TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Nauka do potęgi” w wersji radiowej. Posłuchaj naszych naukowców

Data: 25.07.2022 Kategoria: popularyzacja nauki

slider_nauka_do_potegi_luz.jpg

Jesienią 2021 roku premierę miał politechniczny dokument „Nauka do potęgi”. Teraz z cyklem podcastów o tym samym tytule ruszyło Akademickie Radiu Luz. Na całość składa się sześć odcinków, w których naukowcy z PWr tłumaczą, jak działa świat. A nawet więcej.

- Podczas naszych naukowych „posiadówek” z bohaterami wyjątkowego miniserialu PWr poruszamy tematy z pogranicza nauk ścisłych, inżynierii, technologii oraz medycyny – mówi Martyna Dziakowicz z Radia Luz. – Debatujemy na temat czekającej nas przyszłości – tej na Ziemi, ale także i poza nią. Warto być z nami i ruszyć w naukową podróż.

7 lipca w radiowym studiu gościli dr Anna Brdulak z Wydział Zarządzania oraz dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydział Architektury, którzy mówili o miastach przyszłości, w jakich przyjdzie nam żyć. Naukowcy mówili o tym, jak może zmienić się Wrocław, co nas może w nim zaskoczyć, a także czy postawione przez ONZ cele zrównoważonego rozwoju są możliwe do zrealizowania.

W kolejnym odcinku Monika Magdziak-Tokłowicz z Wydziału Mechanicznego oraz dr hab. Mateusz Dybkowski z Wydziału Elektrycznego omawiali tematy związane z elektromobilnością oraz przemysłem samochodowym. Zastanawiali się czy rok 2035 okaże się punktem zwrotnym w historii motoryzacji, gdzie na elektromobilnych mapach znajduje się Polska i czy pojazd typu off-road, bez ryku silnika spalinowego, jest w stanie zadowolić pasjonatów.

Bohaterem trzeciego podcastu był prof. Jan Dziuban z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, którego zespół pracuje nad nanosatelitami. Słuchając tej rozmowy, można się dowiedzieć tego, jakie nadzieje dają testy medycyny onkologicznej w kosmosie, gdzie na liście priorytetów znajduje się badanie Neptuna oraz czy wisi nad nami widmo wojen kosmicznych.

Czwarty odcinek to podróż po wrocławskich i światowych mostach, a oprowadza po nich prof. Jan Biliszczuk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Główny projektant Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu zdradza, jakie cechy ma prawdziwy inżynier i czy istnieje most idealny. Wyjaśnia także, czy mosty potrafią żyć własnym życiem i dlaczego pewnego dnia Wrocław będzie musiał pożegnać się z mostem Grunwaldzkim.

Od 5 sierpnia można posłuchać rozmowy o tym, jak na styku biologii i chemii stworzyć swoją pasję i dziedzinę nauki oraz jak dzięki swoim badaniom kompleksowo pomagać pacjentom w walce z rakiem. O tym wszystkim opowiada dr hab. Marcin Poręba z Wydziału Chemicznego. W piątym odcinku serii dowiemy się też, czy chemia biologiczna jest straszna, czym są terapie celowane i jak trudno jest być interdyscyplinarnym w nauce.

Ostatni odcinek tej serii podcastów to dyskusja z prof. Rafałem Weronem z Wydziału Zarządzania, wybitnym specjalistą w dziedzinie prognozowania na rynkach energii. Nasz naukowiec opowiadał, dlaczego energię możemy sprzedawać tak, jak akcje na giełdzie, czy trudno jest przewidzieć cenę na dzień przed oraz jak przypadek potrafi rządzić przygodami młodego naukowca i co powinniśmy zrobić żeby znaleźć własną niszę w nauce.

***.

Zapraszamy do słuchania radia na 91,6 FM oraz w internecie. Wszystkie odcinki można znaleźć na Spotify.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję