Nasze liceum ma już dziesięć lat!

Data: 04.10.2024 Kategoria: aktualności ogólne, życie uczelni

Zdjęcie uczniów ALO przed A-1

Spotkania absolwentów i przyjaciół szkoły, przemarsz przez kampus, spektakle teatralne i debata o edukacji to wszystko czekała na uczestników jubileuszu 10-lecia Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej.

Już pod koniec września w ramach jubileuszu zorganizowano IV już rajd absolwentów i nauczycieli. Tym razem uczestnicy wędrowali szlakami wokół Barda, wspominając przy okazji szkolne lata, opowiadając o swoich doświadczeniach ze studiów i pierwszych sukcesach zawodowych. Warto podkreślić, że wśród absolwentów naszego liceum są inżynierowie, lekarze i prawnicy.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się 3 października. W programie znalazł się m.in. spektakl teatralny „Teoria Einsteina”, rozgrywki sportowe oraz debata o edukacji. Nie zabrakło okolicznościowej gazetki oraz spotkań z przyjaciółmi szkoły. W piątek uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej mszy świętej, przeszli w kolorowym pochodzie przez Kampus Główny, a oficjalne uroczystości odbyły się w auli Politechniki Wrocławskiej.

Pochód uczniów ALO - zdjęcie

Ważna decyzja

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej działa od 2014 r. i powstało z inicjatywy ówczesnego rektora PWr, prof. Tadeusza Więckowskiego.

– Kiedy pojawiła się idea akademickiego zespołu szkół, została ona przyjęta w środowisku politechnicznym bardzo przyjaźnie i wtedy zaczęliśmy dyskutować, jaka to ma być szkoła. Wielkim wsparciem w tym okresie było ówczesna kurator oświaty, która od razu zapowiedziała, że szkoła musi być publiczna. Tak też zaczęliśmy ją organizować, ale wtedy zaczęły się schody. Byliśmy jednak zdeterminowani i udało się – mówi prof. Tadeusz Więckowski.

dsc00856.jpg

Były rektor podkreślił, że nigdy nie miał nawet najmniejszych wątpliwości, że idea otwarcia szkoły akademickiej jest słuszna. – Z założenia miała ona kształcić młodych ludzi, którzy są ambitni i oczekują od życia trochę więcej. I po dziesięciu latach, ze szkoły która startowała od zera, teraz jest jedną najlepszych w Polsce. Sukces zawdzięczamy ciężkiej pracy, młodzieży, ale też gronu pedagogicznemu. Jeśli te wszystkie elementy współdziałają, to pojawiają się sukcesy. Życzę więc kolejnych dziesięcioleci właśnie z takimi, albo nawet jeszcze większymi sukcesami – dodał prof. Tadeusz Więckowski.

Nauka w liceum jest bezpłatna, a nabór prowadzony jest na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. Nacisk położony jest na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę, a od dwóch lat w liceum działa również klasa o profilu matematyczno-fizyczno-biologicznym. W klasach pierwszych uczniowie objęci są tutoringiem rozwojowym, a w szczególnych przypadkach, we współpracy z Politechniką Wrocławską, także tutoringiem naukowym.

dsc00895.jpg

– Elitarność naszej szkoły w tym przypadku polega na rekrutowaniu młodzieży z największymi talentami i zamiłowaniem do nauk ścisłych. Młodzi ludzie bardzo szybko zorientowała się, gdzie jest dla nich najodpowiedniejsze miejsce w tym zakresie i dlatego szkoła od dziesięciu lat jest w czołówce szkół średnich w Polsce. Co ważne, nikt nie złapała przez ten czas zadyszki, a szkoła cały czas się rozwija. Otwierane są nowe profile, a kontakt ze środowiskiem akademickim Politechniki jest coraz ściślejszy – podkreślił prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia PWr.

Szkoła wspiera uczniów, organizując zajęcia dodatkowe także na poziomie olimpijskim. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie liceum z powodzeniem startowali w wielu olimpiadach z różnych dziedzin, przede wszystkim matematyki, fizyki, informatyki, podstaw przedsiębiorczości, a także z również dziedzin humanistycznych, np. filozofii.

dsc00930.jpg

– Nasza szkoła już bardzo dobrze zaznaczyła się na mapie edukacyjnej Dolnego Śląska, a uczniowie osiągają znakomite wyniki z egzaminów maturalnych z matematyki, fizyki czy języka angielskiego, ale też z języka polskiego, chociaż akurat tego przedmiotu nauczamy w minimalnej liczbie godzin – zaznaczyła Anita Skrzyniarz, dyrektor ALO PWr.

W najnowszym rankingu liceów i techników opublikowanym przez Fundację „Perspektywy” politechniczne liceum zajęło drugie miejsce na Dolnym Śląsku i 18. w kraju. W rankingu maturalnym nasza szkoła okazała się najlepsza w całym regionie.

Obchodom towarzyszy wystawa zdjęć „ALO w obiektywie”, którą można oglądać w korytarzy budynku A-1 przy wejściu od ul. Norwida.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr w liczbach

• 10 lat istnienia,
  • 836 absolwentów i absolwentek,
  • 70% osób, które ukończyły ALO wybrało studia na PWr,
  • matematyka i informatyka - to kierunku studiów najczęściej wybieranych przez absolwentów,
  • 16 klas w roku szkolnym 2024/2025,
  • 490 uczniów i uczennic obecnie uczy się w szkole.

mic