TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy z PWr opracują nowy sprzęt dla Grupy Karkonoskiej GOPR

Jakub Koziński i prof. Renata Krzyżyńska - zdjęcie

Lekkie składane nosze ratownicze, energooszczędne systemy transportu poszkodowanych czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów to tylko część z projektów dla Grupy Karkonoskiej GOPR, nad którymi będą pracować naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 

Ich realizacja będzie możliwa dzięki umowie o współpracy, która podpisali prof. Renata Krzyżyńska, prorektorka ds. współpracy z otoczeniem PWr i Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR. 

Zespół GK GOPR i naukowcy z PWr - zdjęcie– Grupa Karkonoska GOPR jest organizacją bardzo mi bliską. Dobrze znam pracę ratowników i wiem, ile każdy z nich poświęca czasu i zdrowia w imię ratowania ludzi. Cieszę się, że Politechnika Wrocławska będzie mogła pomóc w tym zadaniu, a połączenie działalności jednostki z pracą naszych naukowców i najnowszymi technologiami uważam za świetny pomysł – mówiła prof. Renata Krzyżyńska.  

Inicjatorem zawarcia porozumienia jest dr n. med. Jakub Szyller z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej na Wydziale Medycznym, który podkreślił, że GOPR jest jednostką bardzo specjalistyczną.  

– Choćby ze względu na obszar, na którym operują ratownicy. Poruszanie się po tak trudnym terenie i akcje poszukiwawcze osób poszkodowanych wymagają specjalnego podejścia i rozwiązań technologicznych. Działamy tutaj na styku obszaru HealthTech, a to idealnie wpasowuje się w działalność uczelni technicznej – wyjaśnił dr Szyller. 

Wśród rozwiązań, którymi zajmą się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, są m.in. przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych, system mechanicznego wsparcia podczas transportu poszkodowanego w noszach, system chroniący baterie przed niskimi temperaturami, lekkie, składane, mobilne nosze z możliwością wykorzystania w różnych specjalizacjach ratowniczych czy aplikacja AI rejestrująca słowny przebieg akcji ratowniczej i sporządzająca jej podsumowanie z wyszczególnieniem najważniejszych informacji. 

Grupa osób stojąca na schodach - zdjęcie– Porozumienie z Politechniką Wrocławską otwiera nowy rozdział współpracy między służbami ratownictwa górskiego a środowiskiem naukowym i technologicznym. Mamy zdefiniowane konkretne potrzeby, na przykład moduły do lokalizacji sygnałów GSM czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów, a te rozwiązania mogą powstać tylko wtedy, gdy wiedza akademicka spotka się z praktyką terenu. Dzięki tej umowie będzie to możliwe – mówi Jakub Koziński, prezes Grupy Karkonoskiej GOPR. 

W pracę nad zgłoszonymi przez GK GOPR projektami zaangażowani będą naukowcy z Wydziałów Medycznego, Informatyki i Telekomunikacji, Elektrycznego oraz Mechaniczno-Energetycznego

Umowa zakłada także m.in. wspólną promocję opracowanych rozwiązań, organizowanie i udział w stałych szkoleniach, kursach specjalistycznych i innych programach edukacyjnych, współtworzenie i modyfikowanie programów nauczania oraz obejmowanie patronatem wybranych kierunków studiów. 

newsletter_2023_14.jpg

Grupa Karkonoska GOPR to jedna z siedmiu regionalnych grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działająca nieprzerwanie od 1952 roku. Jednostka operuje na obszarze Karkonoszy, Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Zespół tworzy ponad 170 ratowników (w tym 150 ochotników), którzy rocznie prowadzą ponad 800 interwencji ratunkowych i szkoleniowych.  

Grupa specjalizuje się w działaniach w trudnym terenie – m.in. w ratownictwie ścianowym, lawinowym, narciarskim, jaskiniowym, wodnym i poszukiwawczym. Posiada zespoły z psami ratowniczymi, prowadzi ewakuacje z kolei linowych i współpracuje ze śmigłowcami ratunkowymi.  

Poza działalnością operacyjną GK GOPR angażuje się w szeroko zakrojoną edukację i profilaktykę oraz aktywnie uczestniczy w projektach międzynarodowych – szczególnie w ramach programów transgranicznych i unijnych (m.in. Interreg). Współpracuje z partnerami z Czech, Niemiec, Austrii, Słowacji i Szwajcarii, rozwijając wspólne standardy ratownicze i organizując międzynarodowe szkolenia. 

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję