TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.04.2025 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Matematyki
Dr hab. Mateusz Kwaśnicki, prof. uczelni z Wydziału Matematyki został tegorocznym laureatem Nagrody Instytutu Matematycznego PAN. Jury doceniło jego prace łączące teorię prawdopodobieństwa z różnymi działami analizy matematycznej.
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN przyznawana jest corocznie za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie matematyki. Naszego badacza wyróżniono za „prace łączące teorię prawdopodobieństwa z różnymi działami analizy matematycznej”.
– W swojej pracy naukowej faktycznie staram się stosować metody probabilistyczne w innych obszarach matematyki – mówi prof. Mateusz Kwaśnicki. – Zaczynałem od teorii potencjału i równań różniczkowych, a od pewnego czasu zajmuję się również teorią spektralną i analizą harmoniczną.
Takie spojrzenie na matematykę zawdzięcza głównie prof. Tomaszowi Byczkowskiemu, twórcy działającej od kilkudziesięciu lat i odnoszącej duże sukcesy grupy badawczej. Wśród członków tego zespołu jest dwóch innych laureatów nagrody IM PAN z naszej uczelni: prof. Krzysztof Bogdan i dr hab. Tomasz Grzywny, prof. uczelni z Wydziału Matematyki.
Jak sam przyznaje, do tej pory najwięcej satysfakcji daje mu rozwiązywanie problemu postawionego przez innych matematyków. – Udało mi się to już kilka razy – opowiada laureat z W13. – Z Rodrigiem Bañuelosem rozwiązaliśmy problem dotyczący dyskretnej transformaty Hilberta, postawiony przez Riesza oraz Titchmarsha w latach 20. poprzedniego stulecia. Rozstrzygnąłem też hipotezę z lat 80. dotyczącą własności gęstości rozkładów stabilnych, a z doktorantem Jackiem Muchą znaleźliśmy odpowiedź na pytanie Caffarellego i Silvestre'a z ich przełomowej pracy z 2006 roku.
Na co dzień prof. Kwaśnicki pracuje w niewielkim zespole na Wydziale Matematyki. W ramach projektu Narodowego Centrum Nauki próbując znaleźć analogie między układami ciągłymi i dyskretnymi w kontekście teorii spektralnej i analizy harmonicznej.
– Badamy zatem związki między operatorami całkowymi i macierzami. Jest tu wiele otwartych pytań i chociaż na część z nich chcielibyśmy znaleźć odpowiedź – wyjaśnia prof. Kwaśnicki.
Ponadto nasz naukowiec pracuje nad kilkoma innymi problemami z analizy harmonicznej. – Mam stale wydłużającą się listę pomysłów, które chciałbym spokojnie przemyśleć, ale nie wystarcza na to czasu – tłumaczy. – I drugą taką listę z problemami, które dawniej mnie przerosły i do których chciałbym kiedyś wrócić – dodaje.
Wrocławianin od urodzenia (1983). Absolwent klasy matematycznej III LO we Wrocławiu. Studia skończył na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (kierunek matematyka).
Swoje prace magisterską i doktorską poświęcił teorii potencjału procesów stabilnych i przygotował je pod kierunkiem prof. Tadeusza Kulczyckiego. Od 2008 roku pracuje na Politechnice Wrocławskiej w zespole założonym przez prof. Tomasza Byczkowskiego.
Wybitny przedstawiciel międzynarodowej grupy naukowców zajmujących się probabilistyczną teorią potencjału. Ponadto samodzielnie „atakuje” problemy badawcze o dużym ryzyku i wyznacza nowe kierunki badań.
Jego zainteresowania naukowe to teoria potencjału procesów Markowa, teoria spektralna półgrup operatorów Markowa, teoria fluktuacji procesów Lévy’ego i nielokalne równania różniczkowe.
W 2018 r. otrzymał nagrodę im. Michaiła Gordina, przyznaną po raz pierwszy przez Europejskie Towarzystwo Matematyczne. Wyróżniono go za wkład w analizę spektralną procesów Lévy’ego.
Za rozwiązanie wspólnie z Rodrigiem Banuelosem stuletniego problemu dotyczącego normy dyskretnej transformacji Hilberta pod koniec 2021 r. przyznano mu nagrodę „Iuvenes Wratislaviae". Wręcza ją Wrocławski Oddział Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcie naukowe młodych wrocławskich naukowców w obszarze nauk ścisłych i technicznych.
W 2022 r. otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za swoje osiągnięcia w pracy naukowej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »