TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.11.2021 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki, współpraca międzynarodowa, Wydział Elektryczny
Inteligentne sieci energetyczne to główny obszar zainteresowań prof. Przemysława Komarnickiego, który właśnie zaczął pracę na Wydziale Elektrycznym. Naukowiec, pracujący także w Instytucie Fraunhofera, chciałby rozszerzyć polsko-niemiecką współpracę w tym zakresie.
Prof. Przemysław Komarnicki jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PWr, pierwszym, który uzyskał podwójny dyplom w ramach współpracy z uniwersytetem Otto-von-Guericke w Magdeburgu. Studia doktoranckie kontynuował właśnie w Magdeburgu, gdzie w 2007 r. uzyskał stopień doktora, broniąc pracę „Zastosowanie pomiarów synchronicznych w celu usprawnienia pracy sieci dystrybucyjnych”.
Od 2004 r. pracuje w Instytucie Fraunhofera (Fraunhofer-Institut für Fabrikbetrieb und -automatisierung IFF Magdeburg), gdzie pełni obecnie funkcję dyrektora Departamentu Systemów Energetycznych i Infrastruktury. Od 2018 r. jest zatrudniony w Hochschule Magdeburg-Stendal na stanowisku profesora.
– Zdecydowałem się na przyjęcie propozycji Politechniki Wrocławskiej, aby wspierać współpracę między Polską i Niemcami w dziedzinie szeroko rozumianej energetyki rozproszonej. Chodzi tu nie tylko o prowadzenie zajęć dla studentów, lecz także wspólne projekty naukowo-badawcze – mówi naukowiec. – Nadal jestem profesorem w Niemczech oraz dyrektorem departamentu w Instytucie Fraunhofera IFF w Magdeburgu – dodaje.
Zainteresowania naukowe prof. Komarnickiego oscylują wokół takich zagadnień jak sieci Smart Grid, czyli inteligentne połączenie OZE, elastycznych odbiorów oraz magazynów energii, a także integracja takich elementów do systemu elektroenergetycznego.
– W Instytucie Fraunhofera kieruję departamentem, w którym zajmujemy się projektami digitalizacji sieci energetycznych, aplikacji, efektywnością energetyczną oraz nowymi technologami, takimi jak zielony wodór i analiza danych procesowych – wyjaśnia. – Natomiast wspólnie z Fraunhofer IFF i Politechniką Wrocławską realizujemy obecnie wspólny projekt z programu ERA NET „Mesh4You – Magazyny Energii” – dodaje.
W trakcie pobytu na naszej uczelni naukowiec chciałby zająć się projektami z zakresu transformacji energetycznej, czyli przejścia na niskoemisyjny, stabilny, ale również komercyjny system energetyczny.
Poza pracą na uczelniach wyższych i w instytucie badawczym prof. Przemysław Komarnicki jest również członkiem komisji ds. wspierania strategicznych i operacyjnych procesów transformacyjnych oraz bezemisyjnej gospodarki energetycznej i środowiska Landu Saksonia-Anhalt (od roku 2020). Bierze także udział w pracach innych zespołów zajmujących się tematyką związaną z elektroenergetyką w ramach różnych organizacji zawodowych.
Dorobek naukowy naszego nowego pracownika obejmuje ponad 120 publikacji, a jego wskaźniki bibliometryczne wynoszą odpowiednio: wedle bazy Scopus H=13, a wedle bazy Google Scholar H=16.
Wolne chwile naukowiec poświęca na prace w ogrodzie i – jak sam przyznaje – jest „najbardziej nieekonomicznym, a przy tym najbardziej efektownym ogrodnikiem”.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »