Naukowiec z Towarzystwa Fraunhofera honorowym profesorem PWr

profesor_honorowy_plaskie.jpg

Dr Patrick Dieckhoff z Towarzystwa Fraunhofera został przyjęty w poczet honorowych profesorów Politechniki Wrocławskiej. Doceniono jego zaangażowanie w budowanie współpracy naukowo-technicznej między naszą uczelnią i Towarzystwem Fraunhofera.

Współpraca Politechniki Wrocławskiej z Towarzystwem Fraunhofera (Fraunhofer-Gesellschaft) trwa od ponad 14 lat i można w niej wyróżnić kilka kluczowych wydarzeń. Pierwszym z nich było utworzenie na Wydziale Mechanicznym Oddziału Instytutu Franhofera, co nastąpiło w 2008 r., a w uroczystości podpisania umowy wzięła udział Angela Merkel, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.

Kolejnym takim wydarzeniem była zorganizowanie konferencji „Bridge Polsko-Niemiecki” przez Politechnikę Wrocławską, Politechnikę Opolską, Uniwersytet Techniczny w Chemnitz oraz Towarzystwo Fraunhofera. Wydarzenie stało się cykliczne i odbywa się na przemian w Polsce i w Niemczech.

profesor_honorowy_plaskie2.jpg

Następnym krokiem był Europejski Kongres Technologiczny we Wrocławiu, organizowany wspólnie przez Politechnikę Wrocławską, Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii przy wsparciu Towarzystwa Fraunhofera, drugi kongres odbył się w Katowicach.

Te wszystkie działania i współpraca naukowa nie byłyby możliwe bez zaangażowania m.in. dr. Patricka Dieckhoffa. Naukowiec aktywnie uczestniczy w życiu naukowym i coraz mocniej także dydaktycznym naszej uczelni, m.in. wygłaszając u nas seminaria, podczas których przedstawia najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biogospodarki.

Dr Patrick Dieckhoff (Fraunhofer-Gesellschaft)

portrt_patrick_dieckhoff_klein.jpgStudiował chemię na Uniwersytecie w Münster i na Politechnice Federalnej w Zurychu (ETHZ). Stopień doktora nauk ścisłych uzyskał na Uniwersytecie im. Georga-Augusta w Getyndze.

W kolejnych latach pracował jako dziennikarz, specjalizujący się w obszarze biotechnologii i biogospodarki. Swoje artykuły wydawał m.in. w magazynie European Biotechnology News i w Financial Times. Jest autorem i współautorem szeregu międzynarodowych publikacji specjalistycznych, a od 2016 r. związany jest zawodowo z Towarzystwem Fraunhofera.

Laureat pełni wiodącą rolę w tworzeniu pomiędzy Politechniką Wrocławską a Towarzystwem Fraunhofera Centrum Doskonałości „Technologie addytywne w medycynie i zdrowiu”.  Polscy i niemieccy naukowcy ds. inżynierii procesowej i produkcji będą w nim łączyć swoją wiedzę specjalistyczną dla rozwoju technologii szybkiego prototypowania. Ta inicjatywa została doceniona przez rząd niemiecki jako ważne osiągnięcie niemieckiej prezydencji w Radzie UE w 2020 r.

Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady ds. Biogospodarki rządu federalnego Niemiec, zainicjował Global Bioeconomy Summit, który do dziś jest największą międzynarodową platformą wymiany w dziedzinie biogospodarki. Wraz z dr. Andrzejem Siemaszko, kierownikiem Polskiej Platformy Technologicznej oraz innymi członkami International Advisory Committee, opublikował artykuły w Guidelines Towards a Sustainable Bioeconomy, które zostały skomentowane w Nature.

Dr Patrick Dieckhoff jako sekretarz generalny ds. polityki naukowej odpowiada obecnie za stosunki Towarzystwa Fraunhofera z rządem i niemieckim parlamentem. W organizacji kreuje politykę naukową firmy, w której kładzie duży nacisk na współpracę z naszą uczelnią.