TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowiec z W4 odznaczony orderem Polonia Restituta

Andrzej Dera i prof. Dariusz Król - zdjęcie

Dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta. Naukowiec otrzymał go m.in. za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej naszego kraju.

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, po Orderze Orła Białego. Uroczystość wręczenia orderu odbyła się w Belwederze. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał minister Andrzej Dera.

Naukowca doceniono za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej Polski oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

Dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni

prof. Dariusz Król - zdjęcieW swojej pracy naukowej zajmuje się metodami inżynierii wiedzy w zastosowaniach przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem propagacji wiedzy, integracji i jakości danych, analizy predykcyjnej oraz uczenia maszynowego. Jest autorem lub współautorem ponad 160 publikacji naukowych.

Był prelegentem na renomowanych uniwersytetach, m.in. w Korei (Yeungnam University, Chung-Ang University), Niemczech (University of Erlangen–Nürnberg), Japonii (Kyoto University) i Wielkiej Brytanii (Queen Mary University of London, King's College London).

Recenzent sześciu rozpraw doktorskich bronionych na Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnice Śląskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Politechnice Łódzkiej oraz Sorbonne Université.

Wypromował ponad 100 dyplomantów, z których prawie połowa uczestniczyła w projektach B+R. Prowadzona pod jego kierunkiem praca magisterska została wyróżniona w programie Double Diploma przez Blekinge Institute of Technology.

W 2020 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Oddziału SMC 28 Polskiej Sekcji IEEE. Od 2021 r. pełni funkcję prodziekana ds. ogólnych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji PWr. Cztery lata przewodniczy komisji programowej dla kierunku Informatyka Stosowana. Został powołany na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej na lata 2024-2028. W ubiegłym roku został członkiem Senatu Politechniki Wrocławskiej na czteroletnią kadencję. Dodatkowo powierzono mu funkcję zastępcy przewodniczącego Senackiej Komisji Odwoławczej.

W 2004 r. otrzymał stypendium FNP, w 2005 r. uzyskał prestiżową nagrodę IBM Eclipse Award, w 2009 r. stypendium DAAD na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze, a w 2011 r. Marie Curie Intra-European Fellowship na Bournemouth University.

Był ekspertem Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz kilku zagranicznych programów naukowych i stypendialnych m.in. w Hiszpanii, Serbii, Irlandii i na Cyprze.

Kierował kilkunastoma projektami dydaktycznymi i badawczo-rozwojowymi. W dorobku posiada prace naukowo-badawcze wdrożone w gospodarce narodowej, ściśle powiązane z rozwiązywaniem praktycznych problemów inżynierii wiedzy.

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję