TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.10.2024 Kategoria: aktywność studencka, życie uczelni
W popularnym Serowcu trwa jesienna edycja Dni Aktywności Studenckiej. Swoje wynalazki, pomysły oraz pasje prezentują przedstawiciele ponad 70 kół naukowych i organizacji studenckich. Na biorących udział w wydarzeniu czekają konkursy oraz możliwość dołączenia do wybranego koła.
Dni Aktywności Studenckiej organizowane są na naszej uczelni dwa razy w ciągu roku: w marcu i październiku. To największe wydarzenie promujące działalność kół i organizacji studenckich, podczas którego za każdym razem nasi studenci i studentki udowadniają, że podczas studiów na PWr można spełniać swoje marzenia, rozwijać pasje i realizować nawet bardzo niecodzienne pomysły.
– To też wspaniała okazja żeby zobaczyć, nad jakimi projektami studenci pracują obecnie. Wasza aktywność to tętniące serce Politechniki Wrocławskiej, dlatego trzymam kciuki za was i wasze sukcesy, które pewnie za chwilę osiągniecie – powiedział dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich.
Piotr Gabrysch, przewodniczący zarząd Parlamentu Studentów PWr podkreślił, że aktywność studencka jest nieodzownym elementem studenckiego życia i warto się w nią zaangażować już na samym początku nauki. – Pamiętajcie, żeby nie przespać studiów. Zaangażowanie w działalność studencką jest zawsze wartościowe i pozwala na realizację swoich pasji. Agendy kultury i organizacje są nie tylko chlubą naszej uczelni na arenie krajowej, lecz także międzynarodowej – dodał.
Na stoisku Stowarzyszenia Naukowego Studentów Automatyk można było zobaczyć m.in. projekt automatycznego nalewaka do napojów. Wyposażony w system wizyjny robot rozpoznaje pozycje kubków, przekazuje informacje do systemu sterowania silnikami i precyzyjnie nalewa odmierzoną ilość płynu.
– Zajmujemy się głównie automatyką przemysłową, ale nie boimy się też zagadnień związanych z elektronika, robotyką czy drukiem 3D. Rekrutacja do naszego zespołu, w którym jest obecnie ok. 40 osób, trwa do końca października, a następna będzie dopiero w marcu, dlatego warto się pospieszyć. Czekamy na osoby ze wszystkich wydziałów PWr – mówi Franciszek Radziwolski, przewodniczący SNS Automatyk.
Przy punkcie, w którym prezentowało się Koło Naukowe Allin z Wydziału Chemicznego, odwiedzający mogli zobaczyć szklaną konstrukcję prezentującą proces destylacji prostej, różne substancje chemiczne w czystej postaci oraz chemiczny ogród, w którym studenci pokazywali jak sole łącza się ze szkłem wodnym.
– Nasze koło zrzesza studentów z różnych kierunków W3, ale zdarzają się też osoby z innych wydziałów. Zajmujemy się popularyzacją nauki, także wśród najmłodszych, i często bierzemy udział w organizowanych na PWr wydarzeniach np. Nocy Politechniki czy PWr Challenge – mówi Mikołaj Mroczek, prezes KN Allin. – We współpracy z naukowcami z W3 realizujemy również projekty badawcze np. związane z syntezą antybiotyków. Rekrutację prowadzimy przez cały rok, a spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu w budynku A-3 – dodaje.
Zainteresowanych zastosowaniami druku 3D w nowych technologiach oraz elektroniki w medycynie przyciągało stoisko KN Bioaddmed z Wydziału Mechanicznego, na którym odwiedzający mogli oglądać m.in. pracujące drukarki 3D. – Prezentujemy też gotowe modele, które już wydrukowaliśmy wcześniej. Wśród nich jest np. nasz projekt Franek, czyli gotowy szkielet człowieka. Dziś można oglądać jego czaszkę – opowiada Filip Fedoniuk, prezes koła.
Szczególnie ciekawym elementem na stoisku była też Robołapa. – To nasz nowy, ale już flagowy pomysł - mówi Filip Fedoniuk. – Robołapa to model ręki człowieka, która po podłączeniu do nerwów w skórze ludzkiej odczytuje impulsy przez nie przechodzące. W ten sposób wydrukowany model porusza palcami dokladnie tak, jak przechodzą impulsy w ręce.
KN Bioaddmed wciąż poszukuje nowych osób, które mogłyby zasilić szeregi koła. Szczególnie tych, którzy mają już pewne doświadczenie w modelowaniu maszynowym, a także informatyków i elektroników. Liczy się jednak przede wszystkim zaangażowanie, aby szybko włączyć się w istniejące już projekty. W sprawie rekrutacji najlepiej kontaktować się przez media społecznościowe koła.
Dla szukających aktywności fizycznej ciekawą opcją jest zupełnie nowy klub miłośników siatkówki i siatkówki plażowej Grządka. – Na różnych wydziałach naszej uczelni są osoby, których pasją jest siatkówka. Chcieliśmy się połączyć i razem grać w wolnych chwilach, stąd taka inicjatywa – opowiada Magdalena Słowik z klubu Grządka, na co dzień studentka Wydziału Zarządzania.
Zainteresowani dołączeniem powinni wcześniej udostępnić formularz zapisowy, który można znaleźć na Instagramie.
– Czekamy na osoby chętne do gry, z pozytywnym nastawieniem i wolnym czasem – mówi Pola Kosacz z Wydziału Elektrycznego. Członkowie klubu planują spotykać się w jednej z uczelnianych hal co najmniej raz w tygodniu. A od okresu wiosennego zacząć też regularne rozgrywki na boisku plażowym, które znajduje się na politechnicznym bulwarze.
A skąd pomysł na taką nazwę? – Wymyślił ją nasz prezes. W przybliżeniu oznacza ono miejsce, które powstaje, gdy na boisku do siatkówki plażowej tworzymy linie. Wygląda ono właśnie jak taka piaskowa grządka – dodaje Magdalena Słowik z W8.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »