TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Naukowcy PWr z nagrodami Ministra Edukacji i Nauki

Data: 22.02.2021 Kategoria: Wydział Elektryczny, Wydział Matematyki

W piątek, 19 lutego, po raz drugi obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Tego dnia laureatów swoich nagród ogłasza Minister Edukacji i Nauki. W tym gronie znalazła się dwójka naukowców PWr: prof. Teresa Orłowska-Kowalska i prof. Zbigniew Palmowski.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 2020 r. Dzień Nauki Polskiej jest świętem państwowym i ma na celu uhonorowanie dokonań polskich naukowców. Obchodzimy go co roku, 19 lutego, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług.

W tym dniu poznaliśmy listę 74 laureatów nagrody Ministra Edukacji i Nauki, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Są one przyznawane w pięciu kategoriach – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.


Nagrodę Ministra Nauki i Edukacji za całokształt dorobku naukowego otrzymała prof. Teresa Orłowska-Kowalska z Wydziału Elektrycznego.

Prof. dr hab. Teresa Orłowska-Kowalska jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Elektrycznego. Wybitna specjalistka w zakresie automatyki napędu elektrycznego, a w szczególności metod odtwarzania zmiennych stanu i parametrów dla napędów bezczujnikowych,  sterowania wektorowego, adaptacyjnego, ślizgowego, predykcyjnego oraz neuronowego układami mechatronicznymi oraz układami tolerującymi uszkodzenia.

Teresa Kowalska-OrłowskaOpublikowała ponad 480 prac, w tym 189 artykułów naukowych w renomowanych czasopismach międzynarodowych i krajowych, przy czym 80 w czasopismach JCR, wydała 4 monografie, 4 podręczniki, opracowała 23 rozdziały w monografiach i książkach oraz 3 rozdziały w prestiżowym Industrial Electronics Handbook (CRC Press, USA, Taylor & Francis, 2011). Jej prace naukowe są publikowane w czasopismach zagranicznych o uznanej renomie (np. IEEE Transactions on: Industrial Electronics, Industrial Informatics, Industry Applications, IET Control Theory, ISA Transactions, IET Electric Power Applications, Applied Soft Computing. Neural Computing and Applications, Energies, Electronics, itp.) oraz wielokrotnie cytowane. Według najbardziej uznanych baz cytowań, odpowiednio: Web of Sciences/Scopus/Google Scholar, legitymuje się następującymi wskaźnikami cytowań: indeks H = 22/25/30; liczba cytowań = 2120/3200/4769.

Jest członkiem rad redakcyjnych bądź edytorem pomocniczym renomowanych czasopism i komitetów programowych konferencji międzynarodowych oraz edytorem wielu sesji specjalnych. Była recenzentem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, jak również wielu artykułów w renomowanych czasopismach (IEEE, IET, Elsevier) z zakresu adaptacyjnego, ślizgowego, predykcyjnego oraz bezczujnikowego sterowania napędami prądu przemiennego oraz z zakresu zastosowań sztucznej inteligencji w sterowaniu i diagnostyce napędów elektrycznych. Jest Redaktorem Naczelnym czasopisma Power Electronics and Drives, wydawanego od pięciu lat na Politechnice Wrocławskiej.

Była wielokrotnie wybierana do różnych gremiów, m.in. członek krajowy Rady Kuratorów Wydziału IV PAN (2011-2018), członek Komitetu Elektrotechniki PAN (od 1996), IEEE Senior Member IEEE (od 2004), członek Zarządu Głównego PTETiS (2009-2011), członek Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki w Miedzylesiu (2005-2008).

W swojej macierzystej jednostce w latach 90. utworzyła Zakład Napędu Elektrycznego, Mechatroniki i Automatyki Przemysłowej. W trakcie pełnienia przez pięć kadencji funkcji Dyrektora Instytutu/Kierownika Katedry Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych, we współpracy z Kolegami z Zakładu oraz firmami Mitsubishi Electric, Siemens, LENZE Poland, Danfoss, OMRON Electronics zorganizowała nowoczesne laboratoria badawczo-dydaktyczne, m.in. Automatyki Przemysłowej, Automatyki Napędu Elektrycznego, Sterowania Napędami i Urządzeniami Przemysłowymi (z akredytacją).

Była kierownikiem lub współrealizatorem 27 krajowych projektów badawczych KBN, MNiSW, NCN, NCBiR. Osobiście kierowała 20 krajowymi projektami badawczymi oraz dwoma projektami międzynarodowymi. Odbyła liczne staże zagraniczne, przyczyniając się do propagowania nauki polskiej na arenie międzynarodowej, w tym osiągnięć własnych jak i kierowanego przez siebie zespołu naukowego, a także do rozwoju współpracy między Politechniką Wrocławską, a ośrodkami naukowymi w krajach Europy (Anglia, Irlandia, Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Rumunia, Rosja) oraz w Chinach.

Jest cenionym dydaktykiem i wychowawcą kadry naukowej, cieszącym się wielką popularnością i autorytetem zarówno wśród studentów jak i młodych pracowników naukowych (14 doktorów wypromowanych, 1 doktorant aktualnie pod opieką) oraz kolegów. Spośród jej wychowanków i kolegów, których rozwojem naukowym się opiekowała, dwóch uzyskało tytuł profesora, siedmiu stopień doktora habilitowanego. Przez krajowe środowisko naukowe jest uważana za twórcę wrocławskiej szkoły automatyki napędu elektrycznego.

Jako prodziekan ds. dydaktyki i współpracy z zagranicą była inicjatorką i główną organizatorką nowego kierunku studiów Automatyka i Robotyka (AiR) na Wydziale Elektrycznym, który funkcjonuje nieprzerwanie od r. 1998 (obecnie jako Automatyka Przemysłowa) i trzyrotnie uzyskał pozytywne oceny PKA (ostatnia 2020 r.).

Prof. Teresa Orłowska-Kowalska jest laureatką wielu nagród, z których najważniejsze to: Nagroda Prezesa RM za Wybitne Osiągnięcie Naukowo-Techniczne (2001), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za książkę (2004), Nagroda Specjalna im. Prof. J.I. Skowrońskiego za wybitne osiągnięcia naukowe (2010), Medal Edukacji Narodowej (2010), Nagroda Senatu PWr (1995) oraz ponad 20 Nagród Rektora PWr za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną. W roku 2017 została laureatką prestiżowej nagrody „Lew Politechniki Wrocławskiej”.

Poza aktywną działalnością naukową, dydaktyczną i organizacyjną, profesor Teresa Orłowska-Kowalska interesuje się muzyką, głównie klasyczną oraz jazzem, literaturą historyczną, lubi podróże i turystykę pieszą, relaksuje się pracując w ogrodzie oraz czytając dobre powieści sensacyjne. Za swój największy sukces życiowy, poza zadowoleniem z pracy w PWr,  uważa swoją wspaniałą rodzinę – męża, dwie córki oraz piątkę wnucząt.


Natomiast za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej nagrodę MEiN przyznano prof. Zbigniewowi Palmowskiemu z Wydziału Matematyki.

Prof. Zbigniew Palmowski ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim w 1993 r. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1999 r., a doktora habilitowanego w 2007 r. Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych otrzymał w 2012 r. Od 2015 r. został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Uniwersytecie Wrocławskim, a od 2016r. na Politechnice Wrocławskiej. W latach 2000-2003 był na pozycji typu post-doc w Eurandom (Holandia), a w latach 2004-2005 i 2006-2007 przebywał na pozycji typu post-doc na Uniwersytecie w Utrechcie (Holandia).

Zbigniew PalmowskiGłówny obszar badań prof. Palmowskiego to teoria procesów stochastycznych i ich zastosowania w teorii ruiny, matematyce finansowej, problemach optymalizacyjnych oraz  teorii kolejek. Jest autorem ponad 100 publikacji  indeksowanych w Scopus, cytowanych ponad 850 razy przez innych autorów. W swoim dorobku naukowym ma także ponad 100 wykładów na międzynarodowych konferencjach naukowych i seminariach, w tym wykłady plenarne na dużych międzynarodowych konferencjach (np. Croatian Quants Day w 2010 r., 12th Scientific Conference of the German Association for Actuarial and Financial Mathematics w 2013 r. czy The Tenth International Conference on Matrix-Analytic Methods for Stochastic Models w 2019 r.). Odbył ponad 50 wizyt naukowych na zagranicznych uczelniach. Był promotorem sześciu przewodów doktorskich oraz opiekunem czterech pozycji typu post-doc.

Prof. Palmowski był laureatem nagrody głównej PTM im. Hugona Steinhausa za cykl prac dotyczących zastosowań teorii procesów Lévy’ego w naukach aktuarialnych (2013 r.). Był kierownikiem licznych grantów krajowych oraz międzynarodowych. Ponadto prof. Palmowski był współorganizatorem wielu konferencji międzynarodowych (m.in.  7th Conference on Lévy Processes w 2013 r. czy serii konferencji z cyklu Stochastic Models). Był również członkiem komitetów redakcyjnych bardzo znanych czasopism probabilistycznych (Stochastic Processes and their Applications,  Journal of Applied Probability, Advances in Applied Probability), a obecnie jest w redakcjach takich czasopism jak European Actuarial Journal, Risks, Journal of Risk and Financial Management, Probability and Mathematical Statistics oraz Applicationes Mathematicae. Był recenzentem dla ponad 50 czasopism naukowych, w tym również dla tych wiodących w dyscyplinie matematyka (m.in. Annlas of Applied Probability), recenzentem w konkursach o polskie i międzynarodowe granty (m.in. NCN, ISF, SNSF i NSF) oraz recenzentem różnych nagród.

W latach 2008-2012 prof. Palmowski pełnił na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego funkcję prodziekana. Był tamże także pełnomocnikiem kierunku studiów ISIM (2013-2015 r.). Był członkiem Komitetu Matematyki Polskiej Akademii Nauk (2013-2015 r.). Obecnie jest członkiem Rady Naukowej Centrum Zastosowań Matematyki, PAN, oraz Rady Naukowej Centrum im. Hugona Steinhausa, PWr. Od 2019 r. jest zastępcą przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej Matematyka na Politechnice Wrocławskiej.

Współpracował z firmą Philips w ramach projektu PELICAN oraz z Xerox (2000-2003 r.). Bierze też czynny udział w wielu innych projektach rozwijanych wspólnie z polskimi bankami i firmami ubezpieczeniowymi.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję