TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej laureatami Wrocławskiej Nagrody Naukowej

Data: 04.10.2016 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Prof. Edward Chlebus z Wydziału Mechanicznego i prof. Marek Samoć z Wydziału Chemicznego odebrali w poniedziałek Wrocławską Nagrodą Naukową za badania integrujące środowisko akademickie. Uroczystość w Oratorium Marianum była częścią Środowiskowej Inauguracji roku akademickiego 2016/2017
 
Wyróżnienie ustanowił w tym roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz „uznając badania interdyscyplinarne za takie, które w szczególny sposób mogą służyć za wzorzec wspólnej pracy środowisk akademickich i artystycznych na rzecz dobra wspólnego, jakim jest rozwój miasta”.
 
Prof. Edward Chlebus urodził się w 1948 r. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1978 r., dr. habilitowanego w 1993 r. Prof. Nadzwyczajnym PWr został w 1996 r., a prof. tytularnym jest od 2000 r. Absolwent studiów podyplomowych Szkoły Biznesu CSU w Connecticut (1994). Dyrektor instytutu w latach 1993-1999 oraz 2005-2008. Dziekan Wydziału Mechanicznego PWr w latach 2008-2016.
 
inauguracja_srodowiskowa.jpgZainteresowania i dorobek naukowy prof. Chlebusa mieszczą się w następujących obszarach: projektowanie, techniki CAx – zagadnienia metodologii projektowania, ze szczególnym uwzględnieniem wspomagania technikami komputerowymi. Naukowiec zajmuje się też opracowaniem metod i algorytmów dla systemów PDM/PLM przeznaczonych dla zarządzania produkcją w MSP oraz w korporacyjnie zorganizowanych holdingach wytwórczych.
 
Odbył staże naukowe na uniwersytetach w Stuttgarcie, Antwerpii, Londynie, Leuven oraz Goeteborgu. Jego dorobek naukowy obejmuje ok. 300 pozycji, jest członkiem rad programowych czasopism: Zarządzanie Przedsiębiorstwem, Mechanik i Archives of Civil and Mechanical Engineering oraz recenzent naukowy International Journal of Production Research (od 1999), a od 2004 r. – ekspertem i członkiem High Level Group oraz SG Europejskiej Platformy Technologicznej MANUFUTURE przy Komisji EU oraz koordynator Polskiej Platformy Technologicznej Procesy Produkcyjne.

Prof. Marek Samoć jest wychowankiem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej gdzie uzyskał doktorat w 1977 i habilitację w 1985 roku. W początkowym okresie kariery naukowej jego badania dotyczyły głównie zagadnień przewodnictwa elektrycznego substancji organicznych, ale po stażu postdoktorskim w National Research Council of Canada (1979/80) coraz bardziej koncentrował się on na badaniu oddziaływań światła laserowego z materią, w tym tzw. optyce nieliniowej.

Te zagadnienia stanowiły też główny temat badań jakie prowadził w czasie pobytu w Uniwersytecie Stanowym w Buffalo w późnych latach osiemdziesiątych i w latach 1991-2008 gdy przebywał w Australii, pracując w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze.

Po uzyskaniu polskiego tytułu profesora nauk chemicznych w 2007 roku, w 2008 r. M. Samoć powrócił na Politechnikę Wrocławską i objął stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej. Funkcję tę pełnił do początku 2015 roku, gdy, po likwidacji instytutów w strukturze organizacyjnej Politechniki Wrocławskiej, został kierownikiem Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych.  

Doświadczenie nabyte w Australii w dziedzinie nieliniowej optyki w połączeniu z doświadczeniami w zakresie nanofotoniki i biofotoniki z częstych pobytów w Uniwersytecie w Buffalo (w latach 2001-2008) doprowadziły do sformułowania projektu badawczego „Organometallics in nanophotonics”, który w 2009 roku uzyskał finansowanie w programie Welcome, prowadzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dla realizacji tego projektu M. Samoć stworzył ambitny młody zespół który w przeciągu kilku lat uzyskał wysoką pozycję w nauce światowej, który zdobył liczne nagrody, stypendia i prestiżowe granty (m.in. granty FNP Mistrz i NCN Maestro).  

W 2015 roku prof. Samoć otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy. Jest autorem ponad 320 artykułów w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, które były cytowane ponad 6900 razy i legitymuje się indeksem Hirscha równym 48. Jest też współautorem kilku patentów międzynarodowych i polskich.  

Prof. Samoć pracuje aktywnie jako ekspert oceniający m.in. granty i programy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki, oceniał również wiele grantów przyznawanych m.in. w Australii, Kanadzie, Portugalii, Hongkongu, RPA, Irlandii, Belgii, pełni rolę eksperta REA oceniającego granty europejskie, był członkiem Zespołu do Spraw Działalności Wspomagającej Współpracę Naukową z Zagranicą MNiSzW. 

mc 

Zdjęcie: Uniwersytet Wrocławski/Jerzy Katarzyński

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję