TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.11.2023 Kategoria: ludzie politechniki, nagrody/odznaczenia/medale, współpraca międzynarodowa, Wydział Mechaniczny
Dr hab. inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelni z Wydziału Mechanicznego otrzymał medal Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Porto (Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto). To najważniejsze odznaczenie przyznawane naukowcom przyczyniającym się do rozwoju wydziału.
Prof. Grzegorz Lesiuk współpracuje z Uniwersytetem w Porto, konkretnie z Wydziałem Inżynierii FEUP (Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto) od 2016 r. Już wtedy powstały pierwsze wspólne prace badawcze naszego naukowca oraz dwóch badaczy z Portugalii: prof. Abilio M.P. De Jesusa i prof. Jose A.F.O. Correia. Skupili się oni na temacie zmęczenia i pękania XIX-wiecznych stali konstrukcyjnych, pochodzących z wrocławskich oraz portugalskich mostów.
– Z czasem tematyka ta przeniosła się na inne obszary związane z szeroko rozumianym modelowaniem procesu pękania i zmęczenia materiałów i konstrukcji – opowiada prof. Grzegorz Lesiuk z Wydziału Mechanicznego. – Obecnie dotyczy także nowych materiałów, zaawansowanych technologii ich wytwarzania i opisu procesu niszczenia pod wpływem obciążeń zmęczeniowych. Efekty opisaliśmy w ponad 70 wspólnych pracach naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach i ponad 80 referatach konferencyjnych.
Kolejną ważną kwestią jest włączanie do badań młodych naukowców. – Studenci obu uczelni już na etapie przygotowań do prac magisterskich mają możliwość prowadzenia konkretnych badań i wyjeżdżania na dwu-, trzymiesięczne staże – wyjaśnia badacz z W10, który regularnie zasiada w komisji prac dyplomowych na Uniwersytecie w Porto. – Owocem tych działań są trzy już ukończone oraz kolejnych pięć trwających polsko-portugalskich przewodów doktorskich.
Międzyuczelniane działania to także wspólne szkoły letnie, konferencje czy też zrealizowane we wrześniu 2023 r. międzynarodowe kursy „Fatigue Lifetime prediction and fracture analysis of materials and structures”. Zostały one zorganizowane dla studentów i doktorantów w ramach Blended Intensive Programmes (BIP), a partnerami były również Brandenburski Uniwersytetu Techniczny w Cottbus, Politechnika w Brnie oraz Ryski Uniwersytet Techniczny. – W tym miejscu warto podkreślić dużą rolę naszego Działu Współpracy Międzynarodowej – mówi prof. Lesiuk. – To zaangażowanie osób pracujących w DWM znacznie przyczyniło się do sukcesu tej imprezy pod względem organizacyjnym.
Obecnie obie uczelnie wspólnie realizują projekt „Structural integrity assessment of biologically loaded scaffolds used in the regeneration of the stomatognathic system” w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Po stronie PWr kieruje nim dr inż. Patrycja Szymczyk-Ziółkowska z Wydziału Mechanicznego. – Razem wykreowaliśmy tematykę projektu poprzez łączenie różnych dyscyplin i kompetencji zespołów, którymi kierujemy – wyjaśnia prof. Grzegorz Lesiuk. – Ja odpowiadam za prace związane z badaniami wytrzymałościowymi.
Naukowiec z Wydziału Mechanicznego jest częstym gościem na portugalskiej uczelni - wielokrotnie prowadził wykłady dla tamtejszych studentów i doktorantów. Na koniec października został poproszony o wygłoszenie kolejnego, który stał się też okazją do uhonorowania jego wieloletniej działalności naukowej na rzecz rozwoju FEUP.
– Moja prelekcja poświęcona była zagadnieniom modelowania procesu propagacji pękania zmęczeniowego z wykorzystaniem nieliniowych metod mechaniki pękania bazujących na parametrze gęstości energii odkształcenia w warunkach jedno- i wieloosiowego stanu wytężenia – wyjaśnia prof. Lesiuk.
Po wykładzie odebrał najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Porto, czyli Medal FEUP. Jest on wyrazem uznania dla naukowców, którzy poprzez swoją działalność naukową przyczyniają się do rozwoju wydziału – zwłaszcza w sferze współpracy międzynarodowej. – Nagroda to ma dla mnie szczególne znaczenie w mojej karierze, także ze względu na pełnioną funkcję na macierzystym wydziale, gdzie oprócz roli naukowca jestem koordynatorem programu Erasmus+ – dodaje nasz badacz.
Warto również podkreślić fakt, że kilka dni wcześniej, podczas zorganizowanej na PWr konferencji T.I.M.E. General Assembly prof. Grzegorz Lesiuk został wybrany do składu grupy doradczej zarządu T.I.M.E. Association na lata 2024-2030.
Dr hab. inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelni pracuje w Katedrze Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym PWr. Jest przewodniczącym Polskiej Grupy Mechaniki Pękania i członkiem Advisory Commitee sieci T.I.M.E. Jego działalność naukowa dotyczy mechaniki, mechaniki pękania oraz zmęczenia materiałów i konstrukcji, a także nowych materiałów i modelowania ich trwałości pod wpływem obciążeń cyklicznych oraz statycznych. W tej dziedzinie opublikował ponad 120 prac naukowych w renomowanych, krajowych i zagranicznych czasopismach naukowo-technicznych oraz ponad 150 referatów konferencyjnych. Ma na swoim koncie także jeden patent i cztery zgłoszenie patentowe.
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz ESIS (European Structural Integrity Society). Współautor podręcznika akademickiego do mechaniki oraz monografii (Springer) poświęconej problemom degradacji materiałów i konstrukcji. Od lat intensywnie współpracuje z międzynarodowymi ośrodkami w Europie i na świecie.
Współorganizował m.in. International Colloquium Mechanical Fatigue of Metals, KKMP Krajową Konferencję Mechaniki Pękania, 1st VCMF Virtual Conference on Fatigue of Metals, IX Sympozjon – Konstrukcje Warstwowe. Twórca nowej inicjatywy w postaci kursów naukowych w ramach szkoły mechaniki pękania i zmęczenia materiałów – BIP.
Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany: czterokrotnie otrzymał Nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej (2018, 2020, 2021,2022), jest laureatem międzynarodowej nagrody ESIS – TC12 (Merit Award) 2019, Robert Moskovic Award 2023 (ESIS) oraz dwóch nagród TOP 1% Reviewers (Publons&Web of Science) – 2019, Lierati Award (2019) – Emerald Journals Group. Należy do Akademii Młodych Uczonych i Artystów działającej przy prezydencie Wrocławia.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »