TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.11.2024 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Dr hab. inż. Stanisław Kostecki, prof. uczelni z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego został powołany do Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN. Zadaniem jednostki jest m.in. wsparcie eksperckie w kwestiach związanych z zapobieganiem zagrożeniom powodziowym.
Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN został powołany pod koniec października. Do jego zadań należ diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej.
Przewodniczącym został prof. Paweł Rowiński z Instytutu Geofizyki PAN, a w składzie komitetu znalazło się 34 ekspertów z różnych dziedzin nauki, m.in. inżynierii środowiska, meteorologii i gospodarki wodnej, geofizyki, budownictwa wodnego, oceanologii i pożarnictwa.
Wśród nich jest także prof. Stanisław Kostecki z Katedry Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego.
Naukowiec jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej w specjalności konstrukcje hydrotechniczne. Pracę naukową od początku wiązał z zastosowaniem metod numerycznych w hydrotechnice.
W Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego pełni funkcję kierownika Pracowni Hydroinżynierii i Geoinformacji, jest również kierownikiem studiów doktoranckich na wydziale.
Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się w dwóch obszarach, pierwszy to wyznaczanie obciążeń hydrodynamicznych budowli wodnych metodą elementów brzegowych oraz metodą wirów dyskretnych. Drugi nurt zainteresowań dotyczy problematyki powodzi i w tym zakresie angażuje się czynnie w działania praktyczne ochrony przed powodzią. Pełnił m.in. funkcję konsultanta w Biurze Koordynacji Projektu Banku Światowego Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i nadzorował przebudowę Wrocławskiego Węzła Wodnego po powodzi 1997 oraz budowę suchego zbiornika Racibórz.
Jest autorem i współautorem 87 publikacji naukowych w tym pięciu książek, z których najważniejsze to „Mechanika ośrodków niejednorodnych. Teoria homogenizacji”, ,„Strefy zagrożenia powodziowego”, „Modelowanie przepływów przez ośrodki porowate” oraz „Obciążenie hydrodynamiczne zamknięć budowli wodnych”. Jest również autorem około 140 raportów z badań wykonanych na rzecz przemysłu i wielu ekspertyz.
Jest członkiem wielu organizacji naukowych, towarzystw i organizacji zawodowych, m.in. członkiem Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN, wiceprzewodniczącym Sekcji Konstrukcji Hydrotechnicznych oraz członkiem Sekcji Fizyki Wody przy Komitecie Gospodarki Wodnej PAN, członkiem Stowarzyszenia Hydrologów Polskich, konsultantem Wojewódzkiego Zespół Reagowania Kryzysowego przy Wojewodzie Dolnośląskim.
W uznaniu swojej działalności naukowej i zawodowej otrzymał liczne wyróżnienia w tym m.in. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia naukowe, Złotą Odznakę Politechniki Wrocławskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodę specjalną Rektora Docendo Discimus.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »