TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.03.2020 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki, Wydział Matematyki
Podczas wykładu „Matemagia” o matematycznych sztuczkach karcianych opowie dr Tomasz Stroiński z Wydziału Matematyki. Wykład poprowadzi online w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem.
Wykład odbędzie się w czwartek, 26 marca, o godz. 19.00. Całość organizuje Koło Naukowe Matematyki Politechniki Wrocławskiej na swoim profilu na Facebooku.
- Od kilku lat prowadzę wykłady, na których prezentuję matematyczne sztuczki karciane. Do tej pory zawsze robiłem to na żywo i miałem publiczność, z którą wchodziłem w interakcję. Tym razem - z oczywistych powodów - poprowadzę wykład online. Każdą sztuczkę, po jej zaprezentowaniu tłumaczę. To czysta matematyka, a jeśli czegoś się obawiam, to czy technicznie uniesiemy taki wyzwanie. Wszystko będzie jednak zależeć od zainteresowania – wyjaśnia dr Tomasz Stroiński.
„Matemagia", czyli m.in. sztuczki karciane, opiera się nie tyle na zręczności, co na znajomości królowej nauk, czyli matematyki. Jeżeli obracanie kart w rękach tak, aby nikt nie zauważył, nie idzie ci najlepiej, to może warto zobaczyć inne sztuczki, które da się łatwo powtórzyć? Kilka z nich będzie można ujrzeć i zrozumieć już w najbliższy czwartek. Nie ufasz, że to wszystko nie jest ustawione? W każdej sztuczce będzie brała udział online publiczność” – tak studenci zachęcają do obejrzenia wykładu.
- Chcieliśmy pokazać, że matematyka może być bardzo interesująca i spektakularna – mówi Iwona Zielińska z Koła Naukowego Matematyki. Dlatego też zaprosili do współpracy dr. Tomasza Stroińskiego, który znany jest z nietypowego podejścia do matematyki i potrafi ją zaprezentować na wesoło.
Naukowiec podczas wykładu zaprezentuje kilka sztuczek karcianych, które na bieżąco będą tłumaczone i wyjaśniane w matematyczny sposób. Wszystko da się powtórzyć i nie potrzeba do tego zdolności manualnych czy magicznych, a jedynie matematyczne umiejętności i intelekt.
- Z jednej strony chcę pokazać sztuczkę, chcę osiągnąć efekt magiczny, efekt „łał”, ale zaraz potem wyjaśniam, tłumaczę jak do tego doszło. Nie ma tu żadnej magii, jest matematyka. Czysta matematyka, a efekt jest powtarzalny – opowiada młody naukowiec.
Dr Tomasz Stroiński od dziecka był zakochany w matematyce. Nigdy nie mógł pojąć, dlaczego ktoś może nie darzyć jej pozytywnymi uczuciami. Wciąż i od nowa podejmuje próby zarażenia wszystkich wokół swoją pasją.
- Na studiach, z racji szerokich zainteresowań, byłem niezdecydowany, którą dziedziną matematyki się zajmować. Wszystko zmieniło się, gdy poznałem sumę Minkowskiego, jej graficzną interpretację i ogromne możliwości, jakie stoją za tym niepozornym plusikiem – opowiada naukowiec.
Jest też wolontariuszem z wieloletnim doświadczeniem w popularyzowaniu nauki, głównie poprzez ogólnie pojętą matematykę rekreacyjną. Doktorat zrealizował na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Obecnie jest asystent w Katedrze Matematyki Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »