowych technologiach oraz elektroniki w medycynie przyciągało stoisko KN Bioaddmed z Wydziału Mechanicznego, na którym odwiedzający mogli oglądać m.in. pracujące drukarki 3D. – Prezentujemy też gotowe modele, które już wydrukowaliśmy wcześniej. Wśród nich jest np. nasz projekt Franek, czyli gotowy szkielet człowieka. Dziś można oglądać jego czaszkę opowiada Filip Fedoniuk, prezes koła.

Szczególnie ciekawym elementem na stoisku była też Robołapa. – To nasz nowy, ale już flagowy pomysł - mówi Filip Fedoniuk Robołapa to model ręki człowieka, która po podłączeniu do nerwów w skórze ludzkiej odczytuje impulsy przez nie przechodzące. W ten sposób wydrukowany model porusza palcami dokladnie tak, jak przechodzą impulsy w ręce.

Zdjęcie studentów i studentek z koła na tle ich projektów

KN Bioaddmed wciąż poszukuje nowych osób, które mogłyby zasilić szeregi koła. Szczególnie tych, którzy mają już pewne doświadczenie w modelowaniu maszynowym, a także informatyków i elektroników. Liczy się jednak przede wszystkim zaangażowanie, aby szybko włączyć się w istniejące już projekty. W sprawie rekrutacji najlepiej kontaktować się przez media społecznościowe koła.

Dla szukających aktywności fizycznej ciekawą opcją jest zupełnie nowy klub miłośników siatkówki i siatkówki plażowej Grządka. – Na różnych wydziałach naszej uczelni są osoby, których pasją jest siatkówka. Chcieliśmy się połączyć i razem grać w wolnych chwilach, stąd taka inicjatywa – opowiada Magdalena Słowik z klubu Grządka, na co dzień studentka Wydziału Zarządzania.

Zainteresowani dołączeniem powinni wcześniej udostępnić formularz zapisowy, który można znaleźć na Instagramie.

Studentki z klub Grządka pozują z piłką do siatkówki

– Czekamy na osoby chętne do gry, z pozytywnym nastawieniem i wolnym czasem – mówi Pola Kosacz z Wydziału Elektrycznego. Członkowie klubu planują spotykać się w jednej z uczelnianych hal co najmniej raz w tygodniu. A od okresu wiosennego zacząć też regularne rozgrywki na boisku plażowym, które znajduje się na politechnicznym bulwarze.

A skąd pomysł na taką nazwę? – Wymyślił ją nasz prezes. W przybliżeniu oznacza ono miejsce, które powstaje, gdy na boisku do siatkówki plażowej tworzymy linie. Wygląda ono właśnie jak taka piaskowa grządka – dodaje Magdalena Słowik z W8.