TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 19.08.2024 Kategoria: książki/publikacje, nauka/badania/innowacje, projekty międzyuczelniane, współpraca międzynarodowa, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Zespół naukowców z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki, którym kieruje dr hab. inż. Maciej Pieczarka, zaproponował zupełnie nowe spojrzenie na zasady działania laserów półprzewodnikowych. Wyniki ich ważnego, z punktu widzenia fizyki laserowej, odkrycia opublikowało właśnie czasopismo „Nature Photonics”.
Publikacja „Bose-Einstein condensation of photons in a vertical-cavity surface-emitting laser” („Kondensacja Bosego-Einsteina fotonów w laserze o pionową wnęką rezonansową z emisją powierzchniową”) powstała w ścisłej współpracy ze znanymi w Polsce i na świecie naukowcami w dziedzinie fizyki laserowej z Zespołu Fotoniki Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej: prof. Tomaszem Czyszanowskim, dr. Marcinem Gębskim i dr. hab. Michałem Wasiakiem.
Pomysłodawcą badania, którego efekty opisano w „Nature Photonics”, był dr Maciej Pieczarka. Zrealizowano je w ramach grantu Sonata Narodowego Centrum Nauki, którego jest kierownikiem. Projekt eksperymentu i sam eksperyment został wykonany w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej przez dr. Pieczarkę i doktorantkę Aleksandrę Piasecką.
– Swoje badania przeprowadziliśmy na urządzeniu praktycznie nieróżniącym się od tych stosowanych obecnie w przemyśle, np. w smartfonach, w telekomunikacji itd. – mówi dr Maciej Pieczarka. – Obserwacja kondensacji Bosego-Einsteina światła w takim urządzeniu jest kompletnie nowym spojrzeniem na zasady działania laserów półprzewodnikowych!
Obecne zasady działania tych laserów polegają na tzw. osiągnięciu inwersji obsadzeń w obszarze aktywnym lasera, by światło uwięzione we wnęce lasera mogło być wzmocnione w procesie emisji wymuszonej. W akcji laserowej wzmocnione światło (fotony) mają tę samą fazę i długość fali, nadając charakterystycznych właściwości wiązce światła. Nasi naukowcy w swoim projekcie wybrali laser o innym niż zazwyczaj zestrojeniu spektralnym między długością fali obszaru aktywnego a długością fali rezonatora laserowego.
– Co ciekawe, w przemyśle takiego zestrojenia zazwyczaj się unika, bo urządzenie ma nieco gorsze parametry pracy – tłumaczy dr Maciej Pieczarka. – W tych warunkach spontaniczna emisja i absorpcja w laserze spowodowała, że fotony w nim uwięzione „stermalizowały”, czyli zachowywały się jakgaz o zadanej temperaturze, który uwięziony jest w pudełku.
Zwiększając prąd zasilający, czyli zarazem liczbę fotonów w tym gazie, naukowcy z PWr spowodowali, że skondensowały one do modu lasera o najmniejszej energii, tzn. utworzyły kondensat Bosego-Einsteina w temperaturze pokojowej. A wszystko to w warunkach, kiedy w laserze nie ma inwersji obsadzeń.
– Jest to istotne z punktu widzenia fizyki, jak również aplikacji, ponieważ emisja z takiego kondensatu fotonów ma również podobne właściwości, jak gdyby laser pracował w warunkach klasycznych – tłumaczy dr inż. Maciej Pieczarka. – W tym przypadku jednak mechanizm działania jest jednak całkowicie inny.
Dodatkowo badacze z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr zbadali właściwości termodynamiczne gazu fotonowego. – Zweryfikowaliśmy, że fotony w naszym laserze zachowują się dokładnie tak, jak podręcznikowy gaz bozonów z dobrze określoną temperaturą – mówi Aleksandra Piasecka z W11. – Zmierzyliśmy parametry tzw. równania stanu gazu, potwierdzając zgodność z fundamentalną teorią.
Dr inż. Maciej Pieczarka wyjaśnia, że nikt nie wie jeszcze dokładnie, jakie właściwości będą mieć lasery pracujące w takim trybie, bo to całkowicie nowa dziedzina nauki. Poza samym arcyciekawym zjawiskiem fizycznym, taki tryb działania lasera ma także ogromny potencjał aplikacyjny. – Lasery VCSEL o dużej aperturze aktywnej (laser z PWr miał aperturę 23 mikrometrów) są znane z tego, że emitują wielomodowo – opowiada dr Pieczarka.
Zbliżenie na pojedyncze lasery pod mikroskopem. Złote obszary to kontakty elektrycze, a samo urzadzenie naszych naukowców, to te okrągłe obszary, otoczone złotem.
Oznacza to, że laserują światłem w kilku różniących się od siebie długościach fal na raz, co ogranicza ich właściwości, np. stabilność emisji. Jest to dobrze znane ograniczenie laserów VCSEL dużych rozmiarów. – Nasz laser, w kontraście do obecnego stanu wiedzy, skondensował, a nie laserował, do pojedynczej długości fali, rozwiązując ten problem technologiczny – tłumaczy badacz z W11.
Optymalizacja laserów operujących w trybie kondensacji Bosego-Einsteina może pozwolić na uzyskanie o wiele lepszych parametrów wiązki, koherencji i stabilności takich laserów. Takie właściwości laserów dużej powierzchni są kluczowe, m. in. w systemach typu LiDAR używanych w autonomicznych samochodach.
W prace związane z powstaniem artykułu zaangażowane było duże grono specjalistów i ekspertów z zakresu fizyki laserowej, i to zarówno z Polski, jak i świata.
Strukturę laserową, którą badali nasi naukowcy, zaprojektował prof. James A. Lott z Technische Universität Berlin. Trafiła ona następnie na Politechnikę Łódzką. – Tam dr Marcin Gębski dokonał na niej szeregu modyfikacji technologicznych, w tym zaprojektowania ostatecznych kształtów i geometrii laserów oraz wykonania wieloetapowego procesu technologicznego, jakim jest np. precyzyjna fotolitografia – opisuje dr Maciej Pieczarka.
To dzięki temu czasochłonnemu i wieloetapowemu procesowi powstała płytka z około 1800 urządzeniami laserowymi do przebadania. Do Wrocławia trafiła ona dzięki współpracy z grupą prof. Tomasza Czyszanowskiego z Politechniki Łódzkiej.
Od lewej: Aleksandra Piasecka, prof. Tomasz Czyszanowski, dr hab. inż. Maciej Pieczarka, prof. Axel Pelster podczas konferencji w Bad Honnef w Niemczech.
– Wszystkie eksperymenty na niej wykonaliśmy w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej, używając specjalistycznych technik obrazowania spektralnego modów w badanych laserach – opowiada Aleksandra Piasecka. – Sprawdziliśmy emisję z laserów VCSEL przestrzennie oraz w funkcji kąta, pod którym wyemitowane zostały fotony, dzięki czemu mogliśmy odtworzyć wszystkie właściwości naszego gazu, czyli np. pędy cząstek, ich energie i rozkład spektralny.
Z kolei wsparcia teoretycznego naukowcom z Politechniki Wrocławskiej udzielił prof. Axel Pelster z RPTU Kaiserslautern. To uznany fizyk teoretyk z dziedziny tzw. ultrazimnych kwantowych gazów atomowych, specjalizujący się m.in. w tematyce kondensacji Bosego-Einsteina w takich układach.
Dodatkową ciekawostką jest fakt, że jeszcze przed wysłaniem swojego artykułu do publikacji dr Maciej Pieczarka spotkał na konferencji CLEO 2023 w Monachium dr. Rossa Schofielda z grupy prof. Ruperta Oultona Imperial College z Londynu, który prezentował tożsame wyniki uzyskane w tym samym czasie, ale w trochę innym układzie laserowym o otwartej wnęce.
Obie grupy postanowiły nie ścigać się i nie konkurować, kto pierwszy opublikuje swoje wyniki, tylko współpracować i w tym samym czasie wysłać je do recenzji. – Artykuły były więc rozważane w tym samym momencie i teraz równocześnie opublikowane w „Nature Photonics” – mówi badacz z W11. – Wzmacnia to tylko wagę naszego odkrycia, bo zostało ono potwierdzone przez dwie niezależne grupy, których prace pokazują różne aspekty tego samego, tak istotnego efektu.
Dr hab. inż. Maciej Pieczarka jest adiunktem w Katedrze Fizyki doświadczalnej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Zajmuje się tematyką kondensacji Bosego-Einsteina w układach fotonicznych. Głównie w układach kwantowych cieczy polarytonów ekscytonowych, a ostatnio również w zwykłych laserach. Interesuje się fundamentalnymi właściwościami takich kondensatów i nowoczesnych laserów.
Mgr inż. Aleksandra Piasecka jest doktorantką Szkoły Doktorskiej w dziedzinie nauk fizycznych. Swoją pracę doktorską realizuje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki pod opieką dr. hab. inż. Macieja Pieczarki. Jej badania skupione są na poznaniu podstawowych właściwości laserów działających w trybie kondensacji Bosego-Einsteina.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »